KUKAN: Verí v pozitívny obrat holandskej vlády voči Slovensku

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorého dnes do funkcie uviedol premiér Mikuláš Dzurinda, si zatiaľ nevie vysvetliť zmenu postoja časti holandskej vládnej koalície voči prijatiu Slovenska a ďalších dvoch krajín

(Poľska a Lotyšska) do Európskej únie. Ako uviedol pre agentúru SITA, predseda vlády Jan-Peter Balkenende ako aj holandská diplomacia prezentovali na európskej pôde stanovisko potvrdzujúce, že všetkých desať kandidátskych krajín by malo byť prijatých v roku 2004. Vyjadril však presvedčenie, že oficiálne stanovisko holandskej vlády voči Slovensku bude nakoniec pozitívne.
"V nadchádzajúcich dňoch sa bude konať zasadnutie Európskej ľudovej strany (EPP) v Portugalsku, na ktorej sa má zúčastniť aj premiér Mikuláš Dzurinda, a predstavitelia KDH, takže bude možné aj na straníckej pôde rokovať o týchto otázkach," zdôraznil Kukan. Podľa jeho slov ide o vyjadrenie iba niektorých holandských politikov. "Ide predovšetkým o vystúpenie vládnych liberálov (VVD), ktorých veľmi dobre ich poznáme z minulosti, často sme boli spoločne v Bratislave," uviedol Kukan. Ako dodal, zatiaľ sa nemohol s predstaviteľmi strany skontaktovať a "nevie, čo ich priviedlo k tomu, že takýmto spôsobom zmenili stanovisko voči Slovensku".
Holandsko podľa slov Kukana v ostatných týždňoch zaujíma pomerne razantné pozície voči otázkam rozšírenia. Chcel by veriť, že sú to otázky, ktoré sa prekonajú, a že nakoniec oficiálne stanovisko celej holandskej vlády bude pozitívne. "Podľa mňa niet dôvodu na to, aby sa nejakým spôsobom menil postoj Holandska, pretože pozície, ktoré Slovensko dosiahlo vyjednávaním v predvstupových rokovaniach, boli férové a objektívne," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. KDH a SMK sú asociovaní členovia EPP, SDKÚ má štatút pozorovateľa EPP. Holandskí liberáli, ako aj kresťanskí demokrati (člen EPP) vyjadrili na domácej pôde pochybnosti, či bude Slovensko, Lotyšsko a najmä Poľsko schopné splniť všetky predpísané kritériá vstupu do EÚ.

ll
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu