
Zadie Smithová. FOTO - ARCHÍV
Zadie Smithová: White Teeth (Biele zuby) * Penguin - Hamilton * Londýn 2000 * V nemeckom preklade Droemer / Knaur * Berlín 2001
Prestížnu literárnu Whitbreadovu cenu vo výške 22 500 libier, ktorá je britskou knihou roka, získal tento týždeň prozaik Matthew Kneale za román Anglickí cestujúci. Ide o cenu, ktorá sa udeľuje britským autorom. Podľa stávkových kancelárií bola tento rok najväčšou favoritkou dvadsaťpäťročná Zadie Smithová so svojou prvotinou Biele zuby (White Teeth). Jej šanca u stávkarov bola asi tak sedem ku štyrom.
Zadie Smithová v ňom opisuje búrlivú všednosť v živote dvoch rodín v severnom Londýne, zmietanú poryvmi multikulturalizmu a rasizmu zároveň. Aj keď sa exotická strava stala neoddeliteľnou súčasťou britského koloritu, netreba si robiť ilúzie o postavení jej predavačov a ostatných prisťahovalcov. Ani tí, ktorí sa vyšplhali vyššie, nie sú chránení pred rasistickými prejavmi ich okolia. Tento stav s humorom opisuje dvadsaťpäťročná autorka v debute, ktorý jej vyniesol nadšenie britskej kritiky. Rýchlo získala cenu za prvotinu Guardian First Book Award 2000.
Jej štyristošesťdesiat stránok vniká do veľkomestského chaosu celkom presvedčivo, napriek tomu, že textu by možno prospelo miestami krátiť. Jej úspech sa zakladá na presnosti pozorovania pomerov - často dosť smutných - a starostlivej kresbe typov. Z knihy Zadie Smithovej pochopíme, prečo sa ľudia tešia, keď sa im podarí dostať sa z horšej imigrantskej štvrte do lepšej, a prečo lepšie geto znamená postup po spoločenskom rebríčku. Bude nám jasné, prečo pochádzajú africké bohyne z Clapham Nord, alebo ako to vyzeralo v sedemdesiatych rokoch vo fajčiarskych kútikoch štátnych škôl a kto si zvyčajne dával posledný šluk pri spoločnej cigarete. Spleť dialektov a slangov je autentická - autentické sú aj zvady a drámy Smithovej hrdinov, zápasiacich s veľkomestom a jeho zvodmi.
Moslim Samad z Bangladéša sa pretĺka ako jednoruký čašník a márne sa pokúša uniknúť pasciam Západu, stelesnenými v alkohole a krásnej učiteľke hudby. Samad má dvoch synov-školákov, dvojičky. Jeden z nich zakotví u islamských extrémistov, bojujúcich s neriešiteľným problémom, že iniciály ich hrdej skupiny - Keepers of the Eternal and Victorious Islamic Nation - dávajú dokopy slovo KEVIN. Druhého syna pošle pre istotu do Bangladéša, odkiaľ sa však nevráti poslušný moslim, ale intelektuálsky ateista - anglofil. A aby chaosu bolo ešte viac, do Samadovho syna Millata, idolu anglických puberťáčok, sa zaľúbi Irie Jonesová, ktorej otec bojoval proti Samadovi v druhej svetovej vojne. Otec Irie je cyklista profesionál a cynik, zato jeho žena, jamajská jehovistka, čaká na koniec sveta.
Hoci úspech priniesol začínajúcej autorke aj ponuky z Hollywoodu, ostáva rozhnevanou mladou ženou: cena Orange Prize dotovaná 30 000 librami jej pripadala bezvýznamná a nepáči sa jej ani to, že nezískala hlavnú Whitbreadovu cenu. Londýnčanka Smithová, dcéra Jamajčanky a Angličana, sa nepovažuje za ničí vzor ani hovorkyňu: „Podľa mňa by sa farební mali len tešiť, že nemajú takmer žiadne vzory, a jednoducho si robiť svoje. Taký Will Smith, hollywoodska hviezda, je určite vzorom - keď chce niekto rapovať alebo točiť akčné filmy. Inak je zbytočný.“
GUNNAR LUETZOW
(Autor je redaktor týždenníka Der Spiegel)