EUROSERVIS: Súhrn správ zo 4. októbra

BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - EÚ: EK odporučí prijatie 10 kandidátov v roku 2004Európska komisia (EK) na budúci týždeň odporučí, aby desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, vstúpilo do EÚ v roku 2004, neurčí však termín začatia vstupných r

okovaní s Turecko. Pre agentúru Reuters to uviedol nemenovaný zdroj z EÚ. Krajiny, ktoré by sa mali v roku 2004 stať členmi únie sú okrem Slovenska, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus. Pre Rumunsko a Bulharsko komisia určila termín vstupu na rok 2007. Napriek silnému tlaku zo strany USA, EK neodporučí začatie vstupných rokovaní s Tureckom, pretože zatiaľ nespĺňa ekonomické ani politické kritériá, najmä dodržiavanie ľudských práv.
BRUSEL: Pokračuje zasadanie Konventu o budúcnosti EÚ
Posudzovaním správ pracovných skupín o subsidiarite a úlohe národných parlamentov pokračuje v piatok v Bruseli dvojdňové zasadanie Konventu o budúcnosti EÚ. Členovia konventu pripravili v rámci špecializovaných skupín svoje odporúčania v otázkach ústavnej zmluvy, subsidiarity, úlohy národných parlamentov a právnej subjektivity Európskej únie. Po viac ako ôsmich mesiacoch práce vyše stočlenného konventu sa tak na stôl dostali prvé odporúčania, týkajúce sa budúceho fungovania rozšírenej únie. Vypracovali ich osobitné pracovné skupiny, ktorých predsedovia ich počas týchto dvoch dní predložia plenárnemu zasadaniu, na ktorom sa za Slovensko zúčastňuje hlavný vyjednávač Ján Figeľ.
MIHÓK: Rakúsko pre SR bránou do Európy
Rakúsko zvýšilo v prvej polovici 2002 svoj export na Slovensko o 8 percent na 486,6 mil. eur. Import zo Slovenska stúpol v prvých šiestich mesiacoch o 2,5 percenta na 599,1mil. eur. "Predpokladáme, že za celý rok presiahne rakúsky export do SR po prvýkrát 1 mld. eur," povedal šéf Rakúskej hospodárskej komory (WKÖ) Christoph Leitl vo štvrtok. Leitl sa stretol s predsedom Slovenskej priemyselnej a obchodnej komory Petrom Mihókom vo Viedni. Témou rozhovorov bolo najmä zintenzívnenie spolupráce. Mihók, prvý viceprezident európskych hospodárskych komôr (Eurochambres) z nečlenského štátu EÚ, zdôraznil, že Rakúsko je pre Slovensko bránou do Európy.
EÚ: Hlasy proti rozšíreniu vzrastajú najmä v Belgicku
Hlasy na odklad rozšírenia EÚ sa podľa týždenníka European Voice v poslednej dobe ozývajú najmä z Belgicka. Tradične antieurópski flámski socialisti, ktorí zastávajú kľúčové ministerské posty v belgickej koaličnej vláde, varujú, že rozšírenie sa nesmie uskutočniť, "kým sa v Európe nezmenia pravidlá hry." Žiadajú odklad rozšírenia pokým Konvent o budúcnosti EÚ a následná Medzivládna konferencia nerozhodne o nevyhnutných reformách. "Je logické si počkať na konkrétne výsledky, predtým, ako rozhodneme o zle pripravenom rozšírení," hovorí sa v návrhu manifestu strany. S heslom Európa už nie je náš projekt, chce Socialistická strana prijať manifest na svojom kongrese v novembri.
BERLÍN: Brandenburská brána znovu otvorená
Brandenburskú bránu v Berlíne, ktorá je výrazným symbolom nemeckej jednoty, slávnostne otvorili po dvojročných reštauračných prácach, ktoré si vyžiadali takmer 4 milióny dolárov. Bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý bol medzi účastníkmi slávnostného obradu, označil Brandenburskú bránu za bránu k našej spoločnej ľudskosti. " Brandenburská brána bola symbolom rozdelenia, dnes je symbolom jednoty," povedal Clinton po nemecky. Slávnosť bola vyvrcholením osláv 12. výročia zjednotenia Nemecka. Počas slávnosti v koncertnej sále sa nemecký prezident Johannes Rau poďakoval USA za ich aktivitu pri znovuzjednotení krajiny. Prezident George Bush ubezpečil v zaslanom liste Raua, že Amerika oslavuje spolu s Nemeckom.
DÁNSKO: Projekt Lux Europae 2002 osvieti Kodaň a dánske predsedníctvo
Skupina dvadsiatich umelcov z celej Európy, ktorí použijú svetlo ako svoj hlavný výrazový prostriedok, osvietia svojimi dielami dánsku metropolu pri príležitosti predsedníctva EÚ. Umelecké objekty budú zamerané na odraz spoločného európskeho kultúrneho dedičstva. Projekt Lux Europae 2002, ktorý vznikol z iniciatívy Dánskeho kultúrneho inštitútu, sa začne 21. októbra a skončí začiatkom roku 2003. Napísal český časopis Integrace.
Finn Andersen, dánsky koordinátor projektu, poukazuje na fakt, že vystavené umelecké diela predstavujú predohru ku kodanským rokovaniam o rozšírení EÚ. "Architekti už storočia používajú svetlo k optickému rozšíreniu priestoru, načasovanie projektu vo vzťahu k rozširovaniu EÚ je teda logické," uviedol.
RAKÚSKO: HDP vzrástol v minulom roku o 0,7 %
Podľa informácií rakúskeho štatistického úradu Statistik Austria dosiahlo rakúske hospodárstvo v minulom roku reálny medziročný rast na úrovni 0,7 %. Tento vývoj je nižší, ako sa očakávalo. V medzinárodnom porovnaní rast rakúskeho hospodárstva výrazne zaostal za ostatnými členskými krajinami Európskej únie, ktoré dosiahli v priemere 1,5-percentný rast. Rast ekonomiky Rakúska bol dokonca nižší ako priemer v krajinách OECD, ktoré dosiahli rast na úrovni 0,9 %.
BSE: V ČR ďalší prípad ochorenia šialených kráv
Ledva týždeň po oznámení tretieho prípadu tzv. ochorenia šialených kráv (BSE) objavili veterinári chovu Poľnohospodárskej obchodnej spoločnosti Šestajovice v Prahe-východ ďalší prípad tohto ochorenia. Nositeľkou choroby bola sedemročná krava. "Prvé testy boli pozitívne a druhé budú známe v pondelok. Dá sa však povedať už dnes, že budú tiež pozitívne," povedal riaditeľ Štátnej veterinárnej správy Josef Holejšovský.
POĽSKO: Hodnotiaca správa kritizuje korupciu, väznice a pomalé súdy
EÚ bude ostro kritizovať Poľsko za korupciu, preplnené väznice, pomalé súdy a zlý stav poľnohospodárstva, no zhodnotí ho ako krajinu pripravenú na vstup do únie. Podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza hodnotiaca správa Európskej komisie, ktorú zverejnia na budúci týždeň, zároveň ocení pokrok krajiny vo väčšine oblastí, okrem poľnohospodárstva. Oneskorenie pri implementácii počítačovej databázy dobytka, ktorá je základom na distribúciu dotácií, je "najväčšou prekážkou v pripravenosti Poľska na členstvo v EÚ v oblasti poľnohospodárstva. Správa krajinu hodnotí kladne za zníženie inflácie, podporu súkromného sektora, liberalizáciu obchodu, zvýšenie konkurencie, zlepšenie výberového konania na sudcov a aproximáciu mnohých zákonov s legislatívou únie.
EÚ: Možný termín vstupu Bulharska a Rumunska rok 2007
Európska komisia (EK) zverejnila po prvýkrát konkrétny termín možného prijatia Rumunska a Bulharska do Európskej únie. Podľa nemeckej televíznej stanice SAT1 bruselská inštitúcia uvedie vo svojej správe na budúci týždeň rok 2007 ako dátum prijatia oboch juhoeurópskych krajín do únie. Uviedol to v piatok vysoký predstaviteľ EK. Ako poznamenal, v správe by sa mal objaviť aj termín začatia vstupných rozhovorov s Tureckom.
EÚ: Ministri obrany aj o rozšírení
Ministri obrany Európskej únie sa v piatok zišli na neformálnom dvojdňovom stretnutí na gréckom ostrove Kréta, ktoré sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení. Podľa nemeckej televíznej stanice SAT1 na programe zasadnutia je ďalší rozvoj a financovanie európskych jednotiek rýchleho nasadenia a vývoj v otázke Iraku. Grécko, ktoré prevezme predsedníctvo v EÚ v januári 2003, sa chce pokúsiť dosiahnuť v týchto otázkach jednotu. Na stretnutí by sa malo hovoriť aj o rozšírení EÚ a o spolupráci krajín Stredomoria.
EMÚ: Aktivita v službách eurozóny sa v septembri znížila
Aktivita v službách eurozóny v septembri klesla, a prerušila tak osemmesačný rast. Reuters index aktivity v službách sa z augustových 50,8 bodu znížil na 49,1 bodu, a dostal sa tak na najnižšiu úroveň od novembra minulého roka. Zároveň sa dostal aj pod kritickú úroveň 50 bodov, ktorá svedčí o celkovom raste sektora. Analytici očakávali pokles indexu na 50,5 bodu. Index sa zostavuje na základe prieskumu zhruba 2000 podnikov z oblasti služieb v Nemecku, Francúzsku, Írsku, Taliansku a Španielsku.
TURECKO: Konečné rozhodnutie o začatí rokovaní očakáva od Kodane
Turecko v piatok vyhlásilo, že bude pokračovať v tlaku na Európsku úniu, aby stanovila pevný dátum začatia vstupných rokovaní napriek náznakom, že hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) takýto záväzok odmieta. Podľa zdrojov z EÚ komisia na budúci týždeň odporučí, aby desať kandidátskych krajín, vrátane Slovenska, vstúpilo do EÚ v roku 2004, neurčí však termín začatia vstupných rokovaní s Tureckom, pretože zatiaľ nespĺňa ekonomické ani politické kritériá, najmä dodržiavanie ľudských práv. Turecký vicepremiér Mesut Yilmaz je presvedčený, že posledné slovo v tejto záležitosti povie až decembrový summit únie v Kodani.
ÍRSKO: V referende o Zmluve z Nice rozhodnú farmári
Írsky premiér Bertie Ahern povedal v piatok, že írsky poľnohospodársky a potravinový priemysel závisí od exportu na jednotný európsky trh. "Nemôžeme si dovoliť nič, čo by mohlo zabrzdiť alebo poškodiť tento export." Podpora írskych farmárskych organizácii pre Zmluvu z Nice v referende 19. októbra je absolútne dôležitá pre zabezpečenie súhlasu so zmluvou. Povedal premiér na stretnutí s predstaviteľmi agrárno-potravinárskeho sektora. Ahern sa počas svojej propagačnej kampani stretol s vodcami agrárno-potravinárskych skupín a varoval, že druhé odmietnutie zmluvy by bolo katastrofálne.
FRANCÚZSKO: Ekonomika vzrastie v roku 2002 o 1 %
Francúzsky národný štatistický úrad (INSEE) znížil svoju predpoveď rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na rok 2002 pod cieľovú úroveň francúzskej vlády, a uviedol, že počet nezamestnaných sa do konca roka zvýši, keďže dlhoočakávaný zvrat v ekonomike nenastal. Podľa štvrtkového vyhlásenia INSEE očakáva rast HDP za rok 2002 o 1%, čo je najnižšia úroveň za posledných 9 rokov. Podľa INSEE vzrastie nezamestnanosť v decembri na 9,3 %, zatiaľ čo v súčasnosti je to 9 %. Nezamestnanosť má vzrásť kvôli poklesu na akciových trhoch a globálnej neistote, ktorá zasiahla obchodnú aktivitu.
EK: Termínom vstupu Rumunska a Bulharska do EÚ má byť rok 2007
Kandidátske krajiny na vstup do EÚ Bulharsko a Rumunsko od únie konečne získajú cieľový dátum vstupu do únie, ktorým má byť rok 2007. Susediace balkánske krajiny, zaostávajúce za desiatkou štátov, ktoré by sa mali členmi EÚ stať v roku 2004, dlho lobovali za jasný termín vstupu. Podľa ich vyjadrenia sa rok 2007 zhoduje s ich očakávaniami. "To je dátum, na ktorý sme sa zamerali," reagoval bulharský minister financií Milen Velchev. "Veľmi radi počujeme, že Európska komisia oficiálne stanoví tento cieľový dátum pre Rumunsko a Bulharsko," dodal. Reakcie Rumunska sú rovnaké. "Oceňujeme tento krok Európskej komisie," uviedol rumunský minister pre integráciu Hildegard Puwak. "Je to racionálny a realistický dátum a my naše úsilie zintenzívnime v tomto zmysle," zdôraznil. Bulharsko doteraz uzavrelo 22 kapitol európskej legislatívy, Rumunsko trinásť.
NEMECKO: Varuje pred nebezpečenstvom vojny v Iraku
Nemecko zostáva v opozícii voči Spojeným štátom v otázke vojny proti Iraku a varuje, že vojenský zásah proti Bagdadu by mohol mať ďalekosiahle politické a ekonomické dôsledky. Minister obrany Nemecka Peter Struck, ktorého krajina vystupuje proti možnej vojenskej intervencii vedenej USA proti Iraku zmraziac tak vzťahy medzi Berlínom a Washingtonom, v piatok informoval, že v priebehu dvoch mesiacov by sa mal stretnúť s ministrom obrany USA Donaldom Rumsfeldom. "Vedieme rokovania na nižších úrovniach a verím, že so svojim kolegom Rumsfeldom sa stretneme v nasledujúcich týždňoch alebo v priebehu dvoch mesiacov," povedal novinárom po príchode na grécky ostrov Kréta na stretnutie ministrov obrany Európskej únie. Rumsfeld odmietol bilaterálne rokovanie so Struckom na stretnutí NATO vo Varšave minulý týždeň, označiac vzťahy oboch krajín za "otrávené".
MŠ SR: Európsky deň rodičov a škôl aj na Slovensku
Prvý Európsky deň rodičov a škôl, ktorý pripadne na utorok 8. októbra, si pripomenie aj Slovensko. Pri tejto príležitosti vystúpia v panelovej diskusii o 9:00 v bratislavskom sídle Únie žien minister školstva Peter Ponický, podpredsedníčka vlády Mária Kadlečíková a štátny tajomník MŠ SR László Szigeti. Diskutovať sa bude o výchove osobnosti v spojenej Európe, reforme v školstve SR a o partnerstve a spolupráci vo výchovno-vzdelávacom procese medzi rodičmi, pedagógmi a žiakmi. Do Európskeho dňa rodičov a škôl sa zapojí prostredníctvom miestnych rodičovských združení vyše 200 škôl na Slovensku.
EÚ: Kandidáti nebudú môcť poľaviť ani po podpísaní zmlúv o vstupe
Európska komisia na budúci týždeň odporučí, aby sa rokovania o vstupe do EÚ ukončili s desiatimi kandidátskymi krajinami, vrátane Slovenska do konca tohto roka. Zároveň však podľa zdrojov EÚ upozorní, že pokrok v príprave na členstvo bude naďalej sledovať a navrhne možnosť uvalenia sankcií, ak noví členovia budú nejakým spôsobom narušovať fungovanie jednotného trhu. Ani po tom, ako Európska komisia (EK) dá Slovensku a ďalším deviatim kandidátom zelenú na ukončenie rokovaní o vstupe do únie, nebudú môcť poľaviť vo svojej príprave na členstvo. Uchádzači totiž v rámci každej uzavretej kapitoly prijali isté záväzky a komisia má v úmysle ich plnenie preverovať. Ak by nové členské štáty narušovali fungovanie jednotného vnútorného trhu alebo by neuplatnili niektorú zo spoločných politík EÚ, potom by mohla komisia proti nim uvaliť sankcie.
EK: Najväčšou slabosťou SR sú administratívne kapacity
Chválu za dosiahnutý pokrok, ale aj upozornenie o pretrvávajúcich slabinách v príprave na členstvo v EÚ si od Európskej komisie na budúcu stredu vyslúži SR. Napriek mnohým nedostatkom v budovaní administratívnych kapacít, ktoré budú zodpovedať za plnenie európskej legislatívy, dostane Slovensko podľa diplomatických zdrojov od EK odporúčanie na ukončenie rokovaní do konca tohto roka. Na odstránenie nedostatkov pri budovaní administratívnych kapacít poukáže EK najmä v súvislosti s prípravou SR na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov a to aj napriek personálnemu posilneniu, ku ktorému došlo v tomto roku. Pôjde najmä o slabosť úradov, ktoré budú spravovať regionálnu pomoc. Podobné nedostatky identifikovala EK aj v oblasti poľnohospodárstva, kde okrem čerpania prostriedkov ide aj o inšpekčné kontrolné posty na hraniciach. EK však v závere zhrnie, že všetky potrebné administratívne kapacity a štruktúry sú schopné byť k 1. januáru 2004, ktorý sa považuje za referenčný termín vstupu, natoľko funkčné, aby zaistili uplatňovanie európskej legislatívy.
HAIDER: Nestretol sa s Husajnom, ale s jeho dvojníkom
Rakúsky ultrapravičiar a najznámejší západoeurópsky politik, ktorý navštívil Irak v posledných rokoch, Jörg Haider, sa pyšne fotografoval vo februári po boku prezidenta Saddáma Husajna. Ale bol to naozaj neslávne známy diktátor? Podľa nemeckého koronera Dietera Buhmana muž vedľa Haidera patrí k najmenej trom dvojníkom Husajna, mužom, ktorí podstúpili chirurgický zákrok a perfektne sa naučili mimiku prezidenta, jeho gestá a vyjadrovanie. Buhman po prvý raz informoval o svojom výskume minulý týždeň v programe nemeckej televízie ZDF, pričom povedal, že niekoľko detailov ako veľkosť očí, rúk a tvar pliec odlišuje Husajna od jeho dvojníkov.
KONVENT : D´Estaing navrhuje nový názov pre EÚ
EÚ by sa mala stať jednou právnickou osobou, čo by umožnilo zjednotiť všetky Zmluvy o EÚ do jednej, a najmä by sa stala lepšie pochopiteľnou pre svojich občanov. Zhodla sa na tom väčšina účastníkov ďalšieho plenárneho zasadania Konventu o budúcnosti Európy, ktoré sa v piatok skončilo v Bruseli. EÚ by tak mohla priamo vstupovať do zmluvných vzťahov s medzinárodnými organizáciami a štátmi. Nie je však zhoda v tom, či by malo ísť o právnu subjektivitu, akú majú štáty alebo akú majú medzinárodné organizácie. Vyše 100 členov konventu sa nezhodlo ani na tom, do akej miery by jediná právna subjektivita EÚ ovplyvnila kompetencie EÚ a jej inštitúcií. Podľa predsedu konventu Valéryho Giscarda d´Estaing treba pre EÚ vymyslieť aj nový názov, pričom zhrnul, že vyberať podľa doterajších návrhov možno zo štyroch variantov: Európska únia, Európske spoločenstvo, Spojené štáty Európy a Jednotná Európa.
EÚ: Drogy čoraz rozšírenejšie aj na Slovensku
K nárastu užívania drog dochádza vo všetkých kandidátskych krajinách, vrátane Slovenska. Kým nedávno boli štáty východnej Európy pri pašovaní drog skôr tranzitným územím, dnes sú už aj cieľovými krajinami. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú v Bruseli zverejnilo Európske stredisko pre sledovanie drog a drogovej závislosti so sídlom v Lisabone. Užívanie drog za sledované obdobie posledných ôsmich rokov medzi mladými ľuďmi na Slovensku neustále rastie. Podľa európskeho strediska najrozšírenejším produktom je marihuana, ktorá je zároveň aj najlacnejšia. Krajiny strednej Európy sa však stali novým odbytom aj pre heroín, hoci v únii už vychádza z módy. Medzi drogami užívanými mládežou je tiež extáza a zaznamenali sa aj prípady užívania amfetamínov. Dovážané drogy postupne nahrádzajú domácu výrobu opiátov.
EURODEŇ: Vtáčikov oslávia v Bystrici osadením 50 búdok
Výrobou päťdesiatich vtáčích búdok v sobotu a pozorovaním ťahu vtákov na Badínskom rybníku v nedeľu oslávia Európsky deň vtáctva členovia banskobystrickej pobočky Spoločnosti na ochranu vtákov na Slovensku (SOVS). Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci pobočky Imrich Kováč, na oboch podujatiach radi privítajú aj širokú verejnosť, ktorá sa chce podieľať na ochrane vtákov a rozšíriť svoje znalosti o nich. Päť typov búdok, podľa veľkosti otvoru - škorečníky, sovníky, kavečníky a pre malé a veľké sýkorky, budú zhotovovať v Banskej Bystrici - Majeri. Výsledok svojej práce za pomoci grantu Nadácie Zdravé mesto rozostavia v meste a jeho blízkom okolí.
ŠPANIELSKO: Framári protestovali proti agroreforme v EÚ
Rozhnevaní španielski farmári vyzbrojení transparentmi a udierajúci na bubny v piatok v Madride protestovali proti návšteve komisára Európskej komisie (EK) pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera a jeho návrhu reformy poľnohospodárskej politiky EÚ. Španielsko ročne získava z dotácií EÚ 6 miliárd eur a je druhým najväčším príjemcom pomoci po Francúzsku. Na Spoločnú poľnohospodársku politiku (CAP) ročne EÚ zo svojho rozpočtu prispieva 40 miliárd eur. V španielskej metropole sa zhromaždili stovky demonštrujúcich farmárov, niektorí kričali do megafónov a hádzali orechy a otruby pred úrad Európskej komisie v Madride, kde komisár Fischler diskutoval o plánoch na zmenu podporného systému.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 105
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 495
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 182
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 549
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 442
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 230
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 949
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu