Viedeň 26. septembra (TASR) - Nórsky minister zahraničných vecí Jan Petersen v stredu počas návštevy Rakúska uviedol, že je veľmi málo pravdepodobné, že jeho krajina by v blízkej budúcnosti vstúpila do Európskej únie. Informovalo o tom tlačové oddelenie rakúskeho parlamentu.
Petersen, ktorý je šéfom konzervatívnej proeurópsky orientovanej strany Hoyre, na stretnutí s predsedom rakúskej Národnej rady Heinzom Fischerom povedal, že vzhľadom na fakt, že Nóri členstvo v únii už dva razy v referende odmietli, nie je táto otázka na programe dňa. Dodal tiež, že podľa prieskumov verejnej mienky je v krajine stále väčšina občanov proti vstupu krajiny do EÚ, hoci ich prevaha je len veľmi tesná.
Napriek tomu, že severská krajina naďalej zostáva mimo únie, udržiava s ňou veľmi dobré kontakty vo všetkých oblastiach. Šéf nórskej diplomacie zdôraznil ich previazanosť najmä vďaka účasti krajiny v európskom hospodárskom priestore a podpisu Schengenskej dohody o vnútornej a vonkajšej bezpečnosti. Dodal však, že Nórsko nechce zo spolupráce s EÚ ťažiť iba vo vlastný prospech a preto upriamil pozornosť na angažovanie sa krajiny na Balkáne.
Petersen počas schôdzky s Fischerom nevynechal ani horúcu tému prípadného útoku USA na Irak. Podľa neho prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha pred Valným zhromaždením OSN ukončil fázu diskusií. Momentálne svet čelí výberu spomedzi dvoch zlých možností - prvou je uskutočnenie ozbrojenej operácie a druhou ponechanie "neuspokojivej situácie" vlastnému osudu. Petersen si myslí, že v súčasnosti je najdôležitejšie vedieť odpovedať na otázku, či Irak zbrane hromadného ničenia skutočne vlastní alebo nie, a preto treba zbrojných inšpektorov do Iraku opäť vyslať.
Na záver stretnutia sa vyjadril aj k otázke blížiaceho sa summitu NATO, ktorý sa bude konať 21. a 22. novembra v Prahe. Podľa neho pozvánku dostane sedem kandidátskych krajín - Slovinsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a tri pobaltské štáty.