
Slovinci majú zo summitu Bush – Putin veľkú radosť – jeho dejiskom sa totiž stane Ľubľana, ktorá sa zrejme čoskoro stane členom NATO. FOTO – REUTERS
na prestíži a summity prezidentov už svetová verejnosť dávno nesleduje so zatajeným dychom. Bushovmu synovi Bushovi juniorovi a Jeľcinovmu „synovi“ Putinovi trvalo bezmála päť mesiacov, než svet potešili svojou osobnou schôdzkou.
Od dnešného stretnutia sa neočakávajú nijaké konkrétne závery. Bude to hlavne o „osobnej chémii“. O tom, či si texaský naftár a bývalý agent KGB padnú do oka. Sú predsa takí odlišní. Spája ich vlastne len to, že obaja držia v rukách kľúče k jadrovým kufríkom, konštatuje agentúra Reuters.
Nájsť spoločnú reč
Putin (48) bol výborným študentom práv, potom dlho štátnym úradníkom na najrôznejších postoch. Je workoholik a jeho asketický spôsob života, láska k poriadku a nepresvedčivé, málo charizmatické vystupovanie na verejnosti sú v priamom kontraste k imidžu, ktorý si vytvoril Bush (54). Zlý študent, o to lepší podnikateľ sa od svojho dôkladného otca líši širokým rozmachom a malým záujmom o detaily. Je omnoho menej scestovaný než Putin a zrejme i menej vzdelaný. Ich portréty však nie sú čierno-biele – Bush je napríklad úzkostlivo dochvíľny, kým Putinove neskoré príchody sú vraj príslovečné. Okrem toho – a to môže potvrdiť nemecký kancelár Schröder i britský premiér Blair – len čo sa zavrú dvere za fotografmi, protokolármi a novinármi, z Vladimira Putina sa stáva šarmantný a vtipný spoločník. Že by starý ruský zvyk hovoriť otvorene len doma za zatvorenými dverami kuchyne?
Okruhy tém sú notoricky známe – americká protiraketová obrana verzus zmluva ABM, na ktorej Rusi dosiaľ trvajú, je asi najhlavnejšou. O rozširovaní NATO zrejme reč nebude – Bush dal opakovane, naposledy včera v Poľsku, jasne najavo, že NATO sa rozširovať bude, že to bude na summite v Prahe – a všetci vedia, že Slovinsko a Slovensko sú favoritmi. Čo môže Putina rozčúliť, sú kritické poznámky k porušovaniu slobody prejavu či výhrady k bujnejúcej korupcii v jeho krajine. Takto tvrdo sa voči Rusku Bush prezentoval ešte počas svojej predvolebnej kampane.
Faustovský obchod?
Podľa Bushových poradcov je však americký prezident po pol roku naladený omnoho príjemnejšie, o Putinovi si vraj veľa prečítal (!) a túži po konštruktívnych a realistických vzťahoch.
Sú tu ale dohady, že USA sú pripravené zaplatiť za ruský súhlas s protiraketovou obranou možno až priveľké „výkupné“. V situácii, keď európski partneri váhajú, je ruský súhlas o to významnejší. „Obávam sa, že Bushova administratíva môže byť pripravená na faustovský obchod s ruským vedením, keď zaručí Putinovi (americkú) nevšímavosť k demokracii a ľudským právami, aby si získala jeho spoluprácu v protiraketovej obrane,“ povedal senátor za Demokratickú stranu Thomas Lantos.
BAŠA JAVŮRKOVÁ