Bratislava 19. mája (TASR) - Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) podmieňuje svoju podporu novému vysokoškolskému zákonu zapracovaním svojich požiadaviek do jeho textu. Ide predovšetkým o ponechanie právomoci akademickému senátu schvaľovať študijné programy, zachovanie "akademického minima" na vojenských a policajných vysokých školách a zrušenie rigoróznych skúšok spojené s udeľovaním tzv. malých doktorátov.
Prvá požiadavka sa týka zmeny oproti doterajšej praxi, keď podľa návrhu zákona má schvaľovať študijné programy vedecká rada, v ktorej však študenti nemajú zastúpenie. Ako dnes povedala predsedníčka ŠRVŠ Renáta Králiková na tlačovej besede, podľa Pražského komuniké ministrov školstva, ktoré 19. mája podpísal aj minister školstva SR Milan Ftáčnik, študenti majú právo ovplyvňovať obsah štúdia. Jedinou možnosťou na to je však ponechanie právomoci schvaľovať študijné programy v rukách akademického senátu, v ktorom študenti majú svoje zastúpenie.
"Akademické minimum" požadované pre vojenské a policajné vysoké školy znamená zachovanie samosprávnej funkcie akademického senátu. Podľa Králikovej, príslušné ministerstvá disponujú na týchto školách nadpriemernými právomocami. Zástupcovia ŠRVŠ budú preto dnes iniciovať stretnutia s ministrami obrany a vnútra, na ktorých by vyriešili túto otázku ešte pred predložením zákona do parlamentu.
Žiadosť ŠRVŠ o zrušenie rigoróznych skúšok súvisí so zjednodušením a so stransparentnením vysokoškolských titulov, ktoré by mali byť len tri: bc, Mgr. a PhD. Takzvaný malý doktorát nemá podľa Králikovej vo svete ekvivalent.
ŠRVŠ pozitívne prijala fakt, že 80 percent jej požiadaviek zapracovalo Ministerstvo školstva SR do návrhu zákona, žiada však prijatie všetkých, najmä uvedených troch zásadných. V opačnom prípade zástupcovia študentov oslovia poslanecké kluby, aby sa pokúsili o zmenu zákona priamo pri jeho prerokúvaní v parlamente.