Luxemburg/Berlín 8. októbra (TASR) - Na dnešnom zasadnutí ministrov financií Európskej únie (EÚ) sa hovorilo o hroziacom prekročení 3-% hranice deficitu štátneho rozpočtu Nemecka v tomto roku a prípadné konanie pred Európskou komisiou. Podľa nemeckého štátneho tajomníka Caio Koch-Wesera môže doteraz nahlásených 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) ovplyvniť pomoc pri povodniach a odhad daňových príjmov.
"To, že sme blízko 3-% hranici a že ostatné členské krajiny a komisia čakajú na náš rozpočet na rok 2003, nemusím zdôrazňovať," povedal Koch-Weser. Ministri však kritizovali najmä francúzsky rozpočet, ktorý v nasledujúcom roku predpokladá vysoký deficit na úrovni 2,6 % HDP.
Šéfovia finančných rezortov sa nezhodli na posunutí termínu pre vyrovnanie rozpočtu z roku 2004 na 2006. Tento návrh predložila komisia pred dvoma týždňami. Rozhodnutie o tom by malo padnúť v priebehu nasledujúcich mesiacov.
Francúzsko, Nemecko, Portugalsko a Taliansko majú na základe dohody ministrov financií znížiť svoje deficity ročne o minimálne 0,5 percentuálnych bodov z HDP. Francúzsko chce so znižovaním začať až po roku 2003, zatiaľ čo ostatní plánujú odštartovať už budúci rok. Francúzsky minister financií Francis Mer povedal: "Na rok 2003 sme sa rozhodli uprednostniť iné priority, napríklad zvýšenie výdavkov na armádu." Rakúsky minister Karl-Heinz Grasser žiadal komisiu o zaslanie takzvaného modrého listu francúzskej vláde.
Prezident Európskej centrálnej banky Wim Duisenberg uvítal, že odsunutie termínu vyrovnania štátnych rozpočtov na rok 2006 nezískalo podporu väčšinu ministrov. "Úplné dodržanie Paktu stability a rastu môže eurozóne iba prospieť," poznamenal. "Teší ma, že sú ministri odhodlaní nasledovať ciele paktu." Je potešujúce, že osem krajín dosiahlo vyrovnaný štátny rozpočet alebo dokonca prebytok. Ostatné krajiny nevyužili pozitívny vývoj a teraz budú potrestané hospodárskymi ťažkosťami.
Pri prekročení 3-% hranice chce komisia začať s nemeckou vládou formálne konanie, podobne ako postupovala s Portugalskom. V najhoršom prípade by mohla pristúpiť k finančnej pokute až do výšky 0,5 % HDP.
Ministri financií EÚ sa taktiež zhodli na udelení sankcií Švajčiarsku, ak by nespolupracovalo pri zákone o bankovom tajomstve. Komisár Európskej únie (EÚ) pre hospodársku súťaž Frits Bolkestein pred niekoľkými týždňami varoval Švajčiarsko pred prísnymi sankciami, ak bude aj naďalej brániť výmene informácií o vkladoch občanov EÚ, ktoré chce únia podrobiť daniam. Konkrétne opatrenia však ministri na svojom zasadnutí nenavrhli.
* 3 tta zll