
Mimo Bratislavy si ženy po materskej hľadajú prácu ešte ťažšie. Petra Brhlíková (29) žije v Kremnici, je absolventkou odevnej priemyslovky. Pred materskou viedla odborný výcvik na Strednom odbornom učilišti pre nepočujúcich v Kremnici. Materská sa jej skončila v júni, prácu stále nemá. V odbore, ktorý vyučovala, klesol počet žiakov, pravdepodobne ho neotvoria. Voľné sú miesta predavačiek v obchode, kde sa pracuje aj cez víkend, čo si s malou dcérkou nevie predstaviť. (eta) ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Získať po materskej dovolenke zamestnanie je veľmi ťažké. Personálne agentúry radia – zatajujte svoje deti. Schvaľujú to aj zákony. Pomáha to?
Ivete sa skončila materská v júli. „Nemohla som ísť do práce hneď, deti by nemali kde byť cez prázdniny. S hľadaním miesta som začala v septembri. Ovládam päť cudzích jazykov, myslela som, že nájsť si miesto nebude ťažké.“ Iveta je tlmočníčka a prekladateľka, s rodinou býva v Senci. Pred materskou vyučovala angličtinu a pôsobila na slovenských ambasádach v zahraničí. Za sebou mala štyri roky praxe. „Bola som na milión konkuzoch. Skoro všade sa opýtali, či mám deti a vzäpatí, čo robí môj manžel. Všetci odo mňa vyžadovali ochotu byť v robote od siedmej ráno do ôsmej večer, ale žena s dvoma deťmi si to skutočne nemôže dovoliť.“ Prácu si našla po pol roku. Tlmočí a prekladá na ministerstve dokumenty Európskej únie. „Chýbala som zatiaľ len minimálne, keď sú deti choré, nosím si prácu domov.“
A budete matkou?
Iveta si hľadala prácu ešte predtým, ako na Slovensku začal platiť nový Zákonník práce. Ten nedovoľuje pýtať sa ženy pri pohovore, či má deti. Personalisti však vedia, ako na to prísť. Niektorí zisťujú aj to, či ich neplánujete. „Naša firma mala problémy, tak prepúšťala. Zostala som nezamestnaná. Keď som si hľadala novú prácu, na pohovoroch sa ma pýtali, ako vidím svoju budúcnosť, či si plánujem založiť rodinu. Budem mať tridsať. Asi sa obávali, že si poviem – je najvyšší čas mať deti,“ hovorí Daniela z Bratislavy. Prácu si nakoniec našla.
Rovnako ako Zuzana – chemička, absolventka vysokej školy, kandidátka vied, za sebou má ašpirantúru, štyri roky praxe – no k tomu štyri deti. Jej nové miesto je v štátnej správe s platom pod desaťtisíc. Miesto, ktoré dlho nikto nechcel. „Nie som skleslá, treba nejako začať. Žena je flexibilná, bude pracovať za menej peňazí, ale stihne aj domácnosť. Staršie deti mi pomáhajú, chodia do škôlky pre mladšie.“ Ako hovorí – práve žena, ktorá už má deti, je perspektívna. Už z práce neodíde, ale sa bude venovať kariére.
Tvárte sa ako bez záväzkov
Zuzana si našla prácu aj vďaka radám, ktoré si vypočula v materskom centre Hojdana v Bratislave. Centrum založilo osem mamičiek na materskej. Pre mamy tu organizujú jazykové kurzy, odborné prednášky. Deti sú zatiaľ v susednej herni. Teraz beží v Hojdane už druhý kurz, ktorý má pomôcť dostať sa mamám po materskej do práce. Mamám radí právnik, personálni manažéri, robia modelové pohovory, píšu životopisy, učia sa vyhľadávať prácu na internete.
„Hneď po kurze som ako prvé prepísala životopisy. Predtým v nich bolo, koľko mám detí, kam chodia do školy. Po kurze som vypustila osobné údaje, či som vydatá, či mám deti,“ hovorí Zuzana.
„Sme matky a sme na to hrdé, ale na kurze sme sa dozvedeli, že to nikoho nezaujíma. Deti treba zatajiť. Predsa som ich tri roky vychovávala, a čo sú tri roky oproti celému môjmu profesionálnemu životu?“ pýta sa Soňa Sulíková, mama dvoch synov, jedna z ôsmich zakladateliek Hojdany. Soňa a ďalšie zakladateľky centra majú pritom ideálnu kvalifikáciu. Starajú sa o domácnosť, o deti a pritom dokázali založiť a viesť materské centrum.
„Vo štvrtom štvrťroku 2000 a prvom štvrťroku 2001 krajské a okresné úrady monitorovali priamu a nepriamu diskrimináciu v zamestnaní. Pri hľadaní zamestnania mali najväčšie problémy presadiť sa na trhu práce okrem iných skupín najmä matky s nezaopatrenými deťmi. Diskrimináciu pociťujú najmä od súkromných podnikateľov.
Výsledky výskumu, ktorý analyzoval záujem o úpravu pracovného času u rodičov s deťmi do 15 rokov, tiež poukázal na zložitosť postavenia žien – matiek na trhu práce. “
(Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR)