Občianske združenie regióny.sk rozvíja svoju činnosť viacerými smermi. Medzi prioritné oblasti patrí snaha o rozvoj neformálneho vzdelávania, najmä v utváraní podmienok pre zlepšenie zručností a pre využívanie počítačovej a digitálnej techniky v súlade so zámermi projektu eSlovakia, rozvoj celoživotného vzdelávania pre rôzne vekové a sociálne skupiny ľudí s dosahom na lepšie uplatnenie na trhu práce, taktiež o podporu občianskej účasti na riadení spoločnosti
Sekcia združenia Mládež a vzdelávanie realizuje uvedené ciele prostredníctvom troch novozaložených samovzdelávacích klubov pre deti a mládež. Kluby sú otvorené spoločenstvá s dobrovoľnou účasťou na plánovaných aktivitách, ktoré sú nasmerované na osobnostný rozvoj členov, rozširovanie zručností a znalostí o nových komunikačných prostriedkoch a technológiách; na absolvovanie kurzov a tréningov na ich zvládnutie a využívanie. Výstupy klubovej aktivity (spolupráca s obdobnými záujmovými skupinami, účasť v súťažiach, vlastné webstránky a publikované materiály – fotoriporty, filmové klipy a iné) budú spojené so snahou o zapojenie sa do propagovania priorít trvalo udržateľného života, etických a humanistických postojov v bežnom živote i z hľadiska budúcnosti.
Klub Webriport - Klub sa buduje ako vzdelávacie centrum pre digitálne technológie pre širšiu verejnosť - juniorov i seniorov. Prvotným zámerom je vytvoriť podnety a motivujúci priestor pre vzdelávanie, umelecko-publicistickú tvorivosť mládeže, pre prezentáciu výsledkov tvorby členov a ako fórum na výmenu skúseností odborných i amatérskych skupín či jednotlivcov, a to aj v európskom meradle.
Aktivity a formy účasti členov a hostí v klube:
- Vzdelávanie - publicistická tvorba (prezentácia vlastných názorov na okolité dianie, hodnotenie skúseností); - umelecká tvorivosť (výtvarná, film, video, foto, audio); - kurzy PC (pre začiatočníkov aj špecializované - podľa rôznych projektov – s cenou podľa získaných dotácií, z grantov alebo sponzorskej podpory)
- Tvorivé dielne - krúžková záujmová a klubová činnosť – aktívna tvorba a následná prezentácia
- Fórum - diskusná tribúna – s osobnosťami kultúrneho, vedeckého a spoločenského života) spojenie s on-line prezentáciou tvorby, diela, názorov, - Výstavy a propagačné akcie - so sprievodnými besedami a doplnkovými ukážkami (film, video, publikácie, foto apod.) k danej téme (s účasťou sponzorov a spolupracujúcich organizácií)
Klub AniMo - Cieľom klubu je dlhodobo sa venovať práci s deťmi a mládežou školského veku, ktorým chceme umožniť využívať multimediálne prostredie pre ďalší odborný a osobnostný rast. Klub Robolab má umožniť vo vyššom technickom štandarde zabezpečiť podmienky pre digitálnu technickú tvorivosť mládeže. Ide o zvládnutie programovania, konštruovania modelov robotov z legokociek, pomocou mikropočítača (diaľkové ovládanie, vysielačky a mikročípy) za pomoci špičkového softvéru vyvinutého svetovými výskumníkmi páve pre najmladšiu vekovú skupinu školákov. Na Slovensku sú zatiaľ štyri obdobné kluby so štandardným vybavením. V Bratislave sa najnovší program Pilot (programovanie robotov, modely) využíva na pár školách. Viď bližšie na www.eduxe.sk alebo www.lego.com/dacta/robolab. Cieľovú skupinu tvoria školáci vo veku 10 – 18 rokov, teda študenti základných a stredných škôl (ZŠ, gymnáziá, SOU).
Klub AniMo - Po prezentácii produktu Lego Studios v rámci prázdninových akcií Prázdniny s Legom (júl/august 2001) a Filmové letné tábory (júl/august 2002) v priestoroch Internetového centra na Vazovovej 1 v Bratislave sa vytvoril prirodzený záujem zo strany rodičov i detí o vytvorenie stáleho priestoru pre tento hravý spôsob naberania počítačových zručností, spojený s nadväznou umelecko-technickou tvorivosťou detí a mládeže. Sprístupnením softvérového programu s digitálnymi kamerami chceme vytvoriť priestor pre tvorivú činnosť detí a mládeže aj starších ľudí s usmerńovanou orientáciou na osobnostný rozvoj a tvorbu postojov k problémom ako občana a člena určitej spoločenskej komunity. Súčasne ide o snahu eliminovať vplyv pasívneho prijímania a konzumovania video, TV-produktov a PC-hier u mládeže. Do programu sa aktívne zapájajú tiež študenti umeleckých škôl (SŠ, VŠ) a profesionáli z televíznych a filmových štúdií na báze dobrovoľníctva.