úroveň. Zo štatistickej akcie sa mnohí Rusi snažia vyťažiť maximum a vyhrážajú sa bojkotom, pokiaľ im vláda nevyhovie.
Automobilisti zo Sibíri a z Ďalekého východu sú odhodlaní bojkotovať počítanie, ak vláda nezníži clo na dovoz zahraničných áut z bazárov a nezruší zákaz používania áut s volantom na pravej strane (väčšina ľudí si tam vozidlá priviezla z Japonska). V Astrachani sa zasa 150 veriacich odmieta dať zrátať z náboženských dôvodov. Veriaci si myslia, že zhromažďovanie údajov je v rozpore s kánonmi pravoslávia. V Perme sú to tri stovky ľudí - pokiaľ nebude zrušená výstavba výškových domov, ktoré im kazia výhľad na rieku Kamu.
Väčšina protestov je zúfalým pokusom upozorniť úrady na neutešenú situáciu, v ktorej sú nútení žiť. „Naše deti sú hladné. V byte máme zimu a štát si nás vôbec nevšíma. Na čo je nám nejaké počítanie,“ hovorí utrápená žena z Voroneže. To isté tvrdia demonštranti v uljanovských dedinách. Sotva si ale pomôžu.
„Znie to síce cynicky, ale tým, že sa ľudia odmietajú zúčastniť na zrátaní, si len škodia,“ hovorí vedúca demografickej štatistiky Irina Zbarská. Obyvatelia regiónov sa podľa nej odmietavým postojom ochudobnia o dotácie z centra. „Čím menej ľudí, tým menej peňazí región dostane.“
Ako úplne najhorší problém sa dosiaľ javia psy. Sčítací komisári sa boja, že ich pohryzú, čo sa vraj v minulosti mnohokrát stávalo. Problémy sa riešili na najvyššej úrovni a predseda Štátneho štatistického výboru Vladimir Sokolin označil psy za „hlavného nepriateľa sčítania“. Vyzval najmä úrady na dedinách, aby prinútili obyvateľov uviazať psov k búdam.
Nikto ale nečakal, že sa provincie vzbúria a budú naliehať na riešenie sociálnych problémov. Situácia nie je ružová ani v mestách. V Moskve 15 percent obyvateľov oznámilo, že komisárom dvere neotvorí, pretože sa boja zlodejov. Problémom budú tzv. noví Rusi, žijúci v nedobytných pevnostiach strážených kamerami a ochrankou. S boháčmi je vraj práca ďaleko náročnejšia než s bezdomovcami. Tí sa dajú ochotne spočítať a dokonca sú radi, že o nich má niekto záujem.
Na počítanie ľudí sa v Rusku chystá aj kriminálne podsvetie. Na moskovskom trhovisku Mitino sa už teraz predávajú kompaktné disky s databázou záznamov o majiteľoch automobilov a nemovitostí, podnikateľoch a podobne. Údaje sčítacích komisií potom budú skutočnou „lahôdkou“, ktorá poteší zlodejov.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk