kladá rovnaký záujem o ňu aj medzi slovenskými študentmi a manažérmi. Zodpovedajú tomu už aj otázky, ktoré sú najčastejšie kladené organizátorom záujemcami o Euromanagera. Odpovedá Silvia Liptajová:
* Aký postup je potrebné zaujať pri záujme o účasť v súťaži Euromanager?
Doporučujem postupovať takto. Záujemcovia nech sa najprv zoznámia s projektom prostredníctvom webovej prezentácie. Odtiaľ si stiahnu ma-nuál, ktorého podrobné oboznámenie sa je nevyhnutné pre pochopenie podstaty súťaže, ako aj pre samotný úspech. A potom už stačí len zaregistrovať súťažný tím na www.euromanager.sk
* Koľko súťažiacich môže byť v jednom tíme?
V jednom tíme môže byť maximálne päť súťažiacich, minimálny počet súťažiacich v tíme je obmedzený na troch. Možnosť zaregistrovať sa ako jednotlivec neexistuje.
* Aké je doporučené zloženie tímu?
Zodpovednosť sa môže rozdeliť medzi jednotlivcov, kedy každá osoba bude zodpovedná za určitú oblasť chodu firmy. Bude pravdepodobne potrebné určiť jedného „vedúceho“, ktorý zaručí, že jednotlivé názory členov tímu budú zmysluplne zladené. Prípadne sa môže zvoliť uvoľ-nenejší prístup, kedy sa bude všetko rozhodovať spoločne. Zloženie tímov je taktiež podriadené konkrétnej špecializácii alebo profesijnému zameraniu jednotlivých členov.
* Ako prebieha komunikácia medzi tímom a organizátorom súťaže, a na koľko je nutná fyzická prítomnosť členov tímu v priebehu súťaže?
Komunikácia prebieha iba cez internet, v nutných prípadoch je samozrejme možné telefonické spojenie. Fyzická prítomnosť je potrebná iba pri eventuálnom postupe tímu do národného finále, ktoré trvá jeden deň. Nie je nutné, aby sa celý tím alebo jeho časť špeciálne stretávala k vypracovávaniu rozhodnutí, čo by bolo takmer neuskutočniteľné vzhľadom k vyťaženosti členov tímu. Môže sa zvoliť oveľa operatívnejšia a ekonomickejšia cesta - elektronickou formu.
* Ako je náročná účasť v súťaži z časového hľadiska?
Časový rámec je nasledujúci: súťaž prebieha v troch národných kolách. Prvé kolo sa skladá z piatich častí, teda piatich rozhodnutí, ktoré príjme tím za účelom dosiahnutia najvyššej ceny akcie pre svoju firmu na trhu. Doba pre uskutočnenie jedného rozhodnutia (72 položiek) je jeden týždeň, čo znamená, že jedno kolo bude trvať päť týždňov. Po prvom kole víťazný tím z každej skupiny postúpi do druhého kola, kde sa celá procedúra opakuje. Nasleduje národné finále, ktoré prebehne počas jedného dňa. Pokiaľ ide o vyťaženie z časového hľadiska, skúsenosti z 1. edície v Česku potvrdili, ako aj v prípade študentov, tak aj v prípade manažérov, že pri dobrej súčinnosti a koordinácii je možné súťaž úspešne absolvovať, bez toho aby bolo negatívne ovplyvnené skúškové obdobie respektíve výkon pracovných povinností.
* V manuáli je uvedené, že tímy sú rozdelené v skupine maximálne po 8. Znamená to teda, že tímy súťažiace v menšej skupine napríklad po 7, či 6 sú oproti ostatným zvýhodnené napríklad z pohľadu konkurencie?
Tímy sú na začiatku súťaže rozdelené na náhodnej báze do skupín. Žiadna skupina nie je oproti ostatným nijako zvýhodnená alebo znevýhodnená, všetci vstupujú do súťaže s rovnakými podmienkami. Menší počet súťažiacich v skupine síce môže pôsobiť dojmom, že konkurencia je menšia. Opak môže byť pravdou. Záleží totiž na tom, aké kvalitné tímy v skupine súťažia. (pr)