Brusel 28. januára (TASR) - Terajším kandidátskym krajinám bude trvať desaťročia, kým sa vo výške priemerných príjmov dostanú na úroveň súčasných členských štátov Európskej únie, a to i napriek každoročnej pomoci v hodnote desiatok miliárd eur. Vyplýva to zo správy Európskej komisie o efektívnosti štrukturálnych fondov určených na podporu najchudobnejších regiónov EÚ, ktorú v Bruseli zverejnia na budúci týždeň.
Dokument varuje, že ak uchádzači o členstvo budú pokračovať v rovnakom pomalom raste ako terajšie najchudobnejšie štáty EÚ - Portugalsko, Španielsko, Grécko, ktoré dostávajú miliardy zo štrukturálnych a kohéznych fondov, bude trvať desaťročia, kým sa ich úroveň produktivity dostane na "zdravú" úroveň.
Podľa správy vypracovanej komisármi pre regionálnu politiku, sociálne záležitosti a poľnohospodárstvo môže trvať ďalších 20 až 30 rokov, kým sa Portugalsko, Španielsko a Grécko dostanú vo výške hrubého domáceho produktu na osobu na priemernú úroveň dnešnej pätnástky. Krajiny uchádzajúce sa o členstvo nemôžu očakávať, že sa im bude dariť lepšie, cituje z dokumentu týždenník European Voice.
"Aj keby kandidátske krajiny zaznamenali vyšší rast ako v súčasných kohéznych krajinách za uplynulé desaťročie, ich súčasná úroveň HDP na obyvateľa naznačuje, že proces približovania bude trvať niekoľko generácií," píše sa v správe, ktorú by mala komisia schváliť na zasadnutí v stredu 31. januára. Dokonca aj keby rast v kandidátskych krajinách dosiahol úroveň Írska, ktoré je najrýchlejšie rastúcou ekonomikou EÚ (nad 10 percent), stále by trvalo 20 rokov, kým by sa ich úroveň HDP na obyvateľa dostala na 90 percent súčasného priemeru únie.
Dokument tiež naznačuje, aké množstvo pomoci stratia dnešné kohézne krajiny po prijatí štátov strednej a východnej Európy. V súčasnosti je mnoho regiónov oprávnených čerpať miliardy eúr z fondov, pretože ich výška HDP na obyvateľa je pod hranicou 75 percent priemeru celej EÚ. Po rozšírení však len veľmi málo regiónov súčasnej únie bude naďalej spĺňať túto podmienku.
"Dnes prakticky žiadny región nemá príjem nižší ako percent priemeru EÚ. V rozšírenej únii však bude asi 18 percent populácie žiť v oblastiach s takouto nízkou úrovňou prosperity," konštatuje správa EK. Napriek obrovským sumám na podporu chudobných regiónov (viac ako 200 miliárd eúr je vyčlenených na roky 2000-06) komisia zdôrazňuje, že zmena k lepšiemu si vyžiada čas, najmä kvôli potrebe od základu zmeniť infraštruktúru zaostávajúcich regiónov.