BRATISLAVA - Na zlepšenie ratingu na investičný stupeň si Slovensko bude zrejme musieť počkať až do budúcoročných parlamentných volieb. Opatrnosť pri zvyšovaní ratingu, ktorý tento týždeň prezentovala agentúra Fitch, včera potvrdila aj agentúra Moody‘s Investors Service. „Pri zlepšovaní ratingu, ktorým by sa krajina dostala zo špekulatívneho pásma, sme veľmi opatrní. To platí obzvlášť v horizonte do nadchádzajúcich volieb,“ uviedol v rozhovore pre denník SME hlavný analytik Moody‘s Jonathan Schiffer.
Podľa neho má Moody‘s „veľmi pozitívny dojem“ poňatím a výsledkami štrukturálnych reforiem, ktoré sa zatiaľ uskutočnili na Slovensku alebo ešte čakajú na svoju realizáciu. „Registrujeme, že politická elita je skutočne a rovnomerne rozdelená v názoroch na ďalšie smerovanie hospodárskej politiky a štrukturálne reformy,“ dodal Schiffer.
Podobnou rétorikou agentúra Moody‘s reagovala aj na špekulácie o skorom zvýšení ratingového hodnotenia Slovenska po vstupe do Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). „Náš rating nie je krátkodobým hodnotením, musí zohľadňovať kredibilitu krajiny o šesť, osem, o desať rokov,“ vyhlásila vtedy Moody‘s s tým, že pre budúcnosť krajiny je dôležité to, k akému ekonomickému programu sa prihlási ďalšia vláda.
Vyčkávaciu taktiku pri zlepšení ratingu Slovenska pred troma dňami ohlásila aj agentúra Fitch. Za jeden z dôvodov na obavy označila prehlbovanie deficitu obchodnej bilancie a očakávané výrazné zvýšenie deficitu bežného účtu platobnej bilancie. Takýto vývoj podľa Fitch vyvoláva „nepríjemné asociácie výrazného ‘dvojitého deficitu‘,“ aký slovenská ekonomika zaznamenala v rokoch 1997 a 1998.
Od februárového zlepšenia ratingového výhľadu Slovenska má agentúra Fitch „zmiešané pocity“ z doterajšieho vývoja. „Schválenie tzv. Staff-Monitore Program, ktorým Svetová banka podmienila poskytnutie finančnej a technickej pomoci pri ozdravení bankového a podnikového sektora, a záväzok udržať deficit verejných financií pod úrovňou 3,9 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP), sú povzbudivé kroky. Treba však pripomenúť, že Slovensku sa v rokoch 1999 a 2000 nepodarilo v tomto smere splniť vytýčený cieľ a aj 3,9-percentný cieľ je stále relatívne vysoký,“ vyhlásila Fitch.
MICHAL NALEVANKO