Bratislava 17. septembra (TASR) - Napriek tomu, že platí nový Zákonník práce a novela zákona o inšpekcii práce, účinnosť kontrol nelegálnej práce je stále nízka. Za január až august tohto roka preverili inšpektori práce vyše 30 400 osôb, pričom odhalili len 85 načierno zamestnaných. Niektoré odhady pritom hovoria, že načierno robí na Slovensku 80 000 až 120 000 ľudí.
"Legislatívne prostredie zatiaľ nevytvára dostatočný priestor pre kontrolné orgány," vysvetlil riaditeľ odboru inšpekcie práce, pracovnoprávnych a mzdových predpisov a záväzkov z kolektívnych zmlúv Národného inšpektorátu práce (NIP) Emil Pastucha. Ani nový Zákonník práce, účinný od apríla tohto roka, podľa neho celkom nesplnil to, čo sa od neho očakávalo. "Príslušné ustanovenia napríklad nie úplne jednoznačne ukladajú zamestnávateľovi povinnosť uzatvárať pracovný pomer len na základe písomnej pracovnej zmluvy," spresnil. Zákony takisto naďalej poskytujú niekoľkodňovú lehotu pre prihlásenie zamestnanca na platenie poistného, čo zamestnávatelia rovnako zneužívajú na nelegálne zamestnávanie. Namáhavosť postihovania čiernej práce však ovplyvňuje do veľkej miery aj fakt, že takýto vzťah je zväčša výhodný pre obe strany. Zamestnávateľ totiž nemusí platiť vysoké poistné odvody a dotyčný pracovník môže okrem mzdy poberať aj podporu v nezamestnanosti.
Z celkového množstva odhalených nelegálnych zamestnancov za osem mesiacov bolo 30 žien a 7 cudzincov. Za zistené prípady udelili inšpekčné orgány NIP 37 pokút v celkovej sume 7,17 milióna Sk, pričom najvyšší počet sankcií sa týkal veľmi malých podnikov do 9 zamestnancov. Z odvetvového hľadiska "držali prím" veľkoobchod a maloobchod, priemyselná výroba a hotely a reštaurácie.
Okrem čiernej práce sa inšpektori práce sústreďujú aj na dodržiavanie ostatných ustanovení legislatívy v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. V sledovanom období nedodržalo z 4500 skontrolovaných zamestnávateľov príslušné zákony vyše 1570. Z celkovo 5560 nedostatkov evidoval NIP najviac porušení v odvetví priemyselnej výroby, oprave motorových vozidiel a v zdravotníctve a sociálnej starostlivosti. V prípade nového Zákonníka práce patrili k najporušovanejším ustanoveniam požadované náležitosti pracovnej zmluvy, evidencia pracovného času a nadčasov alebo úprava, týkajúca sa dohôd o vykonaní práce. Pokutami vo výške skoro 13 miliónov korún bolo postihnutých 359 subjektov.