Zaučia ďalšie ženy do tajov podnikania

Ženám, ktoré chcú začať podnikať, ponúkajú svoje znalosti skúsené podnikateľky. Tento projekt rozbieha na Slovensku Top Centrum podnikateliek. Predtým sa osvedčil v Nemecku, Rakúsku a v Českej republike.


Podnikateľky sa rozhodli podeliť sa so svojimi skúsenosťami s inými ženami. Eva Šišková (vľavo), majiteľka cukrárne, je prvou slovenskou mentorkou. Vedomosti od nej získava Alena Slováková, ktorá si práve zakladá vlastnú firmu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


V Čechách publikuje príbehy podnikateliek časopis Reflex. Keď vyjde ponuka konkrétnej ženy, môžu záujemkyne, zvané mentee, napísať do centrály Moravskej asociácie podnikateliek a manažérok. Podnikateľka si vyberie jednu, ktorej sa venuje a učí ju. Rovnaký projekt sa teraz začína na Slovensku, spolu so SME. V prílohe Pohľad ženy vyjde raz do mesiaca príbeh podnikateľky či manažérky, ktorá je ochotná podeliť sa o svoje vedomosti s inou ženou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V tejto prílohe uverejňujeme príbeh prvej podnikateľky - mentorky a prvej mentee (menty).

Narodila sa v obchode

Eva Šišková (57) je členkou predstavenstva Top centra podnikateliek a tajomníčkou Klubu podnikateľov mesta Pezinok, ale najmä je majiteľkou firmy of Gala, ktorej patrí cukráreň v Pezinku. Tá je na prízemí domu, ktorý patril rodine od roku 1936. Eva Šišková sa tu aj narodila. „V roku 1945 nebolo veľa uhlia, ani vo firme, ktorá s ním obchodovala. Tak som sa narodila v kancelárii obchodu, kde bolo teplo,“ hovorí. V rodine pani Evy sa podnikalo už celé generácie. Jej starý otec Slovák mal železiarstvo. „Bol to obchod pre všetko, dostali ste tam mlynček do kuchyne, pluh, ale aj uhlie alebo pohonné hmoty.“

Výskumníčka otvorila cukráreň

SkryťVypnúť reklamu

V päťdesiatych rokoch Slovákovcom firmu zobrali a do domu sa nasťahovali štátne obchody. Až v roku 1990 vrátili obchodné priestory rodine. Najskôr Eva Šišková s mužom a jej brat so ženou v dome otvorili obchod. „Bol to asi prvý súkromný obchod v Pezinku.“

Potom sa však každý súrodenec rozhodol prodnikať sám, brat pristaval tri poschodia a otvoril si obchod s nábytkom, mama, už od roku 1955 vychytená svadobná cukrárka, založila s najmladšou dcérou cukrárenskú výrobňu. „Dom bol mamin a jej podmienkou bolo - majte si tu, čo chcete, ale musí tu byť aj cukráreň. Tak som sa tej úlohy ujala.“ Pôvodne výskumná pracovníčka v odbore elektrotechnicných materiálov a potravinárska technologička si v roku 1992 otvorila cukráreň.

„Na podnikaní je krásna tá nezávislosť,“ hovorí dnes. „Firma je otvorená sedem dní v týždni, 10 - 12 hodín denne. Pracuje sa tu na zmeny, nemôžem tu však byť stále, ak som si navyše vzala na seba záväzky, ktoré vydajú na tretiu zmenu. Zodpovednosť mám 24-hodinovú, ale ak si všetko zabezpečím, niektoré hodiny môžu byť moje. Nemôžete mať firmu, ktorá nevie fungovať bez vás.“ Ak si teda nájde čas na seba, fotografuje, píše poéziu, pripravuje materiály pre časopisy…

SkryťVypnúť reklamu

Ako našla mentee

Eva Šišková je prvou podnikateľkou, ktorá má u seba mentee. Je ňou Alena Slováková (31), ktorá práve v Pezinku rozbieha firmu Tip Top - upratovanie domácností. „Našla som v schránke leták, ktorý ponúkal upratovacie služby,“ spomína Šišková. Najskôr ju zaujal názov firmy, potom meno. „Meno mi pripomenulo starých rodičov (Slovákovci) a naviac pani Slováková je z Viničného, odkiaľ bol môj otecko.“ Tak zavolala. „Kedykoľvek budete potrebovať pomoc, ozvite sa. „Môžem aj v sobotu?“ zaznela otázka. Na druhý deň sa stretli.

O spolupráci hovorí mentee, Alena Slováková.:“Je to skvelé, rýchlo získam skúsenosti, ktoré by som sa musela inak tvrdo učiť sama. Určite by som sa viackrát popálila, možno by som prišla aj o zákazníkov, pretože zlá reklama na začiatku sa ťažko prekonáva,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Učia sa diplomaciu podnikania

V prvom rade spolu urobili prieskum trhu a podľa toho cenník. Nasledovala reklama. „Predtým som vyrobila niekoľko sto letákov, ktoré roznášala dcérka s kamarátkou,“ hovorí Alena. S mentorkou nakontaktovali distribučnú firmu a do domácností rozniesli 12-tisíc letákov.

Teraz sa, ako hovoria, učia diplomaciu podnikania. „Najskôr telefonuje Alenka a potom ja, aby videla, ako rýchlo získam informácie, ku ktorým sa ona často ani nedostane.“

A prečo si ženy pomáhajú? „Asi je to aj o solidarite žien. Keď sa stretnem s podnikateľkami - Evinými priateľkami, všetky mi želajú veľa šťastia. Aj ženy-zákazníčky mi vždy poprajú, nech sa mi darí. To mužom nenapadne. A viete, ako dobre to padne, keď človek začína?“ hovorí Alena Slováková. Dnes sú mentorka a mentee aj svojimi zákazníčkami: Alena Slováková chodí do cukrárne k Eve Šiškovej, a tá si objednáva upratovanie vo firme Aleny Slovákovej. A už vôbec nie je jej jedinou zákazníčkou.

SkryťVypnúť reklamu

ANDREA HAJDÚCHOVÁ

Čo je mentoring

- Skúsená podnikateľka alebo manažérka sa zaviaže, že v určitom čase (v prípade slovenského, ale aj českého projektu na tri mesiace) sa bude venovať inej žene – mentee, ktorú si vyberie medzi záujemkyňami.

- Mentorka je žena – podnikateľka, riaditeľka alebo manažérka, ktorá má bohaté skúsenosti vo svojom odbore, a tie odovzdáva mentee. Zároveň jej pomáha v rozvoji osobnosti, dovolí jej nahliadnuť aj do svojho súkromia. Ak sa medzi nimi vytvorí priateľský vzťah, mentorka môže sledovať i budúcu kariéru mentee.

- Mentoring môže zahŕňať priame pozorovania mentee vo firme, vytvorenie súboru návodov, diskusiu. Vhodný je intenzívny pobyt vo firme, napríklad dva týždne a počas ďalšieho obdobia pravidelné návštevy a stály kontakt.

SkryťVypnúť reklamu

- Mentee môže byť napríklad študentka vysokej školy alebo žena rôzneho veku a praxe, žena v domácnosti, nezamestnaná žena. Každá žena, ktorá chce začať podnikať, alebo už podniká a nedarí sa jej, potrebuje poradiť.

- Mentee získa skúsenosti, kontakty, mentorka je obohatená o postrehy človeka, ktorý prišiel z vonku a nie je zaťažený firemnými stereotypmi.

- Vzťah mentorky a mentee je právne ošetrený, sú v rovnocennom postavení.

- Obe strany môžu po dohode z projektu vystúpiť.

- Po skončení projektu nasleduje hodnotenie jeho prospešnosti oboma stranami.

Ak máte záujem zúčastniť sa mentoringu ako podnikateľky, kontaktujte info@ptkoecho.sk, tel. 02/55568559, fax 02/55571203, www.tcp.sk. Ak máte záujem byť mentee, čítajte denník SME.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu