Z Maďarska väčšinou poznáme Budapešť a Balaton, možno ešte vinárske kraje a niečo z maďarskej kuchyne. Naši južní susedia však ponúkajú oveľa viac.
Kam sme sa boli pozrieť:
Mosonmagyárovár - Futura
Zaujímavým lákadlom Maďarska sú interaktívne vedecké centrá poskytujúce oddych a poučenie v jednom.
Deti aj ich rodičia sa v nich môžu zábavnou formou poučiť o prírodných zákonoch, pozorovať chemické a fyzikálne pokusy, alebo sa na nich rovno zúčastniť. Jednou z takýchto inštitúcií je aj Futura v Mosonmagyaróváre.
Hlavným cieľom Futury je predstaviť prírodné prostredie okolia Dunaja. Na každom poschodí zrekonštruovaného bývalého skladu obilia sa venujú jednému z prírodných elementov, ohňu, vode, zemi a vzduchu.
Skanzen v Hollókő
Horská obec Hollókő, klenot ľudovej architektúry, bola celosvetovo prvou dedinou zapísanou v roku 1987 na listinu svetového dedičstva UNESCO.
„Dôležité je, že je to stále živá obec, nie nejaký mŕtvy skanzen. Ľudí môžete navštíviť v ich domoch, v ktorých naozaj žijú a pracujú,“ zdôrazňuje šéf neziskovej spoločnosti starajúcej sa o rozvoj obce a jej turistický ruch.
Eger
Cudzincov do Egeru láka termálne kúpalisko a Údolie krásnej panej na jeho kraji, centrum jednej z hlavných maďarských vinárskych oblastí, domov legendárneho červeného bikavéru.
Najstaršiu pivnicu v údolí vedie János Virág. Rozsiahle priestory začali do tufu hĺbiť v 16. storočí. Na dvoch stenách sú vytesané oltárne obrazy. Pripomínajú turecké časy, keď pivnica slúžila kresťanom ako kostol.
Jazero Tisa
Zaujímavejšie než trochu všedný Balaton je raj vodnej turistiky, rybárčenia a spoznávania prírody, jazero Tisa na východe krajiny.
Jazero veľké 127 kilometrov štvorcových netvorí súvislá vodná plocha, ale množstvo kanálov, zátok, ostrovov a otvorenej vody, oddelených rákosím.
Vďaka tomu je tu príroda veľmi bohatá a rôznorodá, v jazere Tisa napríklad žije viac ako 50 druhov rýb, dvojnásobok toho, čo obýva Balaton.