Brusel/Štrasburg 25. septembra (TASR) - Európska únia dokončuje spoločné stanovisko k imunite amerických občanov pred Medzinárodným trestným súdom (ICC), ktoré majú prijať ministri zahraničia na zasadnutí v pondelok 30. septembra.
Šéf dánskej diplomacie Per Stig Möller dnes v Štrasburgu poslancov Európskeho parlamentu informoval, že z doterajších diskusií členských štátov vyplynuli tri princípy, na ktorých musí byť založené stanovisko pätnástky k požiadavke USA voči členským a kandidátskym krajinám podpísať dvojstranné dohody o imunite.
V prvom rade treba podľa EÚ zabezpečiť, aby prípadná imunita Američanov neviedla k úplnej beztrestnosti, teda aby obvinené osoby boli postavené aspoň pred národný súd. Pre EÚ je tiež neprijateľné, aby dvojstranné dohody boli recipročné - obyvatelia ostatných krajín obvinení z genocídy či vojnových zločinov musia byť Američanmi vydávaní pred medzinárodný súd.
EÚ sa tiež zhoduje na obmedzení imunity. USA žiada vyňatie všetkých amerických občanov spod pôsobnosti ICC, pre Brusel by bola prijateľná imunita len pre niektoré kategórie občanov (napríklad politických, vojenských predstaviteľov).
"Členské štáty sa zhodli, že pôvodný americký návrh by nebol v súlade s našimi záväzkami voči ICC. Berúc do úvahy transatlantické vzťahy, jednoduché odmietnutie amerického návrhu by však nebolo žiadnym riešením," vysvetlil poslanom Möller.
Medzi členmi EÚ existuje podľa neho jednomyseľnosť, že akékoľvek riešenie musí byť založené na uvedených troch princípoch. Tie musia byť rešpektované, ak sa má zachovať integrita tzv. Rímskeho štatútu, na základe ktorého bol ICC vytvorený.
Na postoj Bruselu netrpezlivo čaká aj Slovensko, pretože aj ono dostalo žiadosť z USA o dvojstrannú dohodu, ale zároveň ako kandidát na členstvo v únii sa rozhodlo počkať na spoločné stanovisko pätnástky. Rumunsko, ktoré tlaku USA ustúpilo a dohodu podpísalo, sa stalo terčom ostrej kritiky zo strany únie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh