
FOTO – ŠTARTFOTO
Existujú športy, ktoré sú určené pre ženy a športy mužské, ak sa na to pozrieme z hľadiska fyzických daností?
„V zásade sa pre ženy nehodia silové športy a športy, ktoré vyžadujú telesné objemy. Žena má nižšiu výšku, hmotnosť, jej svalová sila je menšia, telesný tuk vyšší. Samozrejme, zavisí to od hormonálnej dispozície. Aj žena môže mať určité predpoklady na silové športy. U žien by som však uprednostnil športy, ktoré vyžadujú dobrú koordináciu pohybov alebo vytrvalostné športy. Podľa učebníc sa ženám odporúča napríklad gymnastika, korčuľovanie, plávanie, lyžovanie, tanec, niektoré kolektívne športy. Z kontaktných športov je podľa mňa najbrutálnejšia ženská hádzaná. Hrajú nemilosrdne, videl som úraz pri hádzanej, pri ktorom hráčke praskla svalovina maternice. Nezahojilo sa to a už nemohla mať deti.“
A z psychického hľadiska? Žena boxerka sa mi priznala, že sa ospravedlňovala pri úderoch.
„Musíte zvoliť formu boxu, či to bude násilný - silový, alebo tieňový - bezdotykový. Ten druhý sa odporúča aj vo fitnescentrách, je to druh aerobiku. Klasický box, ktorý robí aj dcéra Muhammada Aliho, je záležitosťou vnútorného naturelu. Ja osobne som proti boxovaniu, či už mužov, alebo žien, má v sebe softvér smrti.“
Musia ženy na sebe viac pracovať, aby dosiahli výkony?
„Svalovú hmotu si dokážu vypracovať, existujú prostriedky, ktoré to umožňujú. Môžu však podľahnúť dopingu. Hormonálnym preparátom si ničia vzhľad, stráca sa ženskosť. Pamätám si, ako vyzerali dievčatá, keď si v mene výkonov chceli vybudovať svalovú hmotu pomocou dopingu. Aj keď hormonálne preparáty vysadili, stále vidno, že ich brali. Niektoré majú aj problémy s oplodnením.“
Ženy však majú väčšiu pohyblivosť kĺbov, vďaka čomu sú lepšie v technike aj pri svalových športoch, napríklad pri vzpieraní.
„To je pravda, majú väčšiu pohyblivosť kĺbov, širšiu panvu, môžu mať nižšie ťažisko. Protiargumenty sú však silnejšie - u žien môže nastať až deštrukcia kĺbov, skôr prídu artritické zmeny, degenerujú im kĺby na dolných končatinách aj ramenách, lakťoch, chrbtici. Stáva sa to aj mužom, ale nie až tak často.“
Je vzťah mužov a žien k športu iný? Ženy športujú, aby boli štíhle, muži možno viac myslia na kondíciu?
„Športuje sa aj z týchto dôvodov, ale sú aj ženy, ktoré chcú zvíťaziť, dokázať, že sa vyrovnajú chlapom, sú ženy, ktoré športom prekonávajú handicap, ženy, ktoré sa cez šport dostanú do kolektívu. Napríklad vysoké ženy cez basketbal a volejbal.“
Ako sa vám, ako mužovi, páčia ženské športy?
„Obdivujem športujúce ženy, ak to nie je brutálne. Šport žien je krajší, majú pekné pohyby. Hoci niekedy sa tam objavujú prvky mužskosti, niekedy volia aj agresívnejší slovník. Nemám rád hádzanú, ale ocením myšlienku, vtip.
A ženský futbal - u nás sa domnievame, že futbalistky sú nepekné ženy, ktoré sa musia takto realizovať, ale futbal hrajú krásne ženy. A šport navyše ženu skrášľuje, ak sa robí správne. V Amerike je futbal najpopulárnejší ženský vysokoškolský šport. Existuje štúdia o futbalistkách a balete. Autor medzi nimi našiel zhodné prvky. Keď sú ženy baletky, prečo nie futbalistky? Ak chodí žena pravidelne na lekárske prehliadky, nemôže si ublížiť, aj keď sa nakoniec rozhodne pre silový šport. Máme slobodnú voľbu, treba však počúvať lekára.“