Tri sekundy, ktoré rozhodli polnočnú drámu

Hry XX. olympiády v Mníchove 1972 si svet uplynulý mesiac pripomenul hlavne pre výročie tragického teroristického útoku palestínskej organizácie Čierny september na izraelskú výpravu. V tieni streľby samopalov a guľometov zaznamenali hry výkony športovcov


Alexander Belov (v tmavom) strieľa víťazný kôš finále OH v Mníchove.


FOTO - ARCHÍV


, ktoré tiež vošli do dejín olympizmu.

Famózny americký plavec Mark Spitz získal sedem zlatých medailí a každú z nich ozdobil svetovým rekordom. Z atlétov sa do análov zapísal nezabudnuteľný Ukrajinec Valerij Borzov, ktorý ako prvý európsky šprintér vyhral obidva šprinty, či skvelý fínsky vytrvalec Lasse Viren s dvoma zlatými v behu na 5 a 10 km. Tridsiate výročie mníchovskej olympiády je príležitosťou spomenúť si na inú veľkú udalosť - dramatické finále turnaja basketbalistov. Sovietsky zväz v ňom vyhral nad USA o jediný bod 51:50 košom Alexandra Belova v poslednej sekunde zápasu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Súboj obrán

Mužský basketbal zaradili do olympijského programu prvýkrát na hrách v Berlíne v roku 1936 (ženský až v Montreale 1976) a odvtedy poznal jediného víťaza - USA. Američania boli aj v Mníchove považovaní za neohroziteľných favoritov, i keď nemali v tíme profesionálov z NBA. Šéfovia olympizmu boli v tom čase ešte striktnými zástancami „čistého“ amaterizmu. Vo finále stála proti sebe hravosť, žonglérska technika, organizovaný útok, ale aj skvelá obrana mužstva USA a taktická disciplinovanosť tiež s dôrazom na defenzívu tímu ZSSR. Napokon, o obrannom zameraní obidvoch súperov svedčí nízke skóre (spolu iba 101 bodov). Najlepší hráč i strelec Sovietskeho zväzu Sergej Belov v časopise International Basketball v tejto súvislosti spomína: „Je pravda, že naša reprezentácia sa veľmi intenzívne venovala pred olympijskými hrami taktike a predovšetkým obrane. Ale bolo to preto, že v kluboch sa táto činnosť podceňovala. Náš reprezentačný tréner Vladimir Kondrašin bol známy ako majster defenzívy.“

SkryťVypnúť reklamu

Neobľúbený tréner

Kondrašin sa k „zbornej“ dostal dva roky pred Mníchovom. Jeho príchod vtedy vyvolal nevôľu u veteránov, členov centrálneho armádneho klubu CSKA. Nový kouč totiž predtým trénoval konkurenčný Spartak Moskva. O harmónii medzi obidvoma skupinami hráčov vnútri výberu ZSSR sa nedalo nikdy hovoriť. Sergej Belov priznáva, že on i jeho spoluhráči z CSKA Kondrašina odsudzovali za jeho príliš zdvorilý až úlisný úsmev a neprirodzenú srdečnosť. Medzi ním a basketbalistami bola bariéra vzájomného chladu. Zmenili to až posledné tri sekundy pamätného mníchovského finále a nasledujúca noc.

Bola sobota 9. septembra 1972 pol hodiny pred polnocou, keď rozhodcovia priviedli tímy USA a ZSSR na palubovku. Neskorším začiatkom vyhoveli organizátori požiadavkám americkej televízie, ktorá rozhodujúci zápas o basketbalové zlato prenášala. Zámorský favorit od úvodných minút a vlastne v priebehu celého stretnutia prehrával. Sovietsky zväz viedol najviac o desať bodov, tri minúty pred záverom o tri (49:46). Američan Forbes znížil na rozdiel jediného bodu a v nasledujúcom útoku „Rusi“ stratili loptu. Protiútok USA zastavil Sakandelidze iba faulom a Collins premenil obidva trestné hody - 49:50. Do konca ostávali tri sekundy.

SkryťVypnúť reklamu

Historické tri sekundy

A vtedy sa začali diať veci. Strhujúcej dráme podlieha ten najnevhodnejší - rozhodca pri stolíku. Jedeško vhadzuje spoza čiary, ale hlavný rozhodca akciu zastaví, pretože bol presvedčený, že podal hráčovi loptu predčasne. Časomerač však nechal bežať stopky ďalej a ozval sa klaksón. Tím USA sa objíma. Zasahuje generálny sekretár FIBA William Jones a nariaďuje odohrať záverečné tri sekundy znovu. Američania neprotestujú. Jedeško stojí znovu s loptou v aute, súperi mu rukami šermujú pred tvárou, ustupuje preto krok, dva dozadu a prihráva cez celé ihrisko Alexandrovi Belovovi. Finta, únik, streľba - kôš. Sovietsky zväz vyhráva. Rozhodujúcu akciu nalinkoval hráčom počas oddychového času Kondrašin.

Nasledujúca noc bola nekonečná. Odvolacia komisia rieši protest USA a napokon ho zamieta. Dvadsaťštyri hodín po zápase preberajú hráči víťazného tímu zlaté medaily.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  2. Na Marka oharka do jarka
  3. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  5. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  7. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 13 957
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 441
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 364
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 327
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 625
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 812
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 561
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu