Bratislava 17. septembra (TASR) - Slovensko a Benešove dekréty je názov v týchto dňoch vydanej monografie právneho historika Jozefa Beňu, ktorej prezentáciu dnes pripravilo vydavateľstvo BELIMEX v bratislavskom Klube slovenských spisovateľov.
Publikácia pozostáva z dvoch častí, z ktorých v prvej autor analyzuje dekréty prezidenta republiky a nariadenia Slovenskej národnej rady (SNR). Druhú tvoria najproblematickejšie, predovšetkým retribučné, konfiškačné i expatriačné dekréty a niektoré medzinárodnoprávne a aktuálne dokumenty.
Monografiu pomohli do "knižného" života uviesť historik Jozef Žatkuliak a akademik Milan Čič, ktorí zdôraznili, že nejde o len právno-historický prínos, ale aj vysokú aktuálnosť publikácie v širších politických a spoločenských súvislostiach. Autorovi zablahoželali k monografii, ktorá pomáha čitateľovi zorientovať sa v komplikovanej problematike a zdôraznili jej komplexnosť i primát na slovenskom trhu.
V súvislosti s aktuálnymi predvstupovými rokovaniami sa na tému, do akej miery dekréty sú alebo nie sú prekážkou prijatia Slovenska do EÚ, vyjadril aj Jozef Beňa. "Keďže EÚ nie je samostatný právny subjekt, neexistuje medzinárodnoprávna prekážka. Problematika dekrétov bude závisieť len od politickej vôle členov únie. Slovensko bude musieť tiež ako jej člen zosúladiť právo s právom EÚ. U nás už však neexistujú normy, ktoré by boli v rozpore s európskou legislatívou," povedal pre TASR autor.
Podľa jeho slov bola väčšina dekrétov a nariadení SNR upravujúcich denacifikáciu spoločnosti a obnovu suverenity Československej republiky zrušená. Ostatné, ktoré obsahovali mimoriadne opatrenia vyplývajúce z pomerov vojny, zanikli najneskôr do 31. decembra 1991, keď nadobudla účinnosť Listina základných ľudských práv. "V súčasnosti nemajú konštitutívny účinok, iba založili právny vzťah, ktorý trvá," dodal Beňa.