Bratislava 6. októbra (TASR) - Každý dvadsiaty druhý človek v populácii je nosič génu cystickej fibrózy (CF). Na Slovensku je podľa štatistických údajov 250 000 osôb - nosičov CF, informovala prezidentka Klubu CF Katarína Štěpánková.
Nosič génu CF je klinicky úplne zdravý človek, uviedla Štěpánková. Ak sú však obaja partneri jeho nosičmi, existuje 25-percentná možnosť, že ich dieťa bude choré, 50-percentná pravdepodobnosť, že ich dieťa bude takisto nosičom tohto génu a 25-percentná možnosť, že dieťa bude zdravé. Na 2500 narodených detí pripadá jedno s CF.
Ochorenie sa u detí prejavuje veľmi slaným potom, preto sa im hovorí "slané deti". Deti majú problémy s dýchaním, trvalým kašľom najmä pri telesnej záťaži, častými zápalmi pľúc, ochorením pečene, cukrovkou a inými príznakmi, spresnila Štěpánková.
Dieťa choré na cystickú fibrózu musí denne 2 až 5-krát inhalovať, robiť si preplachy nosa, pred každým jedlom užívať umelé enzýmy a dodržiavať vysokokalorickú diétu, povedala. Celý život musí užívať lieky na rozpúšťanie hustých hlienov a rozšírenie priedušiek. Liečba tejto choroby nie je jednoduchá. Pre rodičov, ktorí sa dozvedia, že ich dieťa takto ochorelo, je to zvyčajne šok. Znamená to pre nich nielen zmenu života, ale aj uvedomenie si, že ich dieťa sa nemusí dožiť dospelého veku.
Cystická fibróza je závažné genetické ochorenie, pri ktorom ide o postihnutie všetkých žliaz s vonkajším vylučovaním. Okrem dýchacej sústavy poškodzuje systém trávenia a pečeň.