
Voľby v Pakistane sa skončili. Volebné urny odvážajú na spočítanie. FOTO - REUTERS
ISLAMABAD - Strana blízka prezidentovi Parvízovi Mušaráfovi zatiaľ vychádza ako najsilnejšia z pakistanských parlamentných volieb. Ich priebeh a výsledok rozhodne o úspešnosti prechodu od vojenskej vlády k civilnej. Zatiaľ najväčším prekvapením je veľmi dobrý výsledok antiamerických islamistických strán.
Výsledky sú zatiaľ len čiastočné. Z doposiaľ rozdelených 174 kresiel v 342-člennom národnom zhromaždení ich 56 obsadila Pakistanská moslimská liga, ktorá má najväčšiu podporu v najľudnatejšej provincii Pandžáb. Za ňou sa drží zhodne s 37 kreslami Pakistanská ľudová strana (PPP) bývalej premiérky Benazír Bhuttovej a koalícia šiestich náboženských strán.
Tá od prezidenta Mušaráfa požaduje ukončenie podpory vojne, ktorú v susednom Afganistane vedú proti zvyškom Talibanu a al-Káidy Spojené štáty a ich spojenci. „Rozšírené protiamerické nálady medzi ľuďmi sa presadili,“ povedal predstaviteľ koalície náboženských strán. Strana bývalého premiéra Naváza Šarífa získala zatiaľ iba 13 miest. Na základe prezidentských dekrétov sa však tento politik rovnako ako Bhuttová na voľbách zúčastniť nemohli.
Voľby boli „dobre organizované a z väčšej časti transparentné,“ pochybnosti však vznikajú o poctivosti vlády v predvolebnom boji, tvrdia pozorovatelia z britského Spoločenstva. Napriek týmto pochybnostiam prišla zo Spojených štátov gratulácia k voľbám ako k „dôležitému míľniku na pakistanskej ceste k demokracii.“ Opozícia i hnutie za ľudské práva poukazujú na to, že si Mušaráf ďalšie udržanie moci zaistil mnohými dekrétmi, ktoré limitovali kandidátov a tým i výber pre voličov.
Generál Mušaráf sa stal dôležitým americkým spojencom pred rokom, napriek tomu, že k moci sa dostal vojenským prevratom. Spojené štáty potrebovali pakistanské zázemie na vojenské operácie v Afganistane.
(čtk, r)