Paríž 18. septembra (TASR) - Francúzska prokuratúra sa vyslovila dnes za oslobodenie kontroverzného francúzskeho literáta Michela Houellebecqa, ktorého moslimské spoločenstvo v krajine galského kohúta zažalovalo vlani za rasistické výroky.
"Našou úlohou nie je rozdeľovať morálne lekcie, ale sankcionovať trestné konanie," uviedla príslušná prokurátorka v procese, v ktorom sa vynesenie rozsudku očakáva 22. októbra.
Michel Houllebecq (44) naznačil rasistické tendencie najneskôr v diele Plateforme (Platforma), v ktorom sa venoval problematike sexturizmu v juhovýchodnej Ázii a útoku islamských teroristov. Postava tohto románu totiž hovorí: Teším sa vždy, keď sa dozviem, že v Gaze zabili nejakého palestínskeho teroristu, dieťa alebo tehotnú Palestínčanku.
Podľa názoru kritikov publikácie niet pochýb o tom, že jej autor je nepriateľom všetkého, čo je islamské alebo arabské, a že viacero pasáží jeho diela predstavuje podnecovanie k rasovej nenávisti.
V krátkom čase po vydaní bestselleru renomovaného vydavateľstva Flammarion, preloženého medzičasom aj do iných jazykov, spisovateľ vlani v septembri v istom interview označil islam za "vôbec najpochabejšie náboženstvo," za čo sa ocitol na lavici obžalovaných.
Rodák z Paríža vyvolal však značnú pozornosť už svojím románom Les particules élémentaires (Elementárne častice,1998), v ktorom skoncoval s liberalizmom i sexuálnou revolúciou.
Dej tohto diela je príbehom dvoch nevlastných bratov, ktorým emancipovaná matka v kritickej chvíli nepomôže. Dielo končí vidinou budúcnosti ľudstva ako spoločnosti šťastných klonov. Mnohí kritici už v reakciách na tento príbeh vyčítali literátovi rasistické a stalinistické idey.
Národná federácia moslimov Francúzska už v prvých reakciách na román Platforma uviedla, že úsilím o zákaz románu chce zabrániť, aby sa z autora stal ďalší Salman Rushdie.
Tento britský autor indického pôvodu je už viac ako desaťročie zrejme najprísnejšie stráženým spisovateľom sveta. Niekdajší najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Chomejní vydal naň totiž v roku 1989 fatvu - najvyšší moslimský verdikt - a odsúdil ho tak na trest smrti za knihu Satanské verše, obsah ktorej moslimský šiitský klérus označil za rúhanie sa islamu.
3 12 20 le dem