
Iracké ženy počúvajú Imáma Šíkcha Abdula Kádira v bagdadskej mešite. Imám vyzval moslimov na celom svete, aby sa postavili proti Amerike. FOTO - REUTERS
WASHINGTON - Veľká Británia a Spojené štáty podľa agentúr pripravili novú rezolúciu o Iraku, ktorú predložia Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN) zrejme už v pondelok. Síce by nemala byť až taká rezolútna, ako pôvodne naznačoval Washington, pre Bagdad má však jasný odkaz. Varuje ho pred následkami, ak by sa chcel aj naďalej stavať proti OSN.
Spojené štáty vyslali diplomatov do Moskvy a Paríža, stálych členov BR OSN, aby ich presvedčili. Predstavitelia Číny, ďalšieho člena BR OSN, rokujú v Amerike. „Treba zabezpečiť, aby rezolúcia nedávala žiadny priestor pre neposlušnosť Iraku,“ vyhlásil americký šéf diplomacie Colin Powell v Senáte. Ako dodal, musí byť dostatočne silná a globálna, aby smerovala aj k odzbrojeniu a nielen k inšpekciám.
Powell pripustil, že diskusia o dokumente je namáhavá. Preto vyslal emisára Marka Grossmana, aby v sprievode britského diplomata text rezolúcie prerokoval v Rusku a Francúzsku. Britský veľvyslanec pri OSN Jeremy Woodstock naznačil, že ani najbližší americkí spojenci nepovažujú ozbrojený zásah za jediné možné riešenie. Návrh rezolúcie musí byť podľa neho „na úzkej hrane medzi tým, aby na jednej strane Irak pochopil, že BR OSN berie záležitosť vážne a na druhej strane, aby jediným riešením nebola vojna“. Woodstock sa postavil proti tomu, aby rezolúcia obsahovala zmienku o zmene režimu, čo je kľúčovou požiadavkou amerického prezidenta Georgea Busha.
Washington požaduje prijatie novej rezolúcie ešte pred začatím nových inšpekcií v Iraku, ktoré by sa mohli začať 15. októbra. Do Iraku dorazili v piatok traja poslanci americkej Snemovne reprezentantov. Posúdia humanitárnu situáciu v krajine a na mieste zhodnotia opodstatnenosť amerických príprav na útok. Francúzsko naopak za podpory Číny nevylúčilo možnosť prijať dve rezolúcie: prvá by vymenovala povinnosti Iraku, druhú by medzinárodné spoločenstvo prijalo v ich neplnení. Francúzski diplomati vyjadrili obavy, že by zvrhnutie Saddáma Husajna mohlo destabilizovať situáciu.
USA presadzujú razantnú rezolúciu, ktorá by mala pripúšťať použitie sily, pokiaľ Irak nezlikviduje zásoby zbraní hromadného ničenia. Amerika chce, aby sa rezolúcia prijala ešte pred tým, ako do Bagdadu pricestujú zbrojní inšpektori OSN. OSN by tiež podľa Bieleho domu mala trvať na tom, aby mali inšpektori neobmedzený prístup do všetkých objektov, teda i do prezidentských palácov. To doterajšie rezolúcie neumožňovali. Americký minister obrany Donald Rumsfeld na koniec záverečného dňa zasadania ministrov obrany vo Varšave oznámil, že Spojené štáty majú podporu členských krajín NATO v kampani proti režimu Saddáma Husajna.
(čtk)