* Najviac prípadov šikanovania sa stane počas prestávky v triedach, násilníkmi sú najmä spolužiaci. Vo viac ako štvrtine prípadov sú to žiaci z inej triedy, v asi siedmich percentách iná osoba a viac ako dve percentá detí uviedli ako násilníka učiteľa.
* K fyzickému týraniu spolužiakov dochádza najmä na učňovkách, k psychickému na tzv. „lepších“ školách (súkromné školy či osemročné gymnáziá).
* Po vyučovaní sa stáva 17 percent prípadov šikanovania, počas vyučovania vyše 13 percent a pred vyučovaním 10 percent prípadov.
* Za miesto, kde sa šikanovanie najčastejšie odohráva, označili žiaci triedy (39,61 percenta), školské chodby (24,38 percenta), v areáli školy je to 22 percent, v telocvični a na toaletách necelých 10 percent prípadov. Takmer štyri percentá detí uviedli za miesto šikanovania jedálne.
* Aktéri šikanovania najčastejšie obetiam nadávajú, vysmievajú sa im, urážajú ich a rozširujú o nich klamstvá. Časté sú aj prípady, keď násilník obetiam niečo zoberie, pokúša sa ich udrieť, kope ich alebo ohovára ich rodinu.
* Takmer 700 detí z opýtaných sa priznalo k tomu, že ich násilník nútil robiť niečo, čo nechceli, alebo aby ubližovali iným. Aktéri násilia iba zriedkavo žiadali od detí peniaze.
* Šikanovanie ohlásilo necelých 70 percent detí, takmer 31 percent o tom nepovedalo nikomu. Väčšina detí povie o šikanovaní kamarátom (48,63 percenta), až potom rodičom (33,18 percenta) a učiteľom (13,09 percenta). Až 60 percent prípadov trápenia, ubližovania, zastrašovania či iných foriem šikanovania ohlásili učitelia. (sr, tasr)
(Zdroj: Výskum v 20 základných školách v Bratislave, Košiciach, Námestove a Dolnom Kubíne na vzorke 1386 chlapcov a 1390 dievčat zo siedmeho a ôsmeho ročníka.)