
Graf – TASR
Ako sa policajti zachovajú, keď zacítia vo vzduchu sladký závan marihuanovej cigarety? Prehovoria jej majiteľovi do duše. Jednoducho ho zastavia a udelia mu ústne varovanie. Nebudú už hriešnikov zadržiavať a spisovať zápisnice, nebudú udeľovať pokuty. Neznamená to však, že policajti nechajú previnilcov fajčiť ďalej. Drogu skonfiškujú a neskôr ju zlikvidujú. Osoba, ktorá dostane varovanie, ho bude musieť aj rešpektovať, ináč jej hrozí zadržanie. „Po určitom čase program vyhodnotíme a potom rozhodneme, či môže nájsť aj širšie uplatnenie,“ povedal hovorca Scotland Yardu.
Konzumácia konope je vo Veľkej Británii podľa súčasných zákonov dostatočným dôvodom na to, aby ste skončili za mrežami.
Podľa Briana Paddicka sa liberálnejším postojom policajtov k marihuane mužom zákona uvoľnia ruky. Budú sa tak môcť sústrediť na kriminalitu spojenú s tvrdými drogami. „Ešte som nestretol osobu, ktorá by spáchala zločin preto, že fajčí marihuanu. Konzumenti cracku alebo kokaínu to ale robia – prepadávajú ľudí, dopúšťajú sa vlámaní, kradnú autá,“ povedal Paddick pre denník The Guardian.
Scotland Yard tvrdí, že vojna medzi drogovými gangmi, ktoré bojujú o miesto na trhu, je čoraz brutálnejšia. Porovnanie štatistík ukazuje, že počet vrážd strelnou zbraňou sa v mesiacoch apríl – máj za posledné tri roky strojnásobil.
Zaujímavé bude sledovať, ako na rozhodnutie Scotland Yardu zareagujú politici. Politici sa však neradi stotožňujú s mäkkým prístupom k drogám. Výnimkou bola v minulom Blairovom kabinete Mo Mowlamová, ktorá sa ku svojim študentským experimentom priznala. Naopak konzervatívna tieňová ministerka vnútra Ann Widecombová sa minulý rok vyslovila za nulovú toleranciu k marihuane. Krátko na to ju zahanbilo päť jej straníckych kolegov, keď sa priznali, že s touto látkou majú osobnú skúsenosť.
Podľa prieskumu verejnej mienky až 80 percent Britov podporuje dekriminalizáciu marihuany.
(mch, reuters)