Štokholm 8. októbra (TASR) - Britská spisovateľka Doris Lessingová, Kanaďanky Margaret Attwoodová a Alice Munroová, juhoafrický literát J.M. Coetzee, ale tradične aj jeden z popredných predstaviteľov súčasnej americkej prózy Philip Roth patria podľa expertov medzi favoritov na udelenie tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru.
Znalci pomerov však spomínajú aj ďalších kandidátov na ocenenie dotované v tomto roku sumou 10 miliónov švédskych korún, konkrétne peruánskeho románopisca Maria Vargasa Llosu, maďarského literáta Imreho Kertésza, amerického poeta Johna Ashburyho, či básnika sýrskeho pôvodu Adonisa.
Podľa mnohých pozorovateľov by práve v oblasti literatúry mohol byť tohtoročný laureát z Blízkeho východu alebo USA, v súvislosti s ktorými sa okrem spomínaných autorov dávajú veľké šance aj Thomasovi Pynchonovi a Donovi DeLillovi.
Viacerí z favoritov sa nespomínajú v tejto súvislosti v tomto roku po prvý raz, vlani patrili medzi horúce želiezka v ohni napríklad Margaret Attwoodová, Thomas Pynchon či Philip Roth. Pred rokom sa však za horúcich kandidátov na ocenenie označovali aj iní literáti, vrátane švédskeho lyrika Tomasa Tranströmera, iného významného predstaviteľa súčasnej literatúry USA Normana Mailera, folkového a rockového poeta Boba Dylana, somálskeho autora Nurrudina Faraha a Nigérijčana Bena Okrima.
V uplynulých rokoch získali Nobelovu cenu za literatúru Wislawa Szymborska (Poľsko,1996), Dario Fo (Taliansko,1997), José Saramago (Portugalsko,1998), Günter Grass (Nemecko,1999), Kao Sing-ťien (Čína, 2000) a vlani trinidadský autor indického pôvodu V.S. Naipaul, ktorého dielo je významnou súčasťou anglicky písanej literatúry.
Pred 100 rokmi sa prvým nositeľom tohto ocenenia stal francúzsky autor Sully Prudhomme, ktorého dnes už mnoho stúpencov kvalitnej literatúry vôbec nepozná. Meno laureáta Nobelovej ceny za literatúru 2002 zverejnia vo štvrtok 10. októbra o 13.00 h SELČ, oznámili dnes v Štokholme.