Bratislava 27. septembra (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) nesmie spôsobiť vytvorenie novej železnej opony či berlínskeho múra na hraniciach s Ruskom, Ukrajinou a Bieloruskom. Na bratislavskej konferencii Východná politika rozšírenej EÚ - Perspektíva Visegrádu sa na tom zhodli generálny riaditeľ sekcie pre bilaterálnu spoluprácu Ministerstva zahraničných vecí Maroš Šefčovič a chargé dďaffaires Poľskej republiky v SR Andrzej Kupich.
Šefčovič vyjadril presvedčenie, že porozumenie budúcich členov EÚ pre svojich východných susedov, vzájomné putá a spoločná história, ako aj skúsenosť z transformácie prispejú k formovaniu politiky EÚ smerom na východ. Východoeurópske krajiny sú podľa neho veľmi dôležitými ekonomickými i kultúrnymi partnermi Visegrádskej štvorky a treba nájsť spôsob, ako rozvíjať vzájomnú spoluprácu a vyhnúť sa pocitu izolácie v týchto štátoch. Kupich dodal, že nové hranice EÚ by sa nemali stať bariérou pre pohyb obyvateľstva, myšlienok, tovaru či kapitálu.
V súvislosti s rozšírením EÚ až k Ruskej federácii Katarzyna Pelczynska z varšavského Centra pre východné štúdie konštatovala, že existujú veľké rozdiely v záujmoch oboch strán pri zabezpečovaní hraníc. Kým EÚ sa prostredníctvom hraníc chce chrániť pred potenciálnymi hrozbami z východu, Rusko nástojí, aby boli hranice čo najotvorenejšie. Tento spor bude podľa Pelczynskej príznačný pre najbližšie roky.
Témou dvojdňovej konferencie je otázka, či súčasná politika EÚ voči východoeurópskym štátom zodpovedá záujmom krajín V4 a ako dokáže Visegrád obhájiť tieto záujmy v rámci spoločnej európskej politiky. Podujatie organizuje výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku v spolupráci s varšavským Centrom pre východné štúdie.