
„Dow sa potopil o 508,32 bodu, Wall Street zachvátila panika,“ písali deň po čiernom pondelku noviny. Amerika bola v šoku. Od roku 1929, keď zrútenie burzy predznamenalo svetovú hospodársku krízu, nevyzerala americká ekonomika tak zraniteľne. FOTO - TASR
Keď vlani po 11. septembri otvorili newyorskú burzu, najsledovanejší index Dow Jones stratil za štyri dni štrnásť percent hodnoty. Napriek tomu, že išlo o reakciu akciových trhov na najhoršiu udalosť v USA od Pearl Harbour, okamžité straty na burze boli podstatne menšie než v jeden z najdramatickejších dní histórie Wall Street - v čierny pondelok 19. októbra 1987.
Presne pred pätnástimi rokmi investori na New York Stock Exchange podľahli panike a Dow Jones spadol o 22,6 percenta. Po zrútení kurzov akcií na čas, o ktorom nikto netušil, aký bude dlhý, jednoducho „zmizlo“ 870 miliárd dolárov.
Zrútenie burzy šokovalo Ameriku
Ešte pár mesiacov pred legendárnym čiernym pondelkom sa zdalo byť všetko v poriadku. Najväčšie svetové ekonomiky vyzerali zdravo - už piaty rok pokračovalo ozdravenie z recesie začiatkom 80-tych rokov. Nemali problémy s infláciou ani nezamestnanosťou. V priebehu roka však bolo čoraz zreteľnejšie, že starosti im mal začať skôr robiť zahraničný obchod. Ukázalo sa, že vonkajšie nerovnováhy ekonomík sú obrovské: hrozivo rástol obchodný deficit USA a prebytky Japonska a Nemecka.
Do toho prišli správy, že Brazília prestáva splácať úroky svojim zahraničným veriteľom a americký Kongres schválil obchodné zákony, ktoré ohrozili uruguajské kolo rokovaní organizácie GATT (Všeobecnej dohody o clách a obchode, predchodcu Svetovej obchodnej organizácie - WTO). Tesne pred vypuknutím paniky na Wall Street boli stále častejšie vyjadrenia amerických predstaviteľov, že USA potrebujú vyrovnať obchodný deficit slabším dolárom. Presne v deň, keď došlo k zrúteniu burzy, boli noviny navyše plné článkov o možnej vojenskej akcii v Perzskom zálive.
V tom čase už ekonómovia mali strach, že americká ekonomika si, rovnako ako celosvetová, neudrží silné tempo rastu a spadne opäť do recesie. Dnes mnohí veria, že panika v čierny pondelok jednoducho odrážala šíriace sa obavy, že situácia vo svete sa stáva nezvládnuteľnou.
Keď Dow Jones, ktorý tvorí kurzy tridsiatich významných firiem s akcionármi medzi širokou verejnosťou, stratil rekordných 508 bodov, Američania boli v šoku. V období hospodárskeho oživenia sa hodnota akcií znásobovala - index Dow Jones zo 777 bodov v auguste 1982 stúpol v priebehu piatich rokov na 2722 bodov. Potom náhle v priebehu niekoľkých týždňov klesol o tretinu. Od roku 1929, keď zrútenie burzy s 13-percentnou stratou predznamenalo hospodársku krízu, nevyzerala americká ekonomika tak zraniteľne.
V čierny pondelok sa zobchodovalo nevídaných 604 miliónov akcií a nasledujúci deň ich počet dosiahol dokonca o štyri milióny viac. Panika sa preniesla na ďalšie významné burzy.
Wall Street sa poučila
Po zdrvujúcom pondelku sa ale strach z globálnej recesie prekvapivo rýchlo stratil. Poslať ho na čas do zabudnutia pomohli viaceré centrálne banky, ktoré čo najskôr znížili úrokové miery, aby podporili ekonomický rast. Americký prezident Ronald Reagan presadzoval opatrenia na obmedzenie rastu deficitu. Dôvera investorov sa vrátila a indexy sa mohli šplhať nielen na úrovne spred 19. októbra 1987, ktoré získali späť o necelé dva roky, ale neskôr aj omnoho vyššie. Najhoršie ekonomické straty utrpela samotná Wall Street, kde vo finančníctve prišlo o prácu 15-tisíc ľudí.
Analytici dnes považujú za možné príčiny zrútenia trhov v 1987 rapídny rast amerických úrokových sadzieb, slabnúci dolár, zhoršenie na bežnom účte USA, vysoký rozdiel medzi cenami akcií a dividendami a priveľa optimizmu na trhoch. Mnohí tiež prisudzujú podiel tomu, že za veľké investičné firmy obchodovali aj počítače. Tie automaticky zadávali pokyn na obchod s väčším počtom akcií, ak na trhu prevážil určitý trend.
Newyorská burza niektoré formy takéhoto obchodovania zakázala. Spolu s burzou v Chicagu tiež zaviedla mechanizmus, v ktorom sa obchodovanie zastaví na hodinu, ak Dow Jones stratí v priebehu dňa viac ako 250 bodov, a na dve hodiny, ak jeho pokles prekoná 400 bodov. Má pôsobiť ako poistka pred podobnými čiernymi dňami.