
Včera z Pobrežia Slonoviny previezli posledných cudzincov, najmä Francúzov. FOTO - ČTK/AP
Hovorca francúzskych ozbrojených síl v Pobreží Slonoviny už včera očakával ukončenie evakuácie. Mesto potom opustia aj samotní vojaci, utáboria sa však v dostatočnej blízkosti, aby mohli prísť na pomoc Francúzom, ktorí v Bouaké ešte zostanú.
Do metropoly Yamoussoukro včera odviezli asi 1200 cudzincov, väčšinou Francúzov. Zvyšok tvoria Američania a Libanončania. V stredu večer sa francúzskym vojakom podarilo zo školy v Bouaké odviesť takmer 200 zahraničných študentov a členov personálu do Yamoussoukry.
„Všetci majú strach. Aj my by sme chceli, aby nám pomohli,“ povedala podľa BBC obyvateľka Pobrežia Slonoviny. Džaamal Bittar, Francúz s libanonskými koreňmi, povedal, že mu je miestnych obyvateľov ľúto. „Budeme sa za nich modliť,“ uviedol podľa agentúry AP.
Americké lietadlá vo štvrtok ráno odštartovali prevoz zachránených žiakov do susednej Ghany. Minulý týždeň vo štvrtok sa skupiny vzbúrených vojakov pokúsili v obchodnom centre krajiny Abidžanu o prevrat, v ktorého pozadí vraj stál Robert Guei. Ten bol vodcom vojenskej junty, ktorá si v roku 1999 pučom uzurpovala moc. Koncom augusta roku 2000 však pučistov zvrhol súčasný prezident Laurent Gbagbo. Guei zomrel už v prvý deň nepokojov. Násilie si doteraz vyžiadalo okolo 400 obetí.
Západoafrická regionálna organizácia Ecowas včera oznámila, že zajtra zorganizuje mimoriadny summit v Abidžane, v Pobreží Slonoviny. Pôvodne sa malo toto stretnutie uskutočniť 5. októbra v senegalskej metropole Dakar. (čtk, reuters)