Bratislava 18. septembra (TASR) - Najúčinnejším nástrojom na potieranie nelegálnej práce je z pohľadu Sociálnej poisťovne vytvorenie osobných účtov poistencov a prenesenie zodpovednosti za odvádzanie poistného na občanov. "Každý občan si bude musieť uvedomiť vlastnú zodpovednosť za svoju budúcnosť. Za to, či dostane nemocenské dávky v prípade choroby, či bude odškodnený, keď sa mu stane pracovný úraz a na aký dôchodok bude mať nárok v penzijnom veku," zdôraznil riaditeľ Sociálnej poisťovne Miroslav Knitl.
V prípade, že si občania nebudú systematicky prispievať na dôchodkové poistenie, budú musieť podľa neho počítať s tým, že budú mať nárok len na sociálne dávky, vyplácané v rámci sociálnej siete, a to maximálne na úrovni životného minima. "Po zriadení osobných účtov už bude záležať výlučne na občanoch, aby zvážili, či sa im vyplatí zamestnávať na čierno a neodvádzať poistné do Sociálnej poisťovne, ale aj ostatných fondov. Osobné účty tak konečne sprehľadnia finančné toky," vyzdvihol riaditeľ význam novej evidencie, ktorú poisťovňa v zmysle platnej legislatívy zavedie od júla budúceho roku. Na jednom účte bude evidovať všetky platby poistného na dôchodkové, nemocenské a úrazové poistenie, ako aj poistenie v nezamestnanosti a tie potom budú rozhodujúce pri posudzovaní nárokov poistencov na jednotlivé dávky a ich výšku.
Národný inšpektorát práce, ktorý má v kompetencii preverovanie dodržiavania zákonov v pracovno-právnej oblasti, viní za neúčinnú kontrolu nelegálnej práce legislatívu a vysokú nezamestnanosť. Poukazuje tiež na to, že práca "načierno" vyhovuje zamestnávateľom kvôli neplateniu odvodov, ako aj ľuďom, ktorí popri odmene na ruku môžu poberať aj podporu v nezamestnanosti alebo sociálne dávky. Za osem mesiacov tohto roka preverili inšpektori práce vyše 30 400 osôb, pričom odhalili len 85 nelegálne zamestnaných. Expertné odhady pritom hovoria, že načierno robí na Slovensku 80 000 až 120 000 ľudí.
* san fra