Keňa volila nového prezidenta

Prezidentské voľby v Keni vyhral Uhuru Kenyatta, ktorý čelí obvineniam pred Medzinárodným trestným súdom.

Keňa mala imidž pokojnej krajiny. Po prezidentských voľbách v decembri roku 2007 sa to však zmenilo. Rail Odinga neprijal prehru s Mwaiom Kibakim a v krajine nastali násilné nepokoje medzi jednotlivými kmeňmi. Asi tisíc ľudí zomrelo, viac ako 600 000 prišlo o svoje domovy.

Minulotýždňové voľby, v ktorých Keňania zvolili za nového prezidenta Uhurua Kenyatta, syna prvého kenského prezidenta Jomoa Kenyatta, boli najdôležitejšou udalosťou krajiny za ostatných päťdesiat rokov. Okrem prezidenta volili aj zloženie parlamentu, regionálnych vlád a guvernérov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kenský umelec, Solomon Muyundo, ktorý používa tag Solo7, maľuje na stenu zbúraného domu slogan „Peace wanted“. Dom bol zničený po posledných prezidentských voľbách v roku 2007, keď vypukli nepokoje v celej krajine. Prvé voľby po piatich rokoch boli monitorované nezávislými pozorovateľmi, aby nedošlo k problémom. Napriek tomu pri lokálnych nepokojoch zomrelo asi 19 ľudí. (AP Photo/Bernat Armangue)

Grace a jej ročný syn Ruth Wanjiru vystupujú z dodávky, ktorá ich priviezla do kempu v Eldorete, kam sa uchýlilo množstvo ľudí po nepokojoch v ostatných voľbách v roku 2007. Voľby, ktoré sa v Keni začali 4. marca boli najdôležitejšou udalosťou krajiny za ostatných 50 rokov. (AP Photo/Ben Curtis)

Toto je iba jeden z táborov, ktoré vznikli rok po posledných voľbách v Keni. Viac ako 1000 ľudí zomrelo počas násilných nepokojov, asi 600 000 prišlo o svoje domovy. (AP Photo/Ben Curtis)

Žena perie bielizeň v tábore Mawingu pre Keňanov z kmeňa Kikuyu. Aj päť rokov po volebných nepokojoch zostali žiť v tábore pri meste Ol Kalou, pretože sa boja vrátiť domov. Vinníci nepokojov po ostatných voľbách stále neboli potrestaní. Obvineniam čelí aj novozvolený prezident. (AP Photo/Ben Curtis)

Plagáty Uhurua Kenyatta boli nalepené aj na zemi. Zrejme sa vyplatilo, Kenyatta vo voľbách zvíťazil, hoci iba tesne prekonal nadpolovičnú väčšinu hlasov potrebnú pre výhru v prvom kole volieb. (AP Photo/Ben Curtis)

Kenský prezidentský kandidát Uhuru Kenyatta máva fanúšikom počas svojho posledného predvolebného mítingu v Nairobi dva dni pred začiatkom volieb. Jeho hlavným súperom bol Raila Odinga. O funkciu sa spolu uchádzalo osem kandidátov. (AP Photo/Ben Curtis)

Posledný predvolebný míting prezidentského kandidáta Uhurua Kenyatta a jeho strany Národná aliancia v Nairobi. (AP Photo/Ben Curtis)

Kohút a heslo volieb "Vote for peace" v Keni, ktorá naposledy volila v roku 2007. (AP Photo/Jerome Delay)

Policajný príslušník ukazuje výbavu, ktorá mu má slúžiť počas najbližších dní na potlačenie prípadných nepokojov v slume Mathare v Nairobi. Je nedeľa, 3. marca, v pondelok sa začínajú voľby. (AP Photo/Mackenzie Knowles-Coursin)

Keňania čakajú na možnosť voliť, k urnám dorazilo až 70% voličov. (AP Photo/Riccardo Gangale)

Dobrovoľníčka vo volebnej komisii podáva hlasovací lístok ďalšiemu voličovi počas pondelkových volieb, 4. marca. (AP Photo/Jerome Delay)

Volič drží v ruke hlasovacie lístky s tvárami prezidentských kandidátov vo volebnej miestnosti v slume Kibera. Keňania čakajú v dlhých radoch, volí sa iba jeden deň. (AP Photo/Jerome Delay)

Žena z kmeňa Masajov odovzdáva svoj hlas vo volebnej miestnosti v Ilbissil v Keni. (AP Photo/Riccardo Gangale)

Žena nanáša atrament na malíček muža, ktorý práve odovzdal svoj hlas vo voľbách v slume Kibera. (AP Photo/Jerome Delay)

Kenský premiér a prezidentský kandidát Raila Odinga odovzdáva svoj hlas v Nairobi. Hlasy jeho voličov mu na výhru nestačili. (AP Photo/Jerome Delay)

Hoci sa čas do zatvorenia volebných miestností skracuje, rady pred volebnými miestnosťami sú stále dosť dlhé. (AP Photo/Jerome Delay)

Mladý muž počúva debaty starších o voľbách v slume Kibera. (AP Photo/Jerome Delay)

Jednotka dôstojníkov opúšťa školu Sv. Terezy, ktorá slúžila ako volebná a sčítavacia miestnosť v Mathare. Elektronický systém, ktorý mal pomôcť sčítavať volebné hlasy, vôbec po prvýkrát v krajine, sa pokazil. Odingov tábor vyslovil podozrenia, že sčítavanie hlasov sprevádzajú manipulácie. (AP Photo/Jerome Delay)

Deň pred Medzinárodným dňom žien sedí žena pred pánskym a dámskym kaderníctvom v slume Kibera v Nairobi a predáva ovocie. (AP Photo/Jerome Delay)

Príslušník väzenskej hliadky pomáha odnášať zapečatené urny na sčítanie. Už tretina zrátaných hlasov hovorila o víťazstve doterajšieho premiéra Uhuru Kenyatta, ktorý čelí obvineniu Medzinárodného súdneho dvora. (AP Photo/Ben Curtis)

Muž pije kávu v miestnej kaviarni v slume Kibera. Líder koalície Raila Odinga vyhlásil, že proces sčítavania hlasov terajším spôsobom nemal integritu, mal by byť zastavený a sčítanie by sa malo začať iba pomocou primárnych dokumentov z volebných miestností. (AP Photo/Jerome Delay)

Keňanka prekračuje kaluž vody počas medzinárodného dňa žien v slume Kibera v Nairobi. Na výsledky volieb čakali Keňania päť dní. (AP Photo/Jerome Delay)

Dobrovoľníci, ktorí pomáhali zratúvať volebné hlasy sa tešia, že už končia s prácou v základnej škole Sv. Terezy, ktorá slúžila ako volebná miestnosť. (AP Photo/Jerome Delay)

Televízna moderátorka uvádza riport z National Tallying Center, kde boli ohlásené výsledky volieb. Asociácia vlastníkov médií odporúčala miestnym médiám nerobiť z výsledkov senzácie a neorganizovať tlačové konferencie s politikmi naživo, aby predišli možným politickým atakom, ktoré by vyvolali nepokoje v krajine. (AP Photo/Ben Curtis)

Keňania v slume Kibera sledujú vysielanie televízie, ktorá podáva priebežné odhady výsledkov volieb. (AP Photo/Jerome Delay)

Raila Odinga vystupuje pred novinármi v sobotu, krátko po vyhlásení oficiálnych výsledkov. Vyhlásil, že neprijíma porážku a bude naliehať na prepočítaní hlasov. „Demokracia je na súde,“ vyhlásil. (AP Photo/Sayyid Azim)

Sobota po vyhlásení výsledkov volieb. Fanúšikovia nového kenského prezidenta Uhuru Kenyatta oslavujú. (AP Photo/Jerome Delay)

Kenská volebná komisia oficiálne vyhlásila za víťaza prezidentských volieb Uhurua Kenyattu, ktorý získal 50,07 percenta hlasov. (AP Photo/Jerome Delay)

Strážnik stojí na streche a kontroluje dav fanúšikov, ktorý sa zišli pred sídlom víťaza prezidentských volieb, ktorý má každú chvíľu vyjsť von, aby ich pozdravil. (AP Photo/Jerome Delay)

Víťaz prezidentských volieb Uhuru Kenyatta máva prívržencom, po oznámení výsledkov v Nairobi. Vyhral tesne s 50,7 % hlasov. Ak by nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov, voľby by mali druhé kolo. Kenyatta čelí obvineniam Medzinárodného trestného súdu za údajnú zodpovednosť za povolebné násilie, ku ktorému došlo po posledných voľbách v roku 2007. (AP Photo/Jerome Delay)

Fanúšikovia nového kenského prezidenta. Víťazstvo Kenyatta zrejme ovplyvní vzťahy Kene s USA a Európou pre obvinenie Kenyatta zo zločinov proti ľudskosti. Uhuru Kenyatta je synom prvého kenského prezidenta Jomoa Kenyatta, narodil sa v roku 1961. Pôsobil ako predseda vlády, člen parlamentu pre volebný obvod Gatundu a predseda Kenského Afrického národného zväzu. (AP Photo/Jerome Delay)

Je po voľbách. Roztrhané volebné plagáty zaplavili ulice Nairobi. (AP Photo/Jerome Delay)

Autor: jem, TASR/AP SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu