Luxemburg 22. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ schválili dnes v Luxemburgu návrh kompromisného riešenia tranzitu ľudí medzi Kaliningradom a zvyšným územím Ruska po rozšírení.
Ruská enkláva Kaliningrad sa totiž po vstupe Poľska a Litvy do EÚ ocitne v obkľúčení členských štátov únie. Dnešný návrh, ktorý EÚ predloží Moskve, predpokladá okrem iného osobitnú priepustku. Tá by pravidelným cestujúcim uľahčila cesty z a do Kaliningradu.
Priepustka by mala začať platiť pre všetky druhy priamej dopravy medzi Kaliningradom a zvyškom Ruska od 1. júla 2003. EÚ a Litva by mali spoločnými silami zabezpečiť, aby systém priepustky fungoval v súlade s platnou legislatívou EÚ, bol jednoduchý a čo najmenej byrokratický.
Od 1. januára 2003 zavedie Litva na svojich hraniciach národný režim, čo podľa dohody s EÚ v kapitole spravodlivosť a vnútro znamená vízovú povinnosť pre Rusov. Mala by tak ale urobiť "pružným spôsobom", ktorý nenaruší tradičný prúd cestujúcich vlakmi. Litovské úrady budú uskutočňovať všetky potrebné kontroly a ostane im suverénne právo odmietnuť vstup osoby na litovské územie.
Podľa návrhu EÚ bude Litva spolu s priepustkami rešpektovať ruské nemedzinárodné pasy pri tranzite vlakom do konca roku 2004. Rozhodnutie vypracovať štúdiu o možnosti rýchlovlakového spojenia Kaliningradu so zvyškom Ruska cez Litvu príjme EÚ po dohode s touto krajinou, ak sa obe strany dohodnú na jej presných podmienkach. Tie začne Európska komisia vypracúvať čo najskôr po decembrovom summite v Kodani.
Na summite EÚ-Rusko 11. novembra v Kodani prerokujú obe strany možnosti užšej spolupráce v oblasti spravodlivosti a vnútra, vrátane rokovaní o readmisnej dohode medzi EÚ a Ruskom. Podľa návrhu má Rusko uzavrieť readmisné dohody s kandidátskymi krajinami, najmä Litvou, čo najskôr.
Rokovania o prípadnom bezvízovom styku s Ruskom by podľa EÚ mali byť oddelené od riešenia kaliningradskej otázky a takáto možnosť bude posúdená z dlhodobého časového hľadiska.
EÚ pomôže Litve splniť podmienky plnej účasti na schengenskom režime s cieľom zabezpečiť, aby sa táto krajina pripojila k schengenskému systému medzi prvými. Otázka Kaliningradu by v žiadnom prípade nemala oddialiť pripojenie Litvy k Schengenu.
Dnešný návrh predloží teraz EÚ Rusku. Cieľom je dosiahnuť definitívnu dohodu s Moskvou na spoločnom summite v novembri.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel