Psychodiagnostické metódy majú už v súčasnosti v personálnej práci svoje pevné miesto. Nielenže uľahčujú a zefektívňujú výberový proces pri obsadzovaní pracovnej pozície, ale zvyšujú pravdepodobnosť správneho rozhodnutia v ktorejkoľvek fáze personálnej práce.
Hoganov osobnostný dotazník (z angl. Hogan Personality Inventory - HPI) patrí k metódam, ktoré majú za sebou dlhoročný výskum a overovanie v praxi a ktorých kvalitatívne parametre zaručujú vysokú výpovednú hodnotu. Vychádza z päťfaktorovej teórie osobnosti, ktorá sa v poslednom desaťročí stala všeobecne akceptovaným prístupom k výskumu osobnosti. Ide o metódu vyvinutú primárne pre použitie v personálnej praxi. Dotazník HPI dokázateľne predikuje úspech v rôznych pracovných pozíciách a vďaka dlhoročnému vývinu umožňuje zhodnotenie kariérneho potenciálu uchádzačov/zamestnancov v celej škále odvetví. Tieto informácie hovoria o tom, či sa daná osoba hodí pre určité povolanie, či by mala zvážiť ďalšie štúdium a identifikuje tie aspekty správania sa testovanej osoby, ktoré by mohli vyžadovať hlbšiu pozornosť. Dotazník HPI je použiteľný pri štandardnej personálnej práci, v nábore a výbere kandidátov, pri príprave adaptačného programu pre nových zamestnancov, ale aj pri mapovaní vzdelávacích potrieb a rozvojového potenciálu zamestnancov. Obsahuje sedem primárnych škál, jednu validizačnú škálu a šesť profesijných škál:
Primárne škály dotazníka HPI:
* Vyrovnanosť: sebadôvera, sebaúcta a schopnosť zachovať pokoj v napätých situáciách
* Ambicióznosť: iniciatíva, súťaživosť a potenciál viesť ľudí
* Sociabilita: extroverzia, spoločenskosť a potreba sociálnej interakcie
* Ústretovosť: vrelosť, šarm a schopnosť udržovať vzťahy
* Svedomitosť: zodpovednosť, sebakontrola a svedomitosť
* Zvedavosť: imaginácia, zvedavosť a tvorivý potenciál
* Sebavzdelávanie: do akej miery je osoba orientovaná na výkon a má prehľad o aktuálnom dianí vo svojom odbore.
Profesijné škály dotazníka HPI:
* Orientácia na služby: do akej miery je človek pozorný, príjemný a zdvorilý ku klientom a zákazníkom.
* Tolerancia stresu: schopnosť zvládať stres, nízke skóre je spojené s absenteizmom a zdravotnými problémami.
* Spoľahlivosť: bezúhonnosť (vysoké skóre) a organizačná delikvencia.
* Úradnícky potenciál: schopnosť nasledovať pokyny, venovať pozornosť detailom a jasne komunikovať.
* Obchodnícky potenciál: energickosť, sociálne schopnosti a schopnosti riešiť problémy pre klientov.
* Manažérsky potenciál: schopnosť viesť ľudí, plánovať a dobré rozhodovacie schopnosti.
Na Slovensko prináša túto metódu Profesia, spol. s r.o. v spolupráci s odborným garantom projektu českou spoločnosťou Assessment Systems (www.assessmentsystems.cz), ktorá je zároveň realizátorom normalizácie pre slovenskú a českú populáciu. Pri preklade metódy boli dodržané pravidlá „prevodu“ metódy do iného jazyka a na základe položkovej analýzy boli zohľadnené aj možné kultúrne rozdiely. Normy pre anglickú verziu boli vytvorené na vzorke viac ako 30 000 pracujúcich, validizačné štúdie prebehli vo viac ako 300 organizá-ciách rôzneho zamerania a neustále prebiehajú. Odborné recenzie diagnostických metód sú zverejňované v americkej Burosovej ročenke (www.unl.edu). HPI je dnes medzinárodne používanou metódou v personálnej praxi. Na Slovensku je dnes už prístupná aj v on-line podobe a má všetky predpoklady k tomu, aby sa stala pre slovenskú odbornú verejnosť efektívnym nástrojom v personálnej praxi.
Autor: Mgr. MARTINA SAMAŠOVÁodborný konzultant Profesia, spol. s r. o.