BRATISLAVA – Na budúci týždeň sa do portfólií Slovenskej sporiteľne, Všeobecnej úverovej banky a Investičnej a rozvojovej banky dostanú štátne dlhopisy v hodnote približne 84 miliárd korún. Ich splatnosť je rozložená na päť, sedem a desať rokov. Dôsledkom tejto finančnej operácie bude pravdepodobne utlmenie ich aktivít pri nákupoch štátnych cenných papierov s dlhšou lehotou splatnosti, v ktorých boli VÚB a sporiteľňa až dosiaľ kľúčovými hráčmi.
Nové dlhopisy v investičných portfóliách bánk ovplyvnia najmä tzv. duráciu (lehotu splatnosti) ich aktív. „Emisie reštrukturalizačných dlhopisov zvýšia duráciu aktív. Predpokladám, že v dôsledku tejto zmeny klesne ich apetít po emisiách štátnych dlhopisov s dlhšou dobou splatnosti, ktoré bude v tomto roku štát emitovať,“ povedal denníku SME hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Aj po tejto finančnej operácii však budú mať k dispozícii veľký objem voľných zdrojov. „Z pohľadu risk manažmentu by sa pre ne mali stať zaujímavejšie skôr krátkodobé investičné príležitosti. Znížený dopyt po štátnych dlhopisoch s dlhšou dobou splatnosti by tak mal zastavenie poklesu dlhodobých úrokových sadzieb, kým kratší koniec výnosovej krivky (krátkodobé úrokové sadzby) bude zrejme naďalej mierne klesať,“ zdôraznil Tóth. Aj z tohto dôvodu ING Bank znížila v novembri minulého roka svoje odporúčania na štátne dlhopisy s lehotou splatnosti dlhšou ako tri roky a do pozornosti investorov odporúčala kratšie, jednoročné štátne dlhopisy.
Banky, ktoré do svojich portfólií získajú reštrukturalizačné štátne dlhopisy, zatiaľ nepredpokladajú ich predaj. „Dlhopisy dostávajú banky, ktoré už majú alebo čakajú na strategických investorov. Ten potom určí celkovú stratégiu, no neočakávam, že sa dostanú na trh. Ak áno, tak na obchodovanie by mal byť určený len zlomok z celkového objemu (dlhopisov),“ tvrdí Robert Herbec zo Slovenskej sporiteľne.
Reštrukturalizačné dlhopisy dostávajú banky výmenou za štátom garantované pohľadávky voči konsolidačným inštitúciám (Konsolidačnej banke a Slovenskej konsolidačnej), ktoré by vzhľadom na svoju neštandardnosť skomplikovali proces ich privatizácie. Dlhopisy budú na budúci týždeň odpredané obom konsolidačným inštitúciám, ktoré nimi vzápätí splatia svoje pohľadávky voči privatizovaným bankám.
MICHAL NALEVANKO