e sa mi scéna z francúzskeho románu Philippe Hériata Nevydarené deti. Zimná záhrada sa tu stala miestom, kde sa ,,čierna ovca„ bohatej rodiny Boussardelovcov - Angés, po návrate z Ameriky, stretáva so svojim budúcim manželom Xavierom. Práve od osudného stretnutia v zimnej záhrade za veľmi dramatických okolností naberá život hrdinky románu dramatický spád… Ale nechajme hrdinov románov a romantické predstavy a radšej prejdime k samotnej téme zimnej záhrady. Veď zimná záhrada býva dnes súčasťou bývania, je jednou z príjemných a zároveň atraktívnych možností, ako sa dá do našich domovov vtiahnuť kus prírody.
Zimná záhrada - zasklený objekt, ktorý obyčajne tvorí súčasť architektúry domu. Pôvod má v období pred tristo rokmi, v dobách, keď obchodníci dovážali teplomilné exotické rastliny z tropických krajín a tieto sa vďaka zimným záhradám dali pestovať aj v miernom podnebí. Zimná záhrada môže mať viacero podôb a v súčinnosti s pestovaním teplomilných rastlín sa dá používať aj na ďalšie účely a činnosti. V súčasnosti sú zimné záhrady cestou, ako si zvýšiť kvalitu obytného priestoru.
Zimná záhrada sa dá v rámci dispozície umiestniť rôzne, závisí to od toho, či ju budujeme dodatočne, keď dom už stojí, alebo pri projektovaní domu. Na zimnú záhradu sa dá upraviť aj existujúca časť bytu.
Tak ako sú rôzne okolnosti, za ktorých zimná záhrada vzniká, tak má každá zimná záhrada svoje tvarové, estetické aj úžitkové špecifiká. Zimná záhrada nemusí byť iba malým kúskom prírody s exotickou faunou, ktorý vťahujeme do obytného interiéru, dá sa s ňou počítať ako s plnohodnotnou užívacou časťou obydlia. Zimnou záhradou sa skrášľuje alebo aj rozširuje obývacia izba, jedáleň či hala. Zimná záhrada môže tvoriť filter do exteriéru a do záhrady, môže sa stať súčasťou zobytnenej strešnej terasy aj podkrovia, alebo aj súčasťou krytého bazénu. Na zimnú záhradu možno pretvoriť átrium, krytú prechodnú časť domu, pavlač, arkádu, časť schodiska. Zimná záhrada sa dá využívať na pestovanie kvetín a prezimovanie teplomilných rastlín iba v lete, ale môže byť obývateľná po celý rok. Od požiadaviek a predstáv závisí potom aj technické riešenie, voľba vykurovania, ventilácia, ale aj použitie typu zasklenia, s ktorým súvisí ochrana nielen proti chladu ale aj proti slnečnému žiareniu.
Nie je podmienkou, že zimnú záhradu môže mať iba šťastný majiteľ rodinného domu. V nájomnom dome sa do podoby zimnej záhrady môže upraviť veranda, lodžia alebo niekedy aj dvojité okno. Ide však o dodatočný zásah do exte-riéru budovy a treba ho technicky aj esteticky dôkladne premyslieť. Zasklievanie lodžií je v súčasnosti dokonca masovým trendom na sídliskách. Aj keď sme presvedčení, že zimná záhrada ako vyriešený prvok obohatí interiér nášho bytu, nesmieme zabudnúť, že ovplyvňuje vzhľad celej pôvodnej fasády a hmotu architektúry domu.
* Technické požiadavky
Na konštrukciu zimnej záhrady sa dajú použiť rôzne materiály ako napríklad hliník, PVC alebo iný plast, drevo, oceľová konštrukcia, pozinkovaný kov. Pri všetkých treba zvážiť ich prednosti i nedostatky. Drevená konštrukcia je síce veľmi pekná, ale vyžaduje väčšiu precíznosť technického riešenia, výberu dreviny a úpravy dreva, ktoré pri plaste a kove nie sú potrebné. V súčasnosti sú obľúbené materiály nevyžadujúce veľ-kú údržbu, a tak plast a kov majú pri zimných záhradách zelenú.
Ventilácia a vykurovanie býva najčastejšie zanedbávaným pri realizácii zimných záhrad, najmä pri tých budovaných svojpomocne. V zimnej záhrade vzniká vlhko, ktoré treba odviesť, a tak je veľmi dôležité práve vetranie. Malo by byť riešené v súvislosti s účelom zimnej záhrady - najmä tropické rastliny potrebujú vymieňať vzduch aj v zime, a tak treba zvážiť vyhovujúci systém, aby nemohli zmrznúť. Zimná záhrada, ktorá sa používa iba v lete, nemusí mať žiaden zložitý systém, na vyvetranie stačia dvere. Ak však má byť zimná záhrada využívaná po celý rok, treba v nej vetrať aj inak. Dôležité je však vedieť, že sa nesmie uvažovať o vyvetraní cez iné obytné miestnosti.
Dôležitým momentom pri realizácii zimnej záhrady je výber zasklenia. V súčasnosti sú veľké možnosti, dajú sa použiť termoregulačné sklá aj dvojsklá, plnené rôznymi plynmi alebo opatrené fóliami. Veľmi výhodné sú polykarbonátové platne (známe aj ako lexan) môžu byť aj komôrkové, ktoré sú odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia, v lete zabraňujú skleníkovému efektu a hromadeniu tepla a v zime zase únikom tepla a tepelným stratám.
* Tvary zimnej záhrady
V súvislosti s polohou a vzhľadom na dom a jeho obytné priestory treba vybrať vhodný tvar zimnej záhrady. Zimná záhrada môže byť postavená na obdĺžnikovom alebo štvorcovom pôdoryse, môže mať pultovú, sedlovú, stanovú strechu alebo môže byť pokračovaním hmoty domu a strešnej konštrukcie, pričom sa odlíši iba zasklením zhora a z bokov. Budovať zimnú záhradu svojpomocne je istým rizikom, môžeme podceniť technickú stránku a narobiť viac škody než úžitku. Realizáciami zimných záhrad sa zaoberajú špecializované firmy, ktoré spracovávajú projekty a zimnú záhradu aj zrealizujú.
Zimná záhrada je veľmi populárnym prvkom, ktorý oživí priestory domova zvnútra aj zvonku. Nemusí byť ani veľmi veľká, stačí ak je stelesnením našich túžob a predstáv a vieme ju podľa vlastnej chuti užívať rovnocenne ako iné časti nášho domova. Posedenie v zimnej záhrade - to je predstava príjemného relaxu, tá moja predstava sa spája ešte so šálkou voňavej kávy, teplou anglickou dekou, hojdacím kreslom ako pri dobrej knižke vychutnávam po-obedie, kým vonku zúri sychravá jeseň. *