VOĽBY: Mečiar zostáva po voľbách v izolácii

BRATISLAVA 21. septembra (SITA/Reuters) - Po slovenských parlamentných voľbách sa k moci pravdepodobne dostanú pravicovo-centristické strany, ktoré odsunuli na okraj bývalého premiéra Vladimíra Mečiara a vrátili krajinu späť na cestu do NATO a Európskej ú

nie (EÚ). Podľa prvých prognóz volebných výsledkov získalo Mečiarovo HZDS približne 17,5 percent voličských hlasov, čo je podstatne menej ako v minulých voľbách, v ktorých nazbieral 27 percent hlasov. Odmietnutý súperiacimi stranami a medzinárodným spoločenstvom po autoritatívnej vláde v polovici deväťdesiatych rokov Mečiar znova nenašiel spojencov, aby s nimi utvoril väčšinovú vládu. V rokoch 1994 až 1998 čelil ostrej kritike za porušovanie ľudských práv a ignorovanie demokracie, čo západných diplomatov podnietilo k varovaniam, že jeho návrat k moci privedie Slovensko do izolácie.
Od novej pravicovej koalície sa očakáva, že posilní zväzky so Západom a pripraví Slovensko na členstvo v Severoatlantickej aliancii na novembrovom summite NATO v Prahe a v Európskej únii (EÚ) do dvoch rokov. "Ide len o prognózy, ale svedčia o širokej podpore integračnej politike vlády," vyhlásil diplomat EÚ, ktorý nechcel byť menovaný.
SDKÚ premiéra Mikuláša Dzurindu získala podľa nezávislej agentúry MVK iba 17 percent voličských hlasov, zatiaľ čo jej koaličné strany Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) dostali 8,2 percent hlasov a Strana maďarskej koalície (SMK) približne 10 percent. Tieto tri strany sú pripravené vytvoriť novú proeurópsku vládu s Alianciou nového občana (ANO), stranou založenou televíznym magnátom Pavlom Ruskom, ktorá získala 8 percent.
Populistická, ľavicovo orientovaná strana na čele s 38-ročným bývalým komunistom Robertom Ficom získala 13,4 percenta, ale je nepravdepodobné, že bude ochotná prekonať osobnostné a politické spory na vstup do vlády. Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan z SDKÚ s najväčšou pravdepodobnosťou vylúčil koalíciu s Ficom. "Bolo by lepšie, ak by bola vláda politicky a programovo čo najhomogénnejšia. Je to väčšia priorita ako skutočný počet kresiel," povedal.
Politický analytik z Bristolskej univerzity v Anglicku Geoffrey Pridham uviedol, že podpora HZDS bola nižšia ako sa očakávalo "a zdá sa, že Mečiar zostane aj naďalej zatvorený vo svojej škatuli".
"Mohla by vzniknúť štvorkoalícia, ale zatiaľ sa nevie, kto by bol premiérom. Avšak Dzurinda má omnoho väčšiu šancu stáť na čele vlády, ako ešte pred pár dňami väčšina ľudí predpokladala," poznamenal Pridham. Podpredseda HZDS Rudolf Žiak pripustil, že voľby boli "veľkým sklamaním". Predbežné oficiálne výsledky tretích parlamentných volieb od rozdelenia Československa v roku 1993 budú známe v nedeľu okolo 10.00 hod. Začiatkom budúceho týždňa by sa mali rozbehnúť koaličné rokovania.
Podľa Dzurindu vysoká účasť voličov "potvrdzuje, že tieto voľby boli dôležitým míľnikom na ceste do rozvinutého sveta". 47-ročnému maratónskemu bežcovi Dzurindovi sa za uplynulé štyri roky podarilo dosiahnuť v ekonomike určitý rast, aj keď v snahe dobehnúť úroveň Západu niektoré vážne problémy stále pretrvávajú a krajinu čakajú ďalšie radikálne ekonomické reformy.
Mnoho obyvateľov mimo Bratislavy žije v chudobe. 18-percentná nezamestnanosť patrí medzi najvyššie v Európe a voliči si želajú koniec všadeprítomnej korupcie. Prekvapivý výsledok dosiahla Komunistická strana (KSS), ktorá pravdepodobne získa až sedem percent voličských hlasov a prvýkrát po desiatich rokoch od pádu komunizmu obsadí parlamentné kreslá. "Ak sa do parlamentu dostanú komunisti, bude to veľké zlyhanie na strane sociálno-demokratických strán," povedal prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 637
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 647
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 027
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 417
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 059
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 043
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 808
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu