roka na polovicu roka 2003. Ďalšie oddialenie oživenia pritom môže podľa OSN spôsobiť aj pokles akciových trhov.
Najsledovanejší index na Wall Street Dow Jones sa od vrcholu z januára 2000 prepadol už o viac ako 37 percent. Za posledných sedem týždňov pritom klesol o pätinu a len v tomto mesiaci už ide o viac ako 8-percentný prepad. Index Standard & Poor‘s z rekordu z marca 2000 klesol približne o polovicu. Podľa americkej poradenskej spoločnosti Banc One Investments Advisors je súčasný pokles na trhu najhlbší za 65 rokov.
„Pád významných akciových trhov má viacero príčin. Rozbuškou bolo jednoznačne spomalenie svetového hospodárstva,“ hovorí Ľudovít Ódor, ekonóm zo Slovenskej ratingovej agentúry. „Treba však dodať, že ceny už väčšinou neodzrkadľovali realitu – často sa hovorí o bubline.“
Ekonomika Spojených štátov desať rokov rástla veľmi silným tempom vďaka boomu v oblasti high tech, a to sa odzrkadlilo aj na výkonnosti akciového trhu, pripomenul Ódor. Do akcií začali masívne investovať aj jednoduchí ľudia, čo hnalo ceny vyššie a vyššie, na základe vysokého dopytu. Tento trend zastavila recesia ekonomiky a k negatívnym šokom sa pridali aj ďalšie faktory: teroristické útoky alebo napríklad účtovné škandály firiem, ktoré oslabili všeobecnú dôveru.
Práve dôvera v budúcnosť ekonomiky je pritom pre akciových investorov kľúčovou. „Nad tou sa napriek relatívne nízkym cenám akcií sťahujú mračná, nielen čo sa týka neistých vyhliadok amerického dopytu, na ktorom ekonomika stojí, ale aj pokiaľ ide o riziko možného vojnového konfliktu,“ povedal analytik Vladimír Vaňo zo Slovenskej sporiteľne.
Wall Street samozrejme stiahol so sebou aj ostatné významné burzy. „Ak nenastane ďalší významný šok, dá sa predpokladať, že oživenie príde už budúci rok,“ myslí si Ódor.
Hlavný ekonóm britskej banky HSBC Stephen King, ktorý varoval v roku 1999 pred prasknutím technologickej bubliny, predpovedá USA „dlhú stagnáciu ako v Japonsku“. To sa v nej nachádza už vyše desať rokov. Podľa Kinga je problém americkej ekonomiky v masívnom investovaní z druhej polovice 90. rokov, keď podniky čakali ďalší veľký vzostup odbytu. Rovnakú „chybu“ urobili aj japonské koncerny na konci 80. rokov.
Čo trápi ekonomiku a trhy?
Vladimír Vaňo, analytik Slovenskej sporiteľne
USA
- obavy z dvojitej recesie a účinnosti zlacnenia peňazí,
- obavy z negatívneho vplyvu poklesu akciových trhov a vojny na spotrebiteľov,
- vysoký deficit bežného účtu a zaostávajúci prílev kapitálu na jeho financovanie v dôsledku sklamania z tohtoročných výnosov.
Európa
- problém Európskej centrálnej banky sinfláciou,
- závislosť od vývozu, a teda oživenia celosvetovej ekonomiky,
- obavy z vážneho spomalenia najväčších ekonomík eurozóny,
- silné euro, s ktorým sa nemusia vývozcovia s pomalším rastom produktivity vedieť vyrovnať.
Japonsko
- vysoké bremená zlých úverov, ktoré obmedzujú priestor pre nové úvery ainvestície,
- napriek nízkym úrokom sa neposkytujú úvery, lebo banky uprednostňujú vládne dlhopisy,
- silná závislosť od exportného priemyslu, ktorému nepraje kurzový vývoj.
všetky krajiny
- vysoká cena ropy predstavuje riziko spomalenia ekonomiky.