teda aj ceny hypoték.
Zlacnenie hypoúverov však nemusia ľudia pocítiť až v takom rozsahu, ako by to umožňoval trh. K tomu by došlo, ak by sa vláda rozhodla šetriť štátne peniaze aj znížením podpory pre hypotekárne úvery.
Od tohto týždňa zlacnila hypotéky Tatra banka. Zníženie úroku o pol percentuálneho bodu ju však len posunulo medzi stredne drahé banky. Ďalšie banky zatiaľ nereagovali. Novú vlnu zlacňovania hypoúverov by mohli rozpútať očakávania, že centrálna banka do konca roka zníži základné úrokové sadzby.
K zníženiu úrokov by banky zrejme viedol aj pokles štátneho príspevku na úroky z hypoúverov. Zatiaľ nie je jasné, či k nemu od budúceho roku dôjde. Súčasný minister financií František Hajnovič navrhuje zníženie podpory pre stavebné sporenie, aby bol dostatok peňazí na stále rastúci objem poskytnutých hypoték.
„Súčasná úroveň podpory stavebného sporenia je neprimerane vysoká a zakladá neprimeranú výhodu pre stavebné sporiteľne,“ povedal Hajnovič. „Ale aj v hypotékach je dnes situácia mimoriadne priaznivá a nie som si istý, že je dlhodobo, na dvadsať až tridsať rokov, udržateľná sadzba menej ako päť percent.“
O zachovaní štátneho príspevku 4,5 percenta z úroku či jeho znížení tak zrejme rozhodne až Hajnovičov nástupca Ivan Mikloš.
Ekonomickí analytici potvrdzujú, že na jednej strane dôjde k poklesu úrokov, no súčasne sa tento efekt môže vymazať znížením podpory. Svoje by mohla urobiť aj stále silnejúca konkurencia medzi ôsmimi bankami, ktoré hypoúvery aktívne poskytujú. Onedlho chcú na tento trh vstúpiť ďalšie.
Zníženie kľúčových sadzieb národnej banky sa predpokladá ešte tento rok, umožniť by ho mala realizácia skutočných reforiem na zníženie deficitu rozpočtu verejnej správy, priaznivejší vývoj zahraničného obchodu, zhodnocovanie koruny oproti euru a nízka inflácia. „To by s určitým časovým oneskorením malo spôsobiť aj pokles úročenia hypoték,“ domnieva sa Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
Na druhej strane dôležité bude, ako sa postaví k bonifikácii úrokov štát. Ondriska pripomenul, že stredovo-pravicová koalícia už naznačila, že hypotéky budú kľúčovým nástrojom podpory bývania. Zároveň však treba znižovať výdavky štátu a toto je jedna z možností. „Takže je možné, že banky v rámci konkurenčného boja ešte v tomto roku úročenie úverov znížia a štát mierne zníži bonifikáciu úrokov,“ dodal Ondriska.
Zníženie štátnej bonifikácie predpokladá aj Juraj Kotian zo Slovenskej sporiteľne. „Bude sa znižovať postupne s poklesom sadzieb na finančnom trhu. No bude sa to diať len do takej miery, aby sa udržala atraktivita hypoték,“ myslí si Kotian.
Plán opäť zlacniť hypotéky potvrdila jedine VÚB, ktorá má najväčší trhový podiel. „Do konca roka príde k výraznému poklesu našich sadzieb. V budúcom roku síce predpokladáme zníženie štátneho príspevku približne o 0,5 percenta, no na druhej strane aj ďalšie zníženie úrokov,“ povedal hovorca VÚB Marián Horváth.
Ceny hypoték po zohľadnení štátneho príspevku
ČSOB 5,45 % (5 rokov)
HVB Bank 4,40 % (4 roky), 3,95 % (pohyblivá, maximum 12 %)
Istrobanka 4,40 %
OTP Bank 5,20 - 5,80 % (5 rokov)
Slovenská sporiteľňa 4,00 % (pohyblivá), 4,10 - 4,825 % (5 rokov)
Tatra banka 4,95 - 5,70 % (10 rokov), 5,20 - 5,95 % (5 rokov)
UniBanka 4,50 - 5,90 % (1 rok), 4,90 - 6,30 % (5 rokov)
VÚB 4,70 - 5,40 % (pohyblivá), 5,40 - 6,10 % (5 rokov)
Zdroj: jednotlivé banky