
FOTO TASR - SVATOPLUK PÍSECKÝ
KOŠICE – Prvý pacient podstúpil operačný zákrok stereotaktickou metódou v stredu na neurochirurgickej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach. Šestdesiattriročný muž bol počas operácie pri vedomí. Operatérmi boli český neurochirurg Pavel Fadrus z fakultnej nemocnice Brno-Bohunice a pracovníčka neurochirurgickej kliniky FNsP Aurélia Kollová
Stereotaktické výkony prevádzali na Slovensku doteraz iba tri pracoviská. Stereotaktická operačná metóda predstavuje nové možnosti v liečbe mozgových ochorení a košickej nerochirurgii nové možnosti.
Zákrok trval hodinu a prebehol bez akýchkoľvek komplikácí. Jeho cieľom bolo zistiť, či sa v mozgu pacienta nachádza nádor, alebo iba ložisko nedokrvenia mozgu.
Doteraz sa krvácania do mozgu či odbery vzoriek mozgových nádorov riešili iba kraniotomiou, teda veľkou operáciou hlavy. Stereotaxia predstavuje nemalé výhody. Minimálne poškodzuje okolité zdravé mozgové tkanivo, je pre pacienta bezpečnejšia a znižuje rizikov vzniku komplikácií počas operácie i po nej. Tiež je pre ľudský organizmus menej zaťažujúca, pretože sa prevádza v miestnom znecitlivení. Okrem toho výrazne skracuje dobu hospitalizácie, takže predstavuje i veľkú finančnú úsporu pre nemocnicu. Rádovo ide o tisícky korún na jedného takto zoperovaného pacienta. Paradoxom je, že nákup nového prístroja nezabezpečili poisťovne ale súkromná firma.
Na klinike, ktorá do roka vykoná asi 1200 neurochirurgických operácií, sa môže v budúcnosti uskutočniť približne sto stereotaxií ročne.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ