Situácia po páde Enronu, Andersenu, Worldcomu a ďalších viedla k obrovským finančným stratám a k podlomeniu dôvery v audítorské a konzultačné spoločnosti. Rozpútali sa búrlivé diskusie o význame a úlohe audítorských firiem veľkej štvorky, čo malo a má za následok zvýšenie tlaku na audítorov a ich služby.
Skúsme sa však bližšie pozrieť na vzniknutú situáciu. V prvom rade je nutné poznamenať, že všetky firmy veľkej štvorky poskytujú okrem „štandardných“ auditov aj dodatočné služby - konzultačné služby. Už v minulosti bola snaha oddeliť audit od konzultačných služieb, čo bol aj jeden z hlavných dôvodov nedávno ohláseného odkúpenia spoločnosti PwC Consulting (dcérska spoločnosť firmy PricewaterhouseCoopers) firmou IBM. Je logické, že implementáciu systému a zároveň jeho audit (napríklad ako súčasť finančného auditu) nemôže vykonávať jedna a tá istá spoločnosť (aj keď nezávislosť možno dodržaním istých procedúr zaručiť aj tu). Najbezpečnejšie je však takýto typ služieb od seba úplne oddeliť. Na základe úprav v legislatíve (najmä zákona Sarbanes-Oxley) však audítor stále môže poskytovať určité dodatočné služby aj kótovaným spoločnostiam na NYSE, u ktorých vykonáva audit.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tým sa ukončili akékoľvek spory ohľadom poskytovania ďalších služieb zo strany „audítora“. Reálna situácia je však zložitejšia. V mnohých prípadoch dochádza k neporozumeniu zo strany spoločností využívajúcich poradenské služby, chovajú sa nanajvýš obozretne (niekedy až príliš) a mnohé odmietajú akékoľvek diskusie alebo ponuky konzultácií od svojho finančného audítora. Osobne si myslím, že niekedy je to na škodu samotných spoločností. Sú prípady, keď finančný audítor identifikuje a vie riešiť problém, na ktorý v priebehu auditu narazil. Ide však o riešenia, ktoré sú mimo rozsahu finančného auditu. Môže sa jednať o optimalizáciu obchodných procesov, riešenie bezpečnosti, havarijného plánovania, neefektívnosti a podobne. Spoločnosti, ktoré striktne odmietajú akékoľvek ďalšie služby zo strany svojho audítora prichádzajú o možnosť minimalizovať náklady (pretože audítor už pozná prostredie spoločnosti a nemusí v plnej miere vykonať analýzu prostredia) a tiež možnosti získať unikátne riešenia (väčšina konzultantských firiem disponuje nástrojmi a metodológiou, ktoré sú v danej oblasti jedinečné). Samozrejme, pred samotnou ponukou a jej akceptovaním je nevyhnutnosťou a povinnosťou oboch strán zvážiť všetky riziká, ktoré by mohli ohroziť nezávislosť finančného audítora. PricewaterhouseCoopers má vypracovaný detailný postup pri akceptovaní klientov či už z hľadiska finančného auditu alebo služieb nad jeho rámec. Naším prvoradým cieľom je poskytovať kvalitné služby, avšak nikdy nie za cenu straty vlastného mena.
V rámci riadenia podnikateľských rizík (risk management solutions) poskytujeme služby v oblasti:
* prevádzkovej efektívnosti: Ide najmä o maximalizáciu výnosov, minimalizáciu nákladov a optimalizáciu nákupných procesov.
* fast close a reporting: Ide o pomoc v oblasti minimalizácie času na vykonanie účtovnej závierky a prípravu finančných výkazov a tiež pomoc pri zabezpečení kvalitných a konzistentných reportov pre účely riadenia spoločnosti.
* interného auditu: Návrh funkcie interného audítora, pomoc pri plánovaní interných auditov, školenia a podobne. V rámci týchto služieb veľmi dôsledne dbáme na zachovanie nezávislosti a akékoľvek projekty v tejto oblasti zvažujeme na viacerých úrovniach.
* informačných technológií
* havarijného plánovania
* pomoc pri projektovom riadení.
MARTIN DUFFEK, Senior konzultant, PricewaterhouseCoopers