
Z komplexu palestínskeho prezidenta Jásira Arafata stúpal po včerajšom izraelskom zásahu dym. FOTO – REUTERS
RAMALLÁH, JERUZALEM – Počas nočnej operácie izraelské vojská v Ramalláhu vyhodili do vzduchu tri budovy a okolo desať mobilných domov v komplexe sídla palestínskeho vodcu Jásira Arafata, z ktorého zostali stáť už len dve budovy. Ostreľovači zabili jedného z Arafatových telesných strážcov.
Akcia bola súčasťou opatrení, ktorými Izrael reagoval na stredajší atentát na autobus v Tel Avive. Zabili pri ňom päť Izraelčanov a prihlásila sa k nemu skupina Hamas.
Desiatky tankov včera už druhý deň krúžili okolo Arafatovho sídla. Izraelská armáda tieto akcie vysvetlila tak, že nimi chce dosiahnuť prepustenie 19 hľadaných Palestínčanov, ktorí sa podľa nej v objekte ukrývajú. Vláda k nemu uvádza ešte jedno vysvetlenie, že chce „Arafata izolovať“. Minister obrany Benjamin ben Eliezer však včera tvrdil, že ani proti hľadaným mužom ani Arafatovi nepoužijú silu a palestínskemu vodcovi nehrozí ani deportácia, o ktorej vláda ešte deň predtým vážne diskutovala. Viacerí ministri a bezpečnostní experti vrátane tajných služieb však boli proti.
Z komplexu vyšlo včera asi 20 ľudí – nie všetci vraj boli z izraelského zoznamu a predovšetkým nebol medzi nimi šéf tajnej polície Tafík Tiraví, ktorý podľa Izraela koordinoval činnosť teroristických Brigád mučeníkov al-Aksá.
Okrem akcií v Ramalláhu izraelská armáda vyslala tanky aj do pásma Gazy. Niekoľko desiatok tankov podporovaných bojovými vrtuľníkmi vniklo na palestínske územie v Gaze dosiaľ najhlbšie – do hĺbky štyroch kilometrov. Vnútro pásma Gazy je jediným miestom, ktoré bolo doteraz ušetrené od masívnej vojenskej operácie – armáda operuje zvyčajne len na okraji. Izrael k nej doteraz neprikročil pre obavy z vysokého počtu civilných obetí – a navyše ani nie je potrebná, pretože Gaza je od izraelského územia nepriedušne uzavretá. Na prienik reagovala skupina miestnych ozbrojencov, v prestrelke prišli podľa palestínskych zdrojov o život dvaja Palestínčania.
Od marca už tretíkrát obkľúčila izraelská armáda Arafatovo sídlo. Tento krok ukazuje, že len opakuje predchádzajúce kroky bez zmeny taktiky a blokáda Arafatovho sídla sa pomaly stáva akýmsi rutinným cvičením po novom teroristickom útoku.
Palestínske mestá na západnom brehu sú stále obsadené a stále v nich platí zákaz vychádzania. Ten sa dá – takisto ako blokáda brániaca voľnému pohybu medzi palestínskymi sídlami – len sprísniť. Takáto vojenská situácia síce dovolí Izraelu niekedy včas zasiahnuť a zabrániť atentátu, doteraz sa však radikálne skupiny dokázali spamätať z každej straty a udrieť znovu.
Bývalý člen Mosadu Joseph Alpher si myslí, že izraelská vláda nevyužila šesť týždňov bez atentátov, aby postúpila aj na politickom fronte. Izraelské vojenské akcie si za tento čas vyžiadali podľa palestínskeho ministra práce životy asi 60 Palestínčanov. Šaronova taktika je odstrániť Arafata a nevyjednávať, kým sa ho Palestínčania sami nezbavia. (kl, čtk, tasr, reuters)