Fans v akcii

Dvadsiateho deviateho mája 1985 na bruselskom štadióne Heysel pred finále Európskeho pohára majstrov medzi Liverpoolom a Juventusom Turín nevydržal deliaci múr nápor anglických rowdies a zrútil sa. Pri tragickej bitke medzi fanúšikmi oboch mužstiev ...

Rowdies nie sú len anglickou špecialitou. Podobné typy sa nájdu aj v iných krajinách. FOTO - TASR/AP

Dvadsiateho deviateho mája 1985 na bruselskom štadióne Heysel pred finále Európskeho pohára majstrov medzi Liverpoolom a Juventusom Turín nevydržal deliaci múr nápor anglických rowdies a zrútil sa. Pri tragickej bitke medzi fanúšikmi oboch mužstiev zomrelo 39 ľudí. Ani vylúčenie anglických klubov na päť rokov z európskych pohárových súťaží už nemohlo pozostalým vrátiť mŕtvych manželov, otcov či synov. Hoci nešlo v dejinách futbalu o najväčšiu tragédiu, aj tak sa Heysel stal navždy smutným symbolom agresivity, brutality a výtržníctva anglických rowdies. Na skupinu najradikálnejších chuligánov sa odvtedy Európa pozerá s veľkými obavami. Až strachom. Alkoholom povzbudené živly rozsievajú za hranicami násilie a kde vkročia, tam mobilizujú stovky či tisícky policajtov a traumatizujú verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci, čo mali,  ostali doma

Rowdies nie sú len anglickou špecialitou. Im podobní sa nájdu aj v iných krajinách, ale v žiadnej nemajú povesť takej mimoriadnej nebezpečnosti. Fanúšikovia Anglicka sú rozdelení do troch kategórií. Tej tretej, najhoršej, nedovolili pred sobotňajším kvalifikačným zápasom v Bratislave vycestovať na Slovensko. Vzhľadom na recidívu rowdies sa tento postup stal v Anglicku už bežným. V pohotovosti boli české i rakúske colné priechody. Nie všetci, čo mali a podľa anglickej strany museli, sku-točne ostali na ostrovoch.

Len českí colníci vrátili na hraniciach s Nemeckom okolo 1200 podozrivých. Anglická polícia vlastní obsiahly register futbalových chuligánov. Pred prípadným vycestovaním niektorým odoberá pasy, ostatné mená posúva na letiská a hraničné priechody. Napriek tomu niektorí z nich prenikli aj do Bratislavy. Po ceste stihli v Prahe zdemolovať bar, výtržnostiam sa neubránila ani susedná Viedeň pri ich odchode.

SkryťVypnúť reklamu

Počet zatknutých fans vzrástol

V sezóne 2000/2001 zatkli v Anglicku 3391 futbalových fanúšikov, čo je o osem percent viac ako v predchádzajúcom ročníku. Sedemstopäťdesiat putovalo za mreže počas domácich či európskych pohárových súťaží, vrátane prestížneho zápasu Anglicko – Wales. Ak cez majstrovstvá Európy 1996, ktoré usporiadalo práve Anglicko, bola situácia s fanúšikmi relatívne pokojná, zo svetového šampionátu ‘98 vo Francúzsku už médiá chrlili správy o vyčíňaní rowdies v Marseille. Minister vnútra Jack Straw vtedy sľúbil chuligánom tvrdé tresty.

Neubehli ani dva roky a belgické Charleroi počas majstrovstiev Európy zažilo pred zápasom s Nemeckom takmer vojenské manévre. Tritisíc policajtov v akcii, niekoľkostometrová ochranná zóna okolo celého štadióna, psy, vrtuľníky, vodné delá. To všetko proti očakávanému konfliktu anglických a nemeckých výtržníkov. V priebehu záverečného turnaja zatkli 945 anglických fans. Takzvané tvrdé fanúšikovské jadro a neutíchajúce hrozby z jeho strany boli aj jedným z dôvodov, prečo Anglicko nezvládlo kandidátsky boj o usporiadanie majstrovstiev sveta 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Choroba, ktorá stále trvá

V Anglicku sa monitoringom futbalových chuligánov zaoberá Národná kriminálna spravodajská agentúra (NCIS). Po spomínaných udalostiach s nimi šéf špeciálnych operácií NCIS Bryan Drew vyhlásil: „Je to odporný, antisociálny element, ktorý parazituje na futbale a nemieni sa vzdať. Je to anglická choroba, ktorá stále trvá. Aj keď v trochu inej forme ako predtým.“ Podľa neho sa objavila nová vrstva výtržníkov, ktorí sú šikovnejší a odolnejší.

Majú lepšie podmienky na cestovanie, komunikácia medzi nimi je jednoduchšia – spôsobil to boom v oblasti mobilných telefónov, ale najmä internetu. V Anglicku existuje špeciálna internetová stránka futbalových chuligánov. Elektronický zraz si na nej môže dať celá Európa. K dispozícii sú adresy radikálnych fanúšikovských hnutí z dvadsiatich krajín. Vrátane Slovenska. Medzi piatimi figuruje napríklad Slovan Bratislava a FC Nitra.

SkryťVypnúť reklamu

Drew: „Je to určitá forma organizovaného zločinu. Priživujú sa na nich aj drogoví díleri. Ak tomuto problému nebudeme venovať dostatočnú pozornosť, nikdy ho nevyriešime. Títo výtržníci kazia meno celej krajiny.“ Na ich správanie doplácajú slušní futbaloví priaznivci, ktorí sú hrdí na to, že Anglicko dalo svetu najpopulárnejšiu svetovú hru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 899
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 161
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 089
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 509
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 086
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 701
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 446
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu