BRATISLAVA – Ceny rástli na Slovensku minulý mesiac o niečo rýchlejšie ako v auguste. Inflácia 2,8 percenta je najvyššia od mája, no stále ide o jednu z najnižších hodnôt v histórii.
Podľa Štatistického úradu boli ceny v septembri o 0,3 percenta vyššie ako mesiac predtým. Najväčším motorom rastu boli ceny potravín, ktoré sa zvyšovali dvojnásobne rýchlo ako celková inflácia. Ovocie a zelenina síce ešte zlacneli, no zvýšenie cien ostatných potravín ich prekonalo.
„Ceny potravín sa však len dostali na úroveň, ktorú dosahovali na prelome apríla a mája,“ podotkol analytik Viliam Pätoprstý z UniBanky. V letných mesiacoch sa totiž cena potravín znižovala. Teraz nás čaká rýchlejšie zdražovanie.
V porovnaní s augustom sa najviac zvýšili ceny vzdelania. Pre september to je typické. Podľa Pätoprstého je tohtoročný 2,7 percentný medzimesačný nárast vyšší ako v minulosti, výraznejšie zdraželi hlavne jazykové kurzy. Analytik poukázal na to, že náklady študentov spolu narástli o 5,6 percenta, pretože ubytovanie na internátoch zdraželo o štrnásť percent.
Vďaka poklesu kurzu dolára sa takmer nezmenili ceny dopravy. Ropa pritom na svetových trhoch rýchlo rástla. Posilnenie koruny však nemalo veľký vplyv na ostatné ceny, keďže k výraznému zhodnoteniu oproti euru prišlo až v poslednej tretine septembra, myslí si Michal Džačovský z Poštovej banky. Silná koruna by sa podľa neho mohla v inflácii priaznivo prejaviť tento mesiac.
Podľa národnej banky je vývoj cien relatívne stabilný. Ľudia nenakupujú toľko, aby ich dopyt tlačil na rast cien v obchodoch. Analytici interpretujú septembrové čísla podobne. „Sú v súlade s očakávaniami, že inflačná situácia je na Slovensku stabilizovaná. Nárast oproti augustu spôsobili prevažne len sezónne faktory,“ povedal Pavol Ondriska zo Slávie Capital.
Životné náklady budú do konca roka už len rásť, ale pomaly. Na konci roka budú ceny vyššie o tri percentá ako v decembri 2001, prognózujú analytici.
Tohtoročné rekordne nízke inflačné hodnoty spôsobil odklad zvyšovania regulovaných cien. Od novej vlády sa očakáva, že deregulácie dobehne, zatiaľ však nie je známa ich presná podoba. Aj centrálna banka bude musieť podľa analytikov najskôr poznať kalendár úpravy cien a daňových zmien, a až potom rozhodne o termíne a rozsahu zníženia kľúčových úrokových sadzieb. V závislosti od jeho obsahu totiž môže byť budúci rok inflácia od 6,5 do deviatich percent.