Existuje v pravom slova zmysle vymývanie mozgov?
Termín vymývanie mozgov je novinársky výraz, preklad z čínskeho príslovia, ktoré sa stalo bežným v čase kórejskej vojny. Vtedy vyšlo najavo, že čínski komunisti v Severnej Kórei skúšajú na zajatcoch cielené presvedčovacie techniky. Ich účelom bolo navodiť v mysliach obetí presvedčenie, ktoré sa radikálne líšilo od ich predchádzajúcich názorov.
Možno však mozog skutočne „vymyť“ bez použitia chémie alebo iných prostriedkov?
Pojem vymývanie mozgov je dosť zavádzajúci. Navodzuje totiž akoby fakt, akoby všetky predchádzajúce spomienky boli vymyté a nahradené novými myšlienkami. To je nezmysel. Systém spomienok, získavaný takmer od narodenia, je budovaný celé roky a pre fungovanie našej mysle je nevyhnutný. Vymyť ho, to by znamenalo redukovať nás na vec. Až na prípady ťažkého organického poškodenia mozgu pamäť nemožno zničiť, to je dokázané. Žiadne psychologické techniky, aj keď sú akokoľvek dômyselne prepracované, nedokážu odstrániť navždy spomienky. Na druhej strane to však neznamená, že metódy brainwashingu, používané na tento účel, nie sú nebezpečné. Naopak, ich výsledky bývajú často hrozivé až fatálne. Príkladom sú masové samovraždy v rozličných sektách.
Môže sa pôsobením rôznych techník zmeniť osobnosť?
Našťastie, účinok brainwashingu býva obyčajne len povrchný. Základné charakterové rysy človeka sa nezmenia, ľudská myseľ je omnoho odolnejšia a húževnatejšia, než si vymývači mozgov myslia. Ak nátlak ustane, môžeme byť s odstupom času takmer vždy znova sami sebou. Samozrejme, každý prípad treba posudzovať individuálne. (uj)