BRATISLAVA – Predbežné výsledky parlamentných volieb potvrdzujú, že Slovensku nehrozí žiadna politická katastrofa. Zotrvalo na ceste demokratického vývoja a jeho šance stať sa členom NATO a Európskej únie sa výrazne zvýšili.
Odhady volebných výsledkov hovoria, že o víťazstvo súperia strany Dzurindu, Mečiara a Fica. Prekvapením je pravdepodobný vstup komunistov do parlamentu. Poslanecké lavice by mali teda obsadiť strany: HZDS, SDKÚ, Smer, SMK, ANO, KDH a KSS.
Sociológ Michal Vašečka povedal, že Slovensko vyslalo do sveta správu, že je štandardnou stredoeurópskou krajinou a že diskusia o Vladimírovi Mečiarovi je ukončená. Podľa neho prognózy hovoria aj o tom, že percento proreformne orientovaných ľudí je prinajmenšom také veľké ako v Česku alebo v Maďarsku.
Zahraničnopolitický analytik Ivo Samson si myslí, že zahraničie prijme výsledky slovenských volieb pozitívne. „Zahraničie malo strach, že bude problém so zostavovaním vlády, čo teraz nehrozí,“ povedal.
Pravicové strany SDKÚ, SMK, KDH a ANO majú šancu vytvoriť vládu bez Smeru a HZDS. Politici sa však zatiaľ k takejto možnosti vyjadrujú opatrne a chcú si počkať na definitívne výsledky volieb.
Bez poslaneckých kresiel by mali zostať národné strany Jána Slotu a Anny Malíkovej, HZD, Koncošova SDĽ i Ftáčnikova SDA.
Najväčší úspech priniesli voľby pre SDKÚ. Ale jej lídri včera odmietali špekulácie o tom, ako bude vyzerať budúca vláda. Mikuláš Dzurinda nechcel komentovať ani výsledky.
„Môžem len vyjadriť potešenie z toho, že máme nádej na dobrý výsledok, ale predovšetkým Slovensko má nádej mať demokratickú a prointegračnú vládu.“ Dzurinda však jasne povedal, že chce tvoriť vládu. „Je jasné, že čím je vláda užšia a ideovo jednotnejšia, tým dáva lepšie predpoklady na pokračovanie reforiem. Je jasné, že širšia koalícia, akej som predsedal, už naozaj nebude.“
Volebné odhady naznačili kľúčovú vec – prakticky nám už nič nemôže zabrániť vstúpiť do NATO. „Výsledky potvrdia, že pozvánku z Prahy dostaneme a teraz sa už treba sústrediť na ratifikačný proces,“ povedal pre SME minister zahraničia Eduard Kukan.
Líder Smeru Robert Fico je s prvými odhadmi volebných výsledkov spokojný, pretože z nich podľa neho vyplýva, že bez Smeru nebude možné zostaviť budúcu vládu.
Odchod Ivana Gašparoviča z HZDS a mediálna kampaň proti hnutiu sú hlavné faktory, ktoré sa podľa podpredsedu Rudolfa Žiaka podpísali pod „prekvapivý“ volebný výsledok HZDS. Podľa Žiaka predseda strany Vladimír Mečiar neabdikuje po voľbách na svoju funkciu.
Kresťanskí demokrati pôvodne chceli dosiahnuť dvojciferný výsledok, s výsledkom okolo osem-deväť percent by však boli spokojní. Aj SMK bola s predpokladaným výsledkom nad 10 percent spokojná.
Líder ANO Pavol Rusko povedal: „Sú to voľby, v ktorých odchádzajú mnohí a prichádzajú len niektorí.“ Ambíciou ANO, ktorá má podľa odhadov od 8 do 9 percent, však bol zisk 12,5 percenta.
Strany, ktoré by sa nedostali do parlamentu, boli zdržanlivé vo vyjadreniach a ešte stále verili v úspech. Volebný manažér HZD Martin Sarvaš vyjadril radosť nad tým, že Gašparovičova strana zobrala Mečiarovi vyše 10 percent. „Všetko ostatné je len čerešňa na šľahačke – aj parlament,“ poznamenal. Optimistom je aj Slota. Aj keď: „Slovenský národ je dosť sprostý národ, i keď som jeho súčasťou. Ale, keď niekto chce ísť niekde a silou mocou chce ísť tam, no tak, keď je tak sprostý, že tam chce ísť do tej hnojačky, tak nech tam ide“.
(sp, miš, rf, tasr)