Bratislava 20. júna (TASR) - Nový Zákonník práce, nahradzujúci starú právnu normu z roku 1965, je významný aj svojím rozsahom. Návrh zákona je rozdelený na 11 častí, ktoré obsahujú 255 paragrafov. Spolu s prílohou má dokument 104 strán.
Počas rokovania parlamentných výborov o novom Zákonníku práce bolo poslancami podaných 59 pozmeňujúcich návrhov, z ktorých však nie všetky získali súhlasné stanovisko gestorského Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie. Kladné stanovisko si získal návrh, aby nesmela byť prekážkou uzatvárania pracovných zmlúv sexuálna orientácia, pretože opak by znamenal faktickú diskrimináciu. Poslanci sú toho názoru, že v zákone je potrebné zvýrazniť potrebu dodržiavať Zákonník práce aj zahraničnými zamestnávateľmi. Informácie o bezúhonnosti by podľa návrhu zmien mohol požadovať zamestnávateľ iba v prípade, že si to vyžaduje povaha práce a navyše je to zakotvené v osobitnom predpise.
Nový text by mal byť prijatý aj v časti, týkajúcej sa výpovednej doby, ktorá sa taxatívne ukončí uplynutím dvoch mesiacov. V prípadoch zrušenia zamestnávateľa alebo organizačných zmien je výpovedná doba nadbytočného zamestnanca tri mesiace. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred termínom začatia výkonu práce, čím sa má podľa mienky zákonodarcov zlepšiť kontrola zakladania pracovnoprávnych vzťahov.
Počas doterajšej rozpravy skupina poslancov podala návrh, aby bol zvýšený limit 300 hodín na výkon práce na základe dohody na 500 hodín ročne, čím sa pomôže najmä študentom, dôchodcom alebo zdravotne postihnutým občanom. Objavila sa aj požiadavka, aby zamestnávateľ mohol požadovať od uchádzača predloženie pracovného posudku a potvrdenie o predchádzajúcom zamestnaní. Z novej právnej úpravy má byť vyradená prekážka, že v baníctve nemôžu byť zamestnaní občania, mladší než 21 rokov.