BRUSEL - Európska komisia má jasno, ktoré štáty sú už pripravené na vstup do únie v roku 2004 a členské štáty by s nimi mali ukončiť tento rok v decembri prístupové rozhovory: Česko, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Malta.
EK pravdepodobne na budúci týždeň odporučí členským štátom, aby sľúbili Bulharsku a Rumunsku pristúpenie k EÚ v roku 2007, dátum ukončenia vstupných rozhovorov ale sľubovať nebude. Turecku neponúkne žiadny termín začatia vstupných rozhovorov.
Podľa znalcov v Bruseli je rok 2007 najbližším možným a nikde nie je písané, bude splnený alebo prevzatý budúcou Európskou komisiou, ktorá nastúpi v roku 2004.
Podstatne by EK chcela zvýšiť predvstupovú finančnú pomoc Turecku - hovorí sa o dvojnásobku súčasnej ročnej sumy, ktorá je asi 180 miliónov. Sotva tým však dokáže utlmiť turecké rozhorčenie, že v dokumente nebude termín na začatie vstupných rozhovorov, o ktorý Turci bojujú od začiatku roka. Komisia má pochváliť Ankaru za pozoruhodné reformy posledných mesiacov, zároveň však vyhlási, že naďalej neplní všetky základné politické kritériá nevyhnutné na štart rozhovorov.
Bude záležať na členských štátoch koncom mesiaca v Bruseli a neskôr v decembri v Kodani, či komisii dajú za pravdu a Turecku neponúknu viac. „Proturecky“ sa prejavujú tie krajiny EÚ, ktoré sú najcitlivejšie na americký tlak - Taliansko a hlavne Británia, ktorá zatiaľ jediná podporuje začatie rozhovorov s Tureckom oficiálne.
Ďalšia skupina na čele s Nemeckom je rozhodne proti. V Bruseli panujú obavy, že by spor o turecký dátum mohol zatieniť historický kodanský summit, hlavne v súvislosti s pravdepodobnou poslednou fázou mierového rokovania na Cypre a nárastom tlakov Spojených štátov, ktoré budú Turecko potrebovať k akejkoľvek prípadnej vojenskej akcii proti Iraku.
KAREL BARTÁK,
ČTK