EUROSERVIS: Súhrn správ z 19. septembra

BRATISLAVA 19. septembra (SITA) -BRUSEL: Figeľ narokovanie pracovnej skupiny Konventu EÚNa záverečnom bruselskom stretnutí pracovnej skupiny Subsidiarita v rámci Konventu o budúcnosti Európy sa zúčastní vo štvrtok štátny tajomník Ministerstva

zahraničných vecí (MZV) SR Ján Figeľ. V období od júna do septembra tohto roku sa táto pracovná skupina venovala otázkam aplikácie a monitorovania princípu subsidiarity, podľa ktorého môže európske spoločenstvo konať v určitých oblastiach len vtedy, ak sa stanovené ciele nedajú dosiahnuť na úrovni členských štátov. Predmetom štvrtkového stretnutia bude finalizácia záverečnej správy, ktorá bude jedným z východísk pre záverečný dokument Konventu. Na základe výsledného návrhu Konventu bude Medzivládna konferencia v roku 2004 rozhodovať o inštitucionálnej reforme EÚ. Okrem účasti na zasadnutí pracovnej skupiny bude J. Figeľ rokovať so zástupcami generálnych direktoriátov pre poľnohospodárstvo a pre rozširovanie Európskej komisie.
BRITÁNIA: Blair podporil Schrödera
Tony Blair obhajoval v stredu večer svojho nemeckého politického spojenca Gerharda Schrödera kvôli jeho opozícii voči vojne v Iraku. V rozhovore pre nemecký denník Tagesspiegel Blair odmietol názor, žeby Schröder svojím protivojnovým postojom rozhneval Londýn a Washington. Podľa britského denníka The Telegraph britský premiér uviedol, že Schröder nastolil otázky, na ktoré je "múdre sa pýtať". Blair dodal, že medzi politikmi môžu existovať rozdielnosti, avšak je presvedčený, že napriek tomu budú úzko spolupracovať. Blairove vyjadrenia iste privíta Schröder, ktorý čelí doma obvineniam svojho stredopravého oponenta Edmunda Stoibera, že odmietnutím podpory útoku na Irak ohrozuje medzinárodné postavenie Nemecka. Podľa britského denníka Blair poukazuje na to, že jeho, ako aj amerického prezidenta Busha, Schröder ubezpečil, že po znovuzvolení v nedeľných voľbách zmierni svoje protivojnové stanovisko.
PORTUGALSKO: Postaví sa proti reforme poľnohospodárskej politiky
Portugalsko sa pridá k Francúzsku a Španielsku, ktoré sú proti navrhovaným zmenám Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP), vrátane zníženia dotácií. Uviedol v stredu portugalský minister poľnohospodárstva Armando Sevinate Pinto. Francúzsko a Španielsko zaslalo koncept otvoreného listu tým členským krajinám únie, od ktorých očakávajú, že sa postavia proti zmenám CAP, ktoré navrhuje komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Franz Fischler. Sevinate Pinto však uviedol, že on i ďalší potenciálni signatári sa chcú podieľať na konečnej verzii otvoreného listu. "Z princípu by som nepodpísal list navrhnutý iba Francúzskom a Španielskom," povedal a dodal, že ho podpíše iba za podmienky, ak bude vypracovaný skupinou krajín. Sevinate Pinto bol hneď od začiatku proti Fischlerovým návrhom, ktoré považuje za príliš radikálne.
HOLANDSKO: Vláda chce obmedziť počet prisťahovalcov
Nová holandská vláda chce posilniť boj proti kriminalite, obmedziť neželané prisťahovalectvo a žiadať integráciu menšín. Oznámila do holandská kráľovná Beatrix vo svojej kráľovskej reči v utorok. Zároveň poukázala na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu v krajine. Podľa denníka Der Standard sa budú musieť Holanďania uspokojiť s nižšou kúpnou silou. Vo svojom príhovore pred oboma komorami parlamentu prezentovala kráľovná po prvýkrát plány koaličnej vlády kresťanských demokratov, pravicových populistov a liberálov. V súvislosti so zhoršeným ekonomickým postavením krajiny vidí vláda len malé možnosti v novom štátnom rozpočte odstrániť nedostatky v zdravotníctve a školstve. "Štát a mnohí obyvatelia krajiny žili v minulých rokoch nad svoje pomery," uviedla kráľovná a zdôraznila potrebu šetrenia.
BLÍZKY VÝCHOD: Vyjednávači podporujú mierový plán EÚ
Medzinárodní vyjednávači podporili trojstupňový mierový plán EÚ pre Blízky východ, ktorý by mal do troch rokov priniesť konečné riešenie izraelsko-palestínskej krízy. Ako uviedla rozhlasová stanica BBC, vyjednávači OSN, Spojených štátov, Európskej únie a Ruska vyzvali Palestínčanov, aby uskutočnili reformy bezpečnostných zložiek a Izraelčanov, aby stiahli svojich vojakov na pozície spred dvoch rokov. Potom by sa začalo pracovať na návrhu palestínskej ústavy a predbežných hraníc Palestínskeho štátu, ktorý by mal byť založený do roku 2005. Generálny tajomník OSN Kofi Annan povedal, že celý proces bude závisieť od dodržiavania presne stanovených termínov. Izraelskí činitelia už vyjadrili pochybnosti o realizovateľnosti časového harmonogramu.
EÚ: Cyprus a Turecko sú potenciálnou hrozbou pre rozšírenie
Európska únia by mohla na budúci mesiac vynechať Cyprus zo zoznamu krajín, ktoré označí za pripravené zavŕšiť rokovania o vstupe do konca tohto roka. V Bruseli o tom informovali diplomatické zdroje. Takýto variant by však mohol ohroziť alebo aspoň oddialiť termín rozšírenia, keďže Grécko dalo najavo, že rozšírenie bez Cypru neprichádza do úvahy. Najvyšší predstavitelia EÚ opakovane potvrdili, že prístupové rokovania sa so všetkými pripravenými kandidátmi úspešne zavŕšia do konca tohto roka. Splnenie tohto sľubu však môže ohroziť nielen prípadný negatívny výsledok írskeho referenda o Zmluve z Nice, ale aj vážne napätie medzi Bruselom a Ankarou. Je totiž veľmi pravdepodobné, že únia ani na konci roku neotvorí s Tureckom rokovania o vstupe a členské štáty s najväčšou pravdepodobnosťou schvália úspešné zavŕšenie rokovaní iba s gréckou časťou rozdeleného Cypru, s čím Turecko nesúhlasí.
ASEM: Ministri hospodárstva EÚ a Ázie rokovali aj o eure
Ministri hospodárstva EÚ a Ázie očakávajú rozvoj ekonomiky v oboch oblastiach ako aj rozšírené používanie eura v Ázii, uvádza sa v návrhu záverov stretnutia ministrov vo štvrtok. Ministri hospodárstva EÚ a Ázie rokovali o spolupráci v dánskom hlavnom meste Kodaň v rámci pravidelných stretnutí Ázia-EÚ. "Zraniteľnosť rozvoja hlavných exportných trhov ázijských krajín (ASEM) sa znížila, čím sa položili pevné základy rastu ekonomiky v strednodobom a dlhodobom horizonte," uviedli ministri v návrhu záverov stretnutia. "Rast HDP v EÚ bol začiatkom roka nižší, ako sa očakávalo, no začiatkom roku 2003 sa predpokladá mierne zlepšenie," uvádza sa v návrhu. O eure sa v ňom hovorí, že pokračujúce štrukturálne ekonomické a finančné reformy zlepšia podmienky na jeho medzinárodné použitie. Pevné ekonomické spojenie medzi EÚ a Áziou predpokladá, že používanie eura v Ázii sa zvýši.
MAĎARSKO: Orbán vsadil na euroskepsu
Bývalý maďarský premiér Viktor Orbán urobil obrat vo vzťahu k Európskej únii. V kampani na komunálne voľby prekvapil svojou požiadavkou spojiť vstup do únie s mnohými podmienkami. Orbán oznámil, že v súvislosti so vstupom do Európskej únie jeho strana (FIDESZ) automaticky nepodporí v parlamente potrebné zmeny ústavy. Okrem iného požaduje garancie zvýšenia miezd v súkromnom sektore o 3 % a zákaz predaja maďarskej ornej pôdy. Na zmenu ústavy je potrebná dvojtretinová väčšina a teda aj súhlas FIDESZ-u.
EÚ: Dánsko usporiada minisummit pre kandidátske krajiny 28. októbra
Dánsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii, pozve 13 kandidátskych krajín na minisummit v Kodani 28. októbra, na ktorom ich bude informovať o podmienkach vstupu do EÚ. Minisummit bude nasledovať po summite EÚ v Bruseli 24. a 25. októbra, na ktorom by mali členské krajiny EÚ určiť kandidátske štáty pripravené na ukončenie vstupných rokovaní v decembri tohto roku. "Pripravujeme stretnutie s kandidátskymi krajinami, aby sme ich mohli informovať o výsledkoch bruselského summitu," uviedol nemenovaný diplomat EÚ. Podľa diplomatov pôjde čiste o informatívne stretnutie, na ktorom sa nebude rokovať. Kandidátske krajiny sú normálne pozývané na summity EÚ, no Dánsko sa teraz rozhodlo zorganizovať pre nich separátne stretnutie. Na summite v Bruseli lídri členských krajín rozhodnú o pripravenosti jednotlivých kandidátskych krajín na vstup do únie na základe hodnotiacej správy Európskej komisie, ktorá bude zverejnená 9. októbra.
SR: Nová publikácia k lepšej informovanosti o EÚ
V Bratislave dnes za účasti podpredsedníčky vlády pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej, veľvyslanca a vedúceho Delegácie Európskej komisie na Slovensku Erica van der Lindena, predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka ako aj ďalších hostí predstavili novú publikáciu o Európskej únii. Všeobecný sprievodca európskymi inštitúciami je príspevkom k lepšej informovanosti občanov o inštitúciách, programoch, systéme fungujúcom v európskom priestore. Podľa slov Kadlečíkovej príručka, ktorá zatiaľ vychádza v náklade 2 700 kusov, vysvetľuje zložité veci jednoduchým spôsobom. Vyjadrila presvedčenie, že bude dobrou pomôckou, ktorá po vstupe Slovenska do únie umožní občanom zúčastňovať sa na tvorbe veľkých projektov. Slovensko je zároveň prvou krajinou, ktorá knihu autora Basila Coronakisa vydáva v slovenskom preklade z angličtiny.
POĽSKO: Priemyselná výroba a rast výrobných cien oslabili
Priemyselná produkcia v Poľsku a miera inflácie, meraná výrobnými cenami, zaznamenali v auguste pokles, čo odzrkadľuje nerovnomernosť oživovania ekonomiky z najhoršieho útlmu desaťročia. Augustové údaje tiež tlmia nádeje na oživovanie ekonomiky. Priemyselná výroba, neupravená o sezónne faktory, klesla v auguste medziročne o 1,1 % po revidovanom 5,7-percentnom raste v júli. Analytici očakávali, že v auguste ostane približne nezmenená. Medziročná miera rastu výrobných cien sa v auguste znížila na 1,3 % z júlovej revidovanej miery rastu 1,7 %. Analytici očakávali na august rast cien o 1,0 %. Okrem 6,9-percentného rastu cien verejnoprospešných služieb sa v rámci poľskej ekonomiky nezaznamenali žiadne cenové tlaky, ktoré by tlačili infláciu hore.
NEMECKO: Schröder poškodil vzťahy s USA, tvrdí americký veľvyslanec
Nemecký kancelár Gerhard Schröder svojimi predvolebnými postojmi k plánovanému útoku USA na Irak poškodil vzťahy so Spojenými štátmi, domnieva sa americký veľvyslanec v Nemecku Daniel Coats. Ako však dodal na stredajšom stretnutí s nemeckými podnikateľmi, verí, že súčasné nezhody medzi Nemeckom a USA sa podarí prekonať. Coats bol už pred dvoma týždňami "na koberci" na nemeckom ministerstve zahraničných vecí po tom, ako vyhlásil, že postoj nemeckej vlády k otázke útoku na Irak "izoluje Nemecko od ostatných krajín Európskej únie". Kritika amerického postoja v otázke Iraku bola podľa analytikov jedným z kľúčových faktorov, ktoré Schröderovi a jeho sociálnym demokratom (SPD) zabezpečili opätovné vedenie v predvolebných prieskumoch. Hoci ešte pred niekoľkými týždňami viedli kresťanskí a sociálni demokrati (CDU/CSU), práve ostré Schröderove vyjadrenia na adresu USA a ich plánov zaútočiť na Irak spôsobili zvrat na nemeckej predvolebnej politickej scéne. EMÚ: Priemyselná produkcia eurozóny klesla v júli o 0,9 %
Priemyselná produkcia eurozóny klesla v júli medzimesačne viac ako sa očakávalo a to o 0,9 %. Vo štvrtok o tom informoval európsky štatistický úrad Eurostat. Výsledok potvrdzuje obavy zo sily obnovy dvanástich ekonomík Európskej menovej únie (EMÚ). Medziročne sa priemyselná produkcia znížila o 0,5 %. Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali pokles o 0,3 % v medzimesačnom i medziročnom porovnaní. Eurostat revidoval júnové výsledky priemyselnej produkcie eurozóny. V júni vzrástla produkcia medzimesačne o 1 % a medziročne poklesla o 0,5 %.
TALIANSKO: Proti zvyšovaniu cien bojkot pizze
Na protest proti zvyšovaniu cien v Taliansku v posledných mesiacoch vyzval obyvateľov krajiny taliansky Zväz spotrebiteľov Aduc. Prejaviť sa to má na budúcu sobotu bojkotom obľúbeného talianskeho národného jedla pizze. Podľa údajov zväzu nestoja ingrediencie 210-gramovej pizze Margherita (múka, paradajky, mozzarella a bazilika) viac ako 0,49 eura. Zákazník však musí zaplatiť najmenej 5 eur, čo zodpovedá 920-percentnému zdraženiu. Spotrebiteľom nezostáva nič iné, len sa brániť bojkotom. "Preto vyzývame Talianov, aby sa vzdali v sobotu konzumácie pizze," uviedol šéf združenia Aduc Primo Mastrantoni. K jeho výzve sa pripojili aj iné organizácie na ochranu spotrebiteľa v Taliansku.
BRITÁNIA: Opozícia voči euru dosiahla nové maximum
Najnovší prieskum verejnej mienky ukazuje, že opozícia voči prijatiu eura stúpla v Británii na nové maximum. Podľa prieskumu agentúry Barclays Eurotrack uskutočneného v auguste je 60 percent respondentov proti zavedeniu spoločnej meny. Len 26 percent opýtaných by v prípadnom referende hlasovalo za prijatie eura. Opozícia voči euru je tak najvyššia od roku 2001. Británia, spolu so Švédskom a Dánskom, majú výnimku z členstva v Európskej menovej únii. Britský premiér Tony Blair chce spoločnú menu zaviesť až keď budú vhodné ekonomické podmienky. Blair sľúbil, že referendum o prijatí eura sa bude konať, až vláda uskutoční päť ekonomických testov, ktoré by mali potvrdiť pripravenosť krajiny na vstup do eurozóny. Prívrženci eura dúfali, že používanie tejto meny počas dovoleniek v Európe pomôže Britom spoznať jej výhody a že podpora vstupu do eurozóny sa vzápätí zvýši.
KADLEČÍKOVÁ: Financie Fondu solidarity EÚ by SR nemali až tak chýbať
Financie z Fondu solidarity EÚ by nemali až tak chýbať, pretože vláda SR začiatkom septembra prijala opatrenia a v podstate pokryla vzniknuté škody. Uviedla dnes na stretnutí s novinármi podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Reagovala tak na návrh EK o podmienkach využívania Európskeho fondu solidarity na odstraňovanie následkov veľkých prírodných katastrof. Podľa návrhu, zverejnenom v stredu v Bruseli, SR z fondu prostriedky nedostane, ak preukázané škody budú citeľne nižšie ako 0,5 HDP alebo jedna miliarda eur. Bude však môcť využiť prostriedky z predvstupových programov. Podľa záverov expertov Európskej komisie (EK), ktorí minulý týždeň navštívili povodňami postihnuté oblasti, Slovensko zrejme bude čerpať prostriedky z fondu ISPA na jeden alebo dva protipovodňové projekty, nie však na náhradu škôd. Podľa vicepremiérky vyčíslené škody nedosahujú objem projektov, ktoré by mali byť v rámci programu ISPA, môžeme však čerpať prostriedky zo SAPARD-u.
ČR: Senát prijal zákon o referende o pristúpení do EÚ
O vstupe Českej republiky do Európskej únie budú pravdepodobne môcť rozhodnúť občania v referende. Senát totiž jednomyseľne schválil návrh ústavného zákona, ktorý stanovuje pravidlá referenda o pristúpení ČR do EÚ. Ak bude so zákonom súhlasiť aj Poslencká snemovňa, voliči by o začlenení do únie rozhodovali už v prvej polovici budúceho roku. Píše český denník Právo. Referendum by mal vyhlásiť prezident republiky do 30 dní od podpisu prístupovej zmluvy s EÚ tak, aby sa konalo najneskôr do troch mesiacov od podpisu. Ak by vzhľadom ku končiacemu sa obdobiu Václava Havla nebol ešte zvolený jeho nástupca, referendum vyhlási predseda Poslaneckej snemovne. Ľudia by v referende odpovedali na jedinú otázku: "Súhlasíte s tým, aby sa Česká republika stala podľa Zmluvy o pristúpení ČR k EÚ členským štátom Európskej únie?"
EÚ: Žiada kandidátov dočasne upustiť od požiadaviek pre farmárov
Dánsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii (EÚ), vyzvalo vo štvrtok kandidátske krajiny, aby upustili od nerealistických požiadaviek v rokovaniach o poľnohospodárstve, pretože možnosť zlepšiť dohodu budú mať po svojom vstupe do bloku v roku 2004. Agrorezort patrí k najzložitejším v prístupových rokovaniach, ktoré chce EÚ ukončiť na decembrovom summite EÚ v Kodani s desiatimi asociovanými štátmi. Dánska ministerka poľnohospodárstva Mariann Fischer Boelová povedala, že kandidáti by mali dosiahnuť lepšiu dohodu o pomoci pre svoje farmy v rámci širšej debaty o poľnohospodárskom systéme EÚ pre obdobie 2004 až 2006. "Poľsko a ďalšie kandidátske krajiny sa zúčastnia na tejto diskusii už ako noví členovia a my nevieme, aký bude výsledok tejto debaty," uviedla na stretnutí s novinármi. Ministerka zdôraznila, že nie je reálna vyhliadka získať pre farmárov z nových členských štátov vyššie priame platby, ako tie, ktoré navrhla Európska komisia (EK).
ÍRSKO: Počet odporcov Zmluvy z Nice z radov farmárov rastie
Počet odporcov Zmluvy z Nice v radoch írskych farmárov pribúda. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu verejnej mienky zverejnených vo štvrtok. Írska vláda plánuje vypísať druhé referendum o Zmluve z Nice koncom tohto roka. Podľa telefonického prieskumu zahŕňajúceho 400 farmárov pre írsky poľnohospodársky časopis klesol počet tých, ktorí by hlasovali za zmluvu umožňujúcu vstup dvanástich kandidátskych štátov do Európskej únie (EÚ) zo 47 na 45 percent. Naopak počet farmárov, ktorí by hlasovali proti, sa zvýšil na 27 percent z pôvodných 19 percent z prieskumu uskutočnenom minulý mesiac.Írski voliči minulý rok prekvapivo odmietli zmluvu v pomere 54 ku 46 percentám, čím vážne ohrozili plány únie na prijatie 12 nových členov, väčšinou z východnej Európy. Silne proeurópska írska vláda schválila legislatívu nevyhnutnú na vypísanie druhého referenda pred koncom tohto roka. Ak sa ju dovtedy nepodarí ratifikovať, zmluva vyprší.
EÚ: Financovanie bezpečnosti v leteckej doprave je stále otvorené
Plány Európskej únie (EÚ) na zavedenie prísnejších bezpečnostných opatrení na letiskách po minuloročných teroristických útokoch na Spojené štáty zastavili spory o to, kto bude hradiť dodatočné náklady. Stretnutie predstaviteľov členských krajín EÚ a členov Európskeho parlamentu (EP) nevyriešilo otázku financovania a vrhlo tak vážne pochybnosti na to, či budú tieto opatrenia zavedené ešte v tomto roku. "S ľútosťou konštatujem, že nebolo možné dosiahnuť dohodu o návrhu," uviedol vo vyhlásení dánsky minister dopravy Flemming Hansen, ktorý stretnutiu predsedal. "Počas rokovania sa ukázalo, že parlament a rada (členských krajín EÚ) zostávajú v rozpore s našimi očakávaniami rozdelené v otázke príspevku členských štátov k navrhovaným bezpečnostným opatreniam na letiskách a v lietadlách." Plánované opatrenia zahŕňajú dôkladnejšiu kontrolu cestujúcich a batožiny a zavedenie modernejšieho technického vybavenia. Tieto kroky však s najväčšou pravdepodobnosťou pridajú ďalšie finančné bremeno na ťažko skúšaný letecký
GRÉCKO: Podporí rokovania o Cypre aj v budúcom roku
Grécko vo štvrtok vyhlásilo, že je pripravené podporiť rokovania pod záštitou OSN o rozdelenom ostrove Cyprus aj po pravdepodobnom rozhodnutí o prijatí cyperských Grékov do Európskej únie (EÚ) v decembri tohto roku. Cyprus, rozdelený na dve etnické územia po obsadení severnej časti tureckou armádou v roku 1974, patrí medzi popredné kandidátske krajiny na vstup do únie, ktorá má v decembri rozhodnúť o prijatí nových členov. "Budeme pokračovať v našom úsilí (o riešenie sporu) aj po decembri," vyhlásil grécky minister zahraničných vecí Panos Beglitis. "Ak bude na obidvoch stranách politická vôľa, tak aj po decembri je stále dosť času na nájdenie riešenia až do záverečnej vstupnej procedúry pre Cyprus," dodal. Na stretnutiach medzi komunitami cyperských Grékov a Turkov, ktoré trvajú od začiatku tohto roku, nebol dosiahnutý žiaden pokrok, a to aj napriek tomu, že za konečný termín bol určený jún. Očakáva sa, že OSN predloží mierový plán a pomôže tak problematickým rokovaniam o zjednotení ostrova, ktoré budú pokračovať v októbri.
EÚ: Európsky konvent pracuje na posilnení princípu subsidiarity
Prácu na posilnení aplikácie princípu subsidiarity v budúcej rozšírenej Európskej únii (EÚ) ukončila vo štvrtok v Bruseli pracovná skupina Konventu o budúcnosti EÚ. Ako v tejto súvislosti informoval agentúru SITA jej člen a hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ, "pracovná skupina navrhuje posilnenie tohto princípu počas navrhovania európskej legislatívy konkrétnymi opatreniami, pri ktorých iniciátor musí pri návrhu priložiť aj takzvanú doložku o subsidiarite, ktorá zohľadní zhodu navrhovanej legislatívy s rozdelením právomocí medzi úniou a členskými štátmi". Podľa jeho slov tak po prvýkrát v histórii budú môcť na to pri príprave legislatívy reagovať aj národné parlamenty, ak sa rozhodnú namietať voči návrhu pri podozrení z porušenia princípu subsidiarity. Tieto námietky bude musieť Európska komisia opätovne zvážiť. Okrem toho bude v budúcnosti možné podať aj takzvanú ex post námietku a odvolať sa na súdny orgán, ktorým je Európsky súdny dvor v Luxemburgu.
ÍRSKO: Stanovilo dátum referenda o Zmluve z Nice na 19. októbra
Írsky premiér Bertie Ahern vo štvrtok stanovil dátum konania v poradí druhého referenda o Zmluve z Nice o rozšírení Európskej únie (EÚ) na 19. októbra 2002, informoval Ahernov tlačový hovorca. "Môžem potvrdiť, že 19. október bol stanovený za dátum druhého referenda o Zmluve z Nice," uviedol. Ahern tento dátum stanovil na zasadnutí kabinetu v Donegalskom okrese v západnom Írsku. Írski voliči minulý rok zmluvu prekvapivo odmietli v pomere 54 ku 46 percentám, čím vážne ohrozili plány únie na prijatie 12 nových členov, väčšinou z východnej Európy. Ak sa Zmluvu z Nice nepodarí ratifikovať do konca tohto roka, zanikne. Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Íri stále nie sú dostatočne presvedčení o dôvodoch jej ratifikácie. Podľa jedného z nich stále zostáva nerozhodnutých až 44 percent voličov.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 493
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 167
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 765
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 999
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 770
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu