Bratislava 19. septembra (TASR) - K termínu vstupu do Európskej únie (EÚ) sa Slovensko musí zapojiť do siete európskych služieb zamestnanosti (EURES) a zaviesť softvérový systém, ktorý umožňuje členským krajinám vymieňať si informácie o trhu práce. Úlohou systému je napĺňanie jedného z hlavných princípov EÚ - slobodného pohybu osôb - a Slováci si pomocou neho budú môcť hľadať zamestnanie v ktoromkoľvek štáte spoločenstva.
Prípravou prototypu takéhoto softvéru na úradoch práce, ako uviedol na dnešnej tlačovej besede v Bratislave riaditeľ odboru zahraničných vzťahov Národného úradu práce (NÚP) Ľudovít Mlynarčík, sa zaoberal slovensko-švédsky twiningový projekt Phare. Od vlaňajška na ňom spolupracujú Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR a Rada trhu práce Švédska. "Skúšobná prevádzka systému beží na Okresnom úrade práce Bratislava 4, kde si máme možnosť ho odskúšať a vychytať prípadné nedostatky," spresnil Ľ. Mlynarčík. Postupne by sa mala na všetkých úradoch práce dobudovať databáza, ktorá bude obsahovať všetky údaje o uchádzačoch o prácu a voľných pracovných miestach. "Bude napojená na centrálu v Bruseli a všetky členské štáty a bude tak párovať dopyt po práci a ponuku voľných miest," vysvetlil predvstupový poradca Malcolm Hermansson. V praxi to bude znamenať, že Slovák, ktorý bude mať záujem o prácu v ktoromkoľvek štáte únie, vyplní na úrade práce formulár s potrebnými údajmi a systém zistí, či sa jeho ponuka zhoduje s požiadavkami nejakého európskeho zamestnávateľa.
Ako zdôraznil Ľ. Mlynarčík, úlohou zhruba 10 švédskych expertov bolo aj školenie zamestnancov pre prácu so systémom a posúdenie pripravenosti slovenskej legislatívy a klasifikácie povolaní na jeho realizáciu. Výsledky projektu podľa jeho slov pritom ukázali, že štruktúra vykazovania údajov, či už podľa odvetvovej klasifikácie ekonomických činností (OKEČ), alebo klasifikácie regiónov (NUTS), je plne kompatibilná s európskymi požiadavkami. Absolútne nevhodné je však členenie úrovní vzdelávania, ktoré bude potrebné zosúladiť. Z hľadiska legislatívy je do termínu vstupu do únie potrebné najmä zapracovať fungovanie systému EURES do zákona o zamestnanosti.
Na pilotnom odskúšaní softvéru v regióne Beskýd sa zatiaľ predbežne dohodli slovenskí predstavitelia s Českou republikou a Poľskom. Zo slovenskej strany by mal participovať okres Čadca, z poľskej strany Cieszyn a v Čechách štyri moravské okresy. "Z tejto spolupráce by sme radi niekedy v budúcnosti vytvorili aj jeden z regiónov EÚ, v ktorých sa uplatňuje takzvaný prihraničný variant EURES," informoval Ľ. Mlynarčík. Momentálne je takýchto regiónov v únii asi 21.